طیبه سیاوشی در گفتگو با «روزان» :  در بحث فیلترینگ تصمیمات مان را کارشناسانه اتخاذ کنیم

طیبه سیاوشی در گفتگو با «روزان» : در بحث فیلترینگ تصمیمات مان را کارشناسانه اتخاذ کنیم

19 اردیبهشت 1397 0:33

روزان: طیبه سیاوشی در گفتگویی با «روزان» ضمن اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی درباره اهمیت آزادی گردش اطلاعات و همین طور نقد فیلترینگ به موضوع وضعیت کنونی تلگرام در جامعه و میزان اقبال عمومی از شبکه‌های اجتماعی داخلی پرداخت. او در این خصوص به ما چنین توضیح داد که «ما در شرایطی تلگرام را فیلتر کردیم که هنوز بخش زیادی از جامعه شبکه‌های اجتماعی داخلی را جایگزین مناسبی برای تلگرام نمی‌دانند. بنابراین این اتفاق نتوانست مطالبات جامعه را برطرف کند و سرانجام یک نارضایتی را ایجاد کرد که هنوز هم می‌توان از طرق مختلف این نارضایتی را برطرف کرد. مشروط بر آنکه در این خصوص تصمیم‌گیری‌های خودمان را با تکیه بر نظرات کارشناسی شده، اتخاذ کنیم. از جمله اینکه شبکه‌های اجتماعی باید هم در انتقال اطلاعات و هم در تامین امنیت کیفیت لازم را داشته باشد یا آنکه یک راهکار دیگر برای این مسئله اندیشیده شود.»

*در خصوص فیلترینگ تلگرام دلایل مختلفی از جمله مسائل رفتاری و اجتماعی یا همین طور موضوعات امنیتی مطرح می‌شود. از نظر شما چگونه می‌توان زمینه بروز و ظهور این مشکلات را در جامعه حل کرد؟

قطعا هیچ کسی مخالف مقابله با مفاسد و آسیب‌های رفتاری و اجتماعی نیست و از این حیث یکی از مطالبات که مردم از مسئولان پیگیری می‌کنند این است که باید زمینه و بستر مشکلات و موانع و آسیب‌ها در عرصه‌های مختلف مهار شود ولی نکته مهمی که نمی‌توان از آن غفلت کرد آن است که مهم‌ترین  راهکار و روش برای حل مشکلات و مسائل اجتماعی و رفتاری این است که باید به سمت فرهنگ سازی درست حرکت کرد که این مهم، موضوعات مهمی را چون فضای مجازی و امثالهم را نیز شامل می‌شود. فرهنگ سازی درست و آموزش و تربیت صحیح بهترین رویکرد برای جلوگیری از مشکلات و آسیب‌ها است. قطعا در خصوص فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام می‌توان گفت که این موضوع هم نکات و جنبه‌های مثبت و البته منفی دارد که هیچ کدام از این دو مسئله را نمی‌توان انکار کرد ولی واقعیتی که وجود دارد آن است که باید برای حل این مسئله از روش‌های دقیق‌تر و کارشناسانه‌تر استفاده کنیم.

*آیا فیلترینگ می‌تواند راه مناسبی برای حل این مشکلات اجتماعی یا امنیتی باشد؟

ما در کشور خودمان در شرایط و مقاطع زمانی مختلف فیلترینگ را تجربه کرده ایم. این مسئله در زمان‌های مختلف متوجه موضوعات متفاوتی بود. در نهایت نیز نتایج و دستاوردهای این رفتار و تصمیم گیری‌ها را نیز شاهد بودیم . ممکن است در این خصوص نظرات مختلفی مطرح باشد ولی من تصور می‌کنم که در این خصوص باید نظر صاحب نظران و کارشناسان حوزه‌های مختلف را جویا شد. برخی فیلترینگ تلگرام را به مسائل اجتماعی ارتباط می‌دهد یا برخی این موضوع را امنیتی می‌دانند‌، من فکر می‌کنم باید از تمام صاحب نظران و کارشناسان حوزه‌های مختلف در این خصوص دعوت کرد و نظرات آنان را جویا شد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

*فکر می‌کنید جامعه چقدر از فیلترینگ استقبال کرده است؟

ممکن است برخی از این تصمیم حمایت کنند ولی مسلما بخش مشخص و قابل توجهی از جامعه با این تصمیم موافق نیستند. من تصور می‌کنم که این تصمیم باید در دو مرحله مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گرفت . اولین مرحله مربوط به زمانی بود که می‌خواستیم فیلترینگ را انجام بدهیم. در آن مقطع باید این مسئله را مورد توجه قرار می‌دادیم که فیلترینگ تلگرام با توجه به سوابقی که ما در این حوزه به دست آورده ایم چقدر موفق و کارگشا خواهد بود. مرحله بعدی زمانی بود که ما تصمیم گرفتیم که به سمت فیلترینگ تلگرام برویم. در این مرحله نیز باید به این نکته توجه می‌کردیم که بعد از فیلترینگ تلگرام می‌توانیم چه جایگزین هایی را به مردم معرفی کنیم. در ابتدای امر خبرهایی حاکی از آن بود که قرار است شبکه‌های اجتماعی داخلی معرفی شوند ولی واقعیت چنین بود که این شبکه‌ها از کیفیت و ظرفیت مطلوب مخاطبان بهره‌مند نبود و ما در شرایطی تلگرام را فیلتر کردیم که هنوز بخش زیادی از جامعه شبکه‌های اجتماعی داخلی را جایگزین مناسبی برای تلگرام نمی‌دانند. بنابراین این اتفاق نتوانست مطالبات جامعه را برطرف کند و سرانجام یک نارضایتی را ایجاد کرد که هنوز هم می‌توان از طرق مختلف این نارضایتی را برطرف کرد. مشروط بر آنکه در این خصوص تصمیم گیری‌های خودمان را با تکیه بر نظرات کارشناسی شده، اتخاذ کنیم. از جمله اینکه شبکه‌های اجتماعی باید، هم در انتقال اطلاعات و هم در تامین امنیت کیفیت لازم را داشته باشد یا آنکه یک راهکار دیگر برای این مسئله اندیشیده شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما