کاخ سفید: هاسپل صددرصد متعهد به حفظ نامزدی‌اش برای رهبری سیا است

کاخ سفید: هاسپل صددرصد متعهد به حفظ نامزدی‌اش برای رهبری سیا است

18 اردیبهشت 1397 11:22

کاخ سفید با دفاع از جینا هاسپل،‌ گزینه دونالد ترامپ برای تصدی مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تاکید کرد، او "صددرصد متعهد" به کاندیداتوری‌اش برای این سمت است.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این موضع‌گیری کاخ سفید بعد از آن صورت می‌گیرد که گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه جینا هاسپل از کاندیداتوری برای مدیریت سازمان سیا انصراف داده است.

سارا هاکبی سندرز، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در صحبت‌هایی درمورد هاسپل که در حال حاضر معاون مدیر سیا است گفت: او صددرصد متعهد به گذراندن فرایند تایید خود و درنهایت گرفتن تایید نهایی برای انتصاب به این سمت است.

نشریه واشنگتن پست آمریکا چند روز پیش در گزارشی نوشت: هاسپل از آنجا که اطمینانی به تایید نهایی خود در این سمت ندارد به کاخ سفید اطلاع داده که می‌خواهد از کاندیداتوری برای این سمت دست بکشد و بعد از طرح این صحبت‌ها دستیاران ارشد کاخ سفید به مقر سازمان سیا رفته و گفتند که رئیس‌جمهور تاکید دارد او کاندیداتوری‌اش را حفظ کند و بعد از آن نیز ترامپ در توئیتی خطاب به وی گفت: "جینا پیروز شو".

سخنگوی کاخ سفید به نحوی این گزارش را تایید کرد و گفت: اگر هاسپل احساس می‌کرد که کاندیداتوری‌اش می‌تواند برای این آژانس مشکل ایجاد کند می‌خواست که هرکاری که بتواند برای محافظت از این آژانس انجام دهد.

سندرز در عین حال از دموکرات‌های سنای آمریکا خواست تا اعتراض‌هایشان را علیه هاسپل کنار بگذارند.

سندرز گفت: هاسپل شایسته گرفتن یک تایید سریع بدون اقدامات نمایشی حزبی است.

سندرز خاطر نشان کرد: هاسپل تنها می‌خواهد که یکپارچگی سازمان سیا حفظ شود و هدف حملات غیرضروری قرار نگیرد.

این در حالی است که بعد از مطرح شدن نام جینا هاسپل به عنوان کاندیدای مدیریت جدید سازمان سیا قانونگذاران دموکرات‌ و رسانه‌ها از دست داشتن او در برنامه‌های شکنجه مظنونان به تروریسم در این آژانس در دوره بعد از حملات 11 سپتامبر خبر دادند.

سندرز اظهار کرد: کاخ سفید کاملا از قابلیت هاسپل برای پاسخ دادن به سوالات درباره دست داشتنش در این برنامه‌ها در جلسه روز چهارشنبه در سنا اطمینان دارد.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها گزارش کردند سازمان سیا مجموعه‌ای از اسناد محرمانه را درباره سابقه جینا هاسپل در برنامه‌های مناقشه برانگیز این آژانس تحویل به کنگره بدهند.

سازمان سیا از سوی دموکرات‌ها هدف فشارهای فزاینده قرار گرفته تا هرچه بیشتر اطلاعاتی را درباره دست داشتن هاسپل در برنامه‌های بازجویی همراه با شکنجه این آژانس علیه مظنونان به تروریسم منتشر کنند.

یک سخنگوی سیا در بیانیه‌ای گفت: همانطور که هاسپل به عنوان جانشین موقت مدیر سیا قولش را داد سازمان سیا یک مجموعه اسناد محرمانه را امروز تحویل سنا داد تا هر سناتور بتواند به بررسی سوابق هاسپل بپردازد. این اسناد کلیات سوابق حرفه‌ای او را از جمله دوره او در مرکز مبارزه با تروریسم سیا در سال‌های بعد از حملات 11 سپتامبر پوشش بدهد. ما از همه سناتورها می‌خواهیم زمانی را صرف خواندن این مجموعه اسناد کنند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما