برزخ نتیجه در بازی «بهشت»/ گزارش «روزان» از انتخاب دو گزینه نهایی شهرداری تهران

برزخ نتیجه در بازی «بهشت»/ گزارش «روزان» از انتخاب دو گزینه نهایی شهرداری تهران

19 اردیبهشت 1397 0:32

 

گروه سیاسی- روند طولانی انتخاب شهردار تهران در شورای شهر ادامه دارد و بعد از ارائه برنامه 5 نامزد باقیمانده در رقابت امروز برای تعیین دو گزینه نهایی هدایت شهرداری تهران رای‌گیری به عمل خواهد آمد و به احتمال بسیار زیاد در هنگام مطالعه این سطور باید این دو گزینه نهایی تعیین شده باشند.

فرایند طولانی انتخاب شهردار تهران اما این بار هم با بروز رخدادهای پیش‌بینی نشده و شگفتی‌هایی همراه بود. مهم‌ترین  این شگفتی‌ها را باید در کناره‌گیری دو نامزد اصلی این رقابت جستجو کرد. محمود حجتی وزیر کشاورزی و محمد ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل منطقه آزاد کیش که اصلی‌ترین  بخت‌های رسیدن به کرسی شهرداری تهران به شمار می‌رفتند، هر کدام به دلیلی از رقابت برای رسیدن به این سمت کناره‌ گرفتند تا 5 نامزدی که در ابتدا چندان جدی تلقی نمی‌شدند، گزینه‌های اصلی اداره پایتخت باشند. امری که موقعیت تلخ و بغرنجی را برای جریان اصلاحات ایجاد کرده است.

*انصاری لاری و انصراف چندباره

محمد ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و استاندار فارس در دولت اصلاحات اولین کسی بود که از رقابت برای شهرداری تهران کناره گرفت. خبر انصراف انصاری لاری به همراه دست‌خط این انصراف البته یک بار قبل‌تر هم منتشر شده بود. با این حال بعد از رایزنی جمعی از اعضای شورای شهر و سیاستمداران اصلاح‌طلب این انصراف تکذیب شد و گفته شد که این دستخط برای استمزاج در اختیار دفتر رئیس دولت اصلاحات قرار گرفته و از طریق برخی افراد و بدون هماهنگی انتشار یافته است. با این حال این کار چندان موثر نبود و انصاری لاری بار دیگر از روند انتخاب شهردار تهران اعلام انصراف کرد.

محسن هاشمی روز یک‌شنبه پیش از آغاز شصتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جمع خبرنگاران، گفت‌: «روز گذشته (‌شنبه) انصراف انصاری لاری به دست ما رسید و در نتیجه‌ این انصراف‌، برنامه‌ ارائه نامزدهای شهرداری تهران تغییر کرد.»

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص انصراف انصاری لاری، بیان‌ کرد: «ایشان دو بار برگه انصراف دادند که در برگه اول علت انصراف را مسئله شخصی عنوان کردند‌، اما من به دلیل اینکه با ایشان تلفنی صحبت کردم لذا در مورد دلایل ایشان هنوز جزئیات را نمی‌دانم، ولی ایشان یکی از شش کاندیدای دیگر را دارای صلاحیت بیشتر دانسته بودند.»

در محافل سیاسی تهران شنیده می‌شود که انصاری لاری با قطعی دانستن شهردار شدن محمود حجتی اعلام کناره‌گیری کرده است. در مورد اینکه کار به سود حجتی انجام شده است یا ناشی از کدورت انصاری لاری از انتخاب از پیش تعیین شده حجتی بوده است، شنیده‌های مختلفی وجود دارد.

اما آنچه روشن است اینکه اصلاح‌طلبان نتوانستند، ذخیره اول خود را برای باقی ماندن در رقابت راضی کنند تا با کناره‌گیری اصلی‌ترین  نامزد، روند انتخاب شهردار تهران بحرانی شود.

*حجتی در جهاد کشاورزی می‌ماند

در حالی که در ابتدای هفته جاری به نظر می‌رسید که محمود حجتی با توجه به سابقه اجرایی و البته حمایت دو حزب بزرگ اصلاح‌طلب یعنی اتحاد ملت ایران اسلامی و کارگزاران سازندگی بالاترین بخت را برای شهردار شدن دارد، اما او بعد از کش و قوس‌های بسیار اعلام کرد که به دلیل مخالفت مقامات عالی نظام با خروج او از وزارت جهاد کشاروزی او در این سمت باقی خواهد ماند.

این در حالی بود که اعضای ارشد احزاب اصلاح‌طلب پیش از این تاکید داشتند که نه رئیس‌جمهور و نه سایر مقامات نظام مخالفتی با خروج او از جهاد کشاروزی و بر عهده گرفتن سمت شهرداری تهران ندارند. کار اما به سرعت گره خورد تا گفته شود که به دلیل وضعیت حساس کشاروزی کشور بهتر است حجتی در سمتش باقی بماند و به همین راحتی برگ برنده اصلاح‌طلبان وارد بازی نشد!

فرایند انتخاب شهردار البته متوقف نشد اما کناره‌گیری حجتی و انصاری لاری اوج ناکارآمدی دستگاه سیاسی اصلاح‌طلبان را نشان داد. آنها حتی از یک استمزاج درست یا تحلیل شرایط در سطوح عالی کشور ناتوان هستند و معمولا به خاطر اصرار بر حلقه بسته مدیریتی خلاقیتی هم برای به صحنه آوردن چهره‌های جدید ندارند و رقبا به همین سادگی ژنرال‌هایشان را هم‌پیش از حضور در نبرد از بازی خارج می‌کنند.

*امروز : بازی با سرنوشت نامعین

حالا با کنار رفتن دو نامزد اصلی فضا و فرصت برای 5 نامزد دیگری فراهم است که در دو ویژگی با هم مشترک هستند : نخست آنکه سابقه اجرایی در حد وزارت ندارند و دوم آنکه هیچ کدام را نمی‌توان به‌عنوان چهره‌ای مورد اجتماع احزاب و جریان‌های مختلف اصلاح‌طلب دانست.

سمیع الله مکارم حسینی مدیری بوروکرات و برآمده از بدنه شهرداری است. مکارم به نظر به لحاظ سیاسی شانس چندانی برای شهردار شدن ندارد، اما نباید از یاد برد که فردا اعضای شورای شهر به دو گزینه رای می‌دهند، و مکارم ممکن است گزینه دوم بسیاری از اعضای شورای شهر باشد. مکارم که هم اکنون سرپرست شهرداری است ممکن است با تکیه زدن به لابی فردا بتواند به‌عنوان یکی از دو گزینه به فینال برود.

پیروز حناچی معاون عمرانی فعلی شهرداری تهران و معاون سابق آخوندی در وزارت راه و شهرسازی دیگر نامزد فرداست. حناچی که از برجسته‌ترین  چهره‌های آکادمیک ایران در حوزه شهرسازی است بیش از هر 5 نامزد دیگر بر حوزه مسائل شهری مسلط است و در آن دانش و تجربه دارد. او شخصیتی کاریزماتیک هم دارد و ناطق خوبی است، با این حال کمتر از 5 نامزد دیگر سیاسی است و از این جهت ممکن است در لابی‌های سیاسی احزاب نام او حذف شود. البته حزب اتحاد ملت ایران اسلامی رابطه خوبی با حناچی دارد و بعید نیست که 6 عضو فراکسیون این حزب نام او را به‌عنوان یکی از دو گزینه بر برگه بنویسند که پایه رای خوبی به شمار می‌رود. البته خبرهایی هم از برخی مخالفت‌ها با شهرداری حناچی در لایه‌های بالای قدرت وجود دارد.

سید محمود حسینی استاندار سابق سیستان و بلوچستان و اصفهان حزبی‌ترین  نامزد شهرداری تهران است. حسینی عضو دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت است و بالا آمدن او به جمع 7 نفر نهایی از شگفتی‌های این انتخابات و ضرب شصت اتحادی‌ها به کارگزاران سازندگی بود. حسینی که در ابتدا با حضور حجتی و انصاری لاری به نظر شانس چندانی نداشت، حالا و با کنار رفتن این دو یکی از گزینه‌های اصلی حضور در فینال به شمار می‌رود. حسینی اصفهانی است و از این جهت احتمالا حمایت حزب سازمان عدالت و آزادی اصفهان را هم با خود خواهد داشت که در شورای شهر تهران یک کرسی دارد! حسینی هم احتمالا گزینه اول همه اعضای حزب اتحاد ملت خواهد بود و باید دید که دیگر احزاب مهم به‌خصوص حزب کارگزاران سازندگی حاضر به رای دادن به عضو دفتر سیاسی رقیب خواهند بود یا نه. در سیاست ایران معمولا آَشنایی‌های فردی و روابط مهم‌تر از وابستگی‌های حزبی است و از این جهت رای دادن بخشی از کارگزاران به حسینی هم دور از ذهن نیست.

محمد علی افشانی استاندار سابق فارس، نامزد حزب اعتماد ملی است که سه کرسی را در شورا در اختیار دارند. آنها در دور اول توانستند با ائتلاف با اتحادی‌ها علیه نامزدهای کارگزاران افشانی را به مرحله بعدی بیاورند و حالا سفت و سخت از او پیشتیبانی می‌کنند. فردا اگر اعتماد ملی بتواند با کارگزاران علیه اتحاد، ائتلاف کند، احتمال حضور افشانی در مرحله نهایی زیاد خواهد بود و این البته احتمالی است که نباید از نظر دور داشت.

و سرانجام حجت الله میرزایی که با 48 سال سن جوان‌ترین  نامزد شهرداری تهران است. میرزایی که معاون برنامه‌ریزی نجفی بود توسط سازمان عدالت و آزادی و البته جمعی از چهره‌های جوان‌تر اصلاح‌طلب حمایت می‌شود. او سابقه معاونت حسینی را در استانداری اصفهان در کارنامه دارد و سابقه حضور در وزارت رفاه را هم در کارنامه دارد. میرزایی هم چهره‌ای کاریزماتیک- به نسبت سایر نامزدها- به شمار می‌رود. به نظر سرنوشت حضور میرزایی در شهرداری تهران بیشتر به این گره خورده است که اتحادی‌ها نام او را به‌عنوان نامزد دوم روی برگه در کنار حسینی بنویسند، یا از پیروز حناچی حمایت کنند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد که که رقابت امروز رقابتی نفسگیر و بسیار نزدیک است و حضور هیچ نامزدی در مرحله بعد قطعی نیست.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما