«روزان» تهدیدات لغو برجام بر عرصه معادلات جهانی را بررسی کرد/ جهان در معرض تهدید جنگ نظامی و اقتصادی

«روزان» تهدیدات لغو برجام بر عرصه معادلات جهانی را بررسی کرد/ جهان در معرض تهدید جنگ نظامی و اقتصادی

19 اردیبهشت 1397 0:31

 

گروه دیپلماسی: خروج از برجام و تصمیم‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا پیرامون این معاهده بین‌المللی، بدون تردید مهم‌ترین رخداد بین‌المللی است که تا چند روز آینده اتفاق خواهد افتاد. در این میان، روزانه شاهد افزایش واکنش رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی به مسئله برجام و تصمیم‌گیری ترامپ هستیم. در شرایطی که اکثر رسانه‌ها از احتمال قوی خروج آمریکا از برجام خبر می‌دهند، در اظهارنظری جدید بر اساس گزارش شبکه بلومبرگ به نقل از یک عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا، دونالد ترامپ ممکن است ضرب‌الاجل خود در خصوص توافق هسته‌ای را به تعویق بیندازد بنابراین اروپایی‌ها می‌توانند مذاکرات خود برای تقویت این توافق را دنبال کنند. همچنین، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واپسین اظهارات خود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در برجام بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیرد و در صورتی که آمریکا تصمیم اشتباه پیش‌بینی شده را اتخاذ کند با واکنش مناسب روبه‌رو می‌شود. ظریف همچنین گفت: خروج از برجام در حوزه بین‌المللی نیز قطعا به انزوای آمریکایی‌ها منجر می‌شود بنابراین در صورت اتخاذ چنین تصمیمی آمریکایی‌ها در عرصه بین‌الملل منفعتی نخواهند بُرد. افزون بر این اظهارات، در جدید‌ترین  واکنش‌ها در سطح شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای، شاهد هشدار شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ها نسبت به تبعات و تاثیرات لغو برجام بر معادلات جهانی هستیم.

واکنش ایران به لغو برجام غیر پیش‌بینی شده خواهد بود

مهم‌ترین  هشدار نسبت به خروج از برجام را می‌توان در اظهارات دیروز بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در ارتباط با برجام دانست. قاسمی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست. قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مباحثی که آمریکا در ارتباط با ماندن در برجام مطرح کرده، مهار فعالیت‌های ایران در منطقه است، از دیگر سو در روز پنج‌شنبه هفته گذشته شاهد مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی بودیم، آیا توافق جدیدی بین ایران و اروپا در این ارتباط صورت گرفته است، گفت: توافق جدیدی صورت نگرفته است و نخواهد گرفت. وی ادامه داد: مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند. قاسمی افزود: در این مذاکرات در مورد مسائل یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبه‌رو هستند و همچنین انجام کمک‌های بشر دوستانه به مردم این منطقه بحث و گفتگو شد. سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تصمیم ترامپ در ارتباط با ماندن یا خروج آمریکا از برجام در تاریخ 22 اردیبهشت، گفت: من هنوز زود می‌دانم که در این ارتباط پیش‌بینی یا صحبتی کنیم. به نظرم کمی باید صبر کرد، ما مردم صبوری هستیم. وی افزود: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست. آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.

تاکید انگلیس بر اشتباه بودن خروج از توافق هسته‌ای و منافع عظیم تهران

در سطحی دیگر بوریس جانسون وزیرخارجه انگلیس، در یادداشتی در «نیویورک تایمز» با اشتباه خواندن لغو برجام، خواستار عدم خروج از توافق هسته‌ای شد. جانسون در یادداشت خود، نوشت: به طور قطع برجام نقاط ضعفی دارد اما من متقاعد شده‌ام که این موضوعات می‌تواند اصلاح شود. در حقیقت در این برهه زمانی انگلیس با دولت ترامپ و متحدان فرانسوی و آلمان تلاش می‌کند تا تضمین کند که آنها هستند. جانسون با بیان این ادعا که این توافق از وقوع یک فاجعه جلوگیری کرده است، مدعی شد: «بنیامین نتانیاهو در نطقی در سال 2012 به خوبی نسبت به ایجاد یک ایران هسته‌ای هشدار داد. در آن زمان نیروگاه‌های هسته‌ای ایران 11.500سانتریفیوژ داشتند و نزدیک به هفت تن اورانیوم غنی سازی شده را نگهداری می‌کردند. این میزان تا 20 هزار سانتریفیوژ و هشت تن اورانیوم افزایش یافت. اگر مقامات ایران تصمیم می‌گرفتند که به سمت یک زرادخانه هسته‌ای بروند تنها چند ماه با ساخت اورانیوم لازم با درجه لازم برای ساخت اولین بمب اتم فاصله داشتند. » جانسون در ادامه نوشت: « ایران تنها کسی است که از حذف این محدودیت‌های وارده بر برنامه هسته‌ای سود می‌برد. آژانس انرژی اتمی بار‌ها پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.»

هشدار رسانه‌های آمریکایی به ترامپ در ارتباط با مضرات خروج از برجام

علاوه بر شخصیت‌های سیاسی رسانه‌ها نیز نسبت به پیامدهای ناگوار خروج ترامپ از برجام هشدار می‌دهند. در همین زمینه، خبرگزاری سی‌ان‌ان در مقاله‌ای با قلم جیسون رضاییان سه موضعی را که واشنگتن در صورت خروج از برجام از دست خواهد داد طی گزارشی در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست توضیح داده است. وی گفت: با اینکه به نظر می‌رسد ترامپ قصد خروج از برجام را دارد اما تاکنون هیچ موضع روشنی درباره فواید این خروج برشمرده نشده است. با این حال سه ضرر بالقوه نبود برجام واضح است. رضاییان در ادامه به اظهارات جواد ظریف وزیر خارجه ایران که گفته بود دولت در توافق هسته‌ای بازبینی نخواهد کرد اشاره کرد و گفت: ظریف قول داده ایران پاسخ آمریکا را در صورت خروج از برجام بدهد. ظریف به دولت آمریکا توصیه کرده که باید مسئولیت نتایج این تصمیم خود را قبول کند. این تهدیدی از سوی ظریف بوده است. خروج از توافق هسته‌ای احتمال رویارویی مستقیم با ایران را افزایش خواهد داد. آمریکا و ایران از هر زمان دیگری به این درگیری نزدیک‌تر هستند. در واقع، بر اساس این یادداشت مهم‌ترین  تهدیدات خروج از برجام تجارت بین‌المللی، امنیت منطقه‌ای و احتمال رویارویی نظامی نگرانی‌های بزرگ ژئوپلتیکی را شامل می‌شود.

افزایش هشدارها نسبت به افزایش قیمت نفت در نتیجه خروج از برجام

علاوه بر تهدیدات امنیتی و منطقه‌ای یکی دیگر از مسائلی که رسانه‌های جهانی در رروزهای گذشته از آن به‌عنوان یکی از مخاطرات بعد از لغو برجام یاد کرده‌اند، در ارتباط با تاثیر توافق لغو هسته‌ای بر قیمت جهانی نفت است. به گزارش خبر آنلاین به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، همزمان که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با ضرب‌الاجل خود خوانده‌اش برای ادامه یا پایان تعلیق تحریم‌های ایران مواجه می‌شود، قیمت‌های نفت دیروز دوشنبه در بازار آسیا به میزان چشمگیری افزایش یافت. بنابر این گزارش، بازارهای انرژی نشان می‌دهد که احتمال دارد آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود و تحریم‌های تهران را بار دیگر اعمال کند. بنابراین گزارش، وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند تولیدات نفت جهانی را تا 800 هزار بشکه در روز کاهش دهد چرا که ایران یکی از بزرگ‌ترین  تولیدکنندگان نفت جهان به شمار می‌آید. نگرانی‌ها درباره این کاهش چشمگیر تولید نفت در شرایطی که تولیدکنندگان بزرگ نفت در حال حاضر نیز صادرات خود را کاهش داده‌اند سبب شده تا قیمت‌های جهانی نفت برای اولین بار از نوامبر 2014 تاکنون بیش از 70 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما