شهردار سفارشی؛ شورای شهر غیر شفاف/ حسینی مکارم یا افشانی، کدام یک به بهشت می‌روند؟

شهردار سفارشی؛ شورای شهر غیر شفاف/ حسینی مکارم یا افشانی، کدام یک به بهشت می‌روند؟

19 اردیبهشت 1397 23:31

 مهدخت قویدل - دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند. همان‌طور  که از نتایج رای گیری دور اول در بین 20 گزینه می‌شد حدس زد، حسینی مکارم به راحتی به دور پایانی رقابت‌های شهرداری تهران راه یافت. نتیجه رای گیری دیروز شورا آنقدر عجیب بود که چند نفر از اعضای شورا درباره این رای گیری گفتند: در کمال ناباوری محمد علی افشانی و  حسینی مکارم به‌عنوان گزینه‌های نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند!

مکارم که معلوم نشد  یکدفعه از کجا آمد و جانشین نجفی شد و گزینه محبوب تعدادی از شورایی‌ها برای شهرداری، در نهایت ناباوری افکار عمومی، در دور اول رای گیری، با 17 رای گزینه اول شورای اصلاح طلبان برای شهرداری پایتخت بود.

مکارمی که بدنه رای اصلاح‌طلبان فقط نام وی را با املاک نجومی و در کنار قالیباف شنیده بود، احتمالا فقط با سفارش همان‌ها که نجفی را برکنار کردند تا این مرحله رسیده است؛ مگر اینکه باور کنیم قحط الرجال در میان اصلاح طلبان بیداد می‌کند که یک گزینه سفارشی را برای شهرداری پایتخت انتخاب کرده‌اند.

اگرچه هنوز به‌صورت رسمی نتیجه رای گیری دیروز شورا اعلام نشده اما طبق خبرهای غیر رسمی،  محمد علی افشانی با 15 رای و سمیع الله مکارم حسینی با 11 رای به‌عنوان دو گزینه نهایی تصدی شهرداری تهران انتخاب شده اند. حناچی هم با 10 رای از دور رقابت‌ها خارج شد.

اعلام نشدن تعداد آرا در رای گیری دیروز بعد از انصراف لحظه آخری حجت‌الله میرزایی از نامزدی شهرداری، یکی از حاشیه‌های مهم انتخاب شهردار بود. مسئله‌ای که از سوی فعالین سیاسی اصلاح طلب از جمله آذر منصوری به‌عنوان شائبه عدم شفافیت شورا از آن نام برده شد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران درباه اینکه چرا آمار رای گیری 4 گزینه نهایی شهرداری اعلام نشده، گفت که بر اساس حروف الفبا نام دو گزینه انتخاب شده را اعلام کردیم. وی تصریح کرد: اعلام آرای گزینه‌های نهایی شهرداری تهران به هیچ وجه محرمانه نیست و می‌توانید از اعضا رایشان را بپرسید؛ اما شخصا نمی‌خواهم رایم را اعلام کنم.

رای گیری دیروز با یک حاشیه دیگر هم همراه شد. بعد از اختلافاتی که شورای شهر با محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران بر سر انتخاب معاونینش داشت‌، قرار شد شهردار جدید هر که باشد، قبل از انتخاب شدن، معاونینش را به شورا معرفی کند؛ اما روز گذشته شورای شهری‌ها قید این خواسته‌شان را هم زدند و درجلسه هم اندیشی، «با کسب 14 رأی تصویب شد که دیگر لازم نیست گزینه‌های شهرداری معاونین خود را به شورا معرفی کنند.»

اگرچه ظاهرا مکارم حسینی برای شورای شهر، یک حکم قضائی آورده که مشکل مالی ندارد و پرونده‌ای درمورد املاک نجومی ندارد؛ اما این سوال در افکار عمومی اصلاح‌طلبان همچنان مطرح است کسی که از تخفیف 50 درصدی املاک نجومی استفاده کرده حتی به طور قانونی!، چطور می‌تواند راه مبارزه با فساد نجفی را در شهرداری تهران ادامه دهد؟  

shareاشتراک گذاری

نظرات شما