زیباکلام: جایزه‌ام را به امیرانتظام می‌دهم

زیباکلام: جایزه‌ام را به امیرانتظام می‌دهم

15 اردیبهشت 1397 11:13

روزنامه قانون نوشت: جایزه‌ 2018 دویچه وله به صادق زیباکلام تعلق گرفت؛ این رویداد در میان حواشی ایجاد شده بر سر فیلترینگ تلگرام خبرساز شد. دویچه‌وله هرسال به یک نفر که از نگاه این رسانه در جهت آزادی بیان تلاش کرده است جایزه‌ای اعطا می‌کند. بخشی از گفتگو با زیباکلام درباره اهدای جایزه 2018 دویچه وله را می خوانید:
چگونه اطلاع‌پیدا کردید که این جایزه به شما تعلق گرفته است؟
با من تماس گرفتند و گفتند به دلیل نقشی که در این سال‌ها برای بهبود وضعیت آزادی بیان داشتید و همچنین برای محکومیتی که در ایران برای شما در نظر گرفته شده، دویچه‌وله تصمیم گرفته است که این جایزه را به شما بدهد. در همین راستا از من دعوت شد تا در تاریخ 22 خرداد برای دریافت این جایزه به آلمان بروم.
چرا این بنگاه رسانه‌ای شما را برگزیده است؟
دویچه وله که یک شبکه خبررسانی به زبان‌های مختلف است هر ساله به یک نفر برای تلاش‌ها و زحماتی که آن فرد برای آزادی بیان در کشور خود داشته این جایزه را اهدا می‌کند. سال گذشته این جایزه را به سردبیر روزنامه حریت دادند زیرا بعد از کودتای ترکیه مورد بغض و کینه رجب‌طیب اردوغان واقع شده بود ولی توجهی به این فشارها نداشت و این روزنامه به فعالیت‌های خود ادامه داد. امسال نیز این جایزه را به من دادند و این باعث افتخار است که این جایزه به بنده اهدا شد.
این جایزه چگونه قرار است در اختیار شما قرار بگیرد؟
این جاایزه را اواخر خرداد طی مراسمی به بنده اهدا خواهند کرد. البته نمی‌دانم این جایزه چیست ولی هرچه باشد برای من ارزشمند است. امیدوارم مشکلی پیش نیاید و من بتوانم آزادانه بروم و این جایزه را دریافت کنم و با هواپیما بازگردم و وارد کشور بشوم و به ادامه زندگی بپردازم.
به نظر شما وضعیت آزادی بیان در ایران چگونه است؟
من معتقدم مبارزه برای آزادی بیان یک مبارزه بسیار طولانی در ایران محسوب می‌شود و یکی از اهداف مشروطه نیز همین آزادی بیان بود. سال‌هاست چه در زمان پهلوی و چه بعد از انقلاب آزادی بیان و حمایت از آن هزینه‌هایی را ایجاد می‌کند. البته نسبت به قبل از انقلاب آزادی بیان به طور نسبی تحقق پیدا کرده است ولی با کشورهایی مانند هند، پاکستان و ترکیه بسیار فاصله داریم. ما در زمان پهلوی رسانه آزاد و مستقل نداشتیم ولی امروز هستند روزنامه‌هایی که بدون وابستگی به قدرت فعالیت کنند و این خود قدمی رو به جلوست.در کل امیدوارم آزادی بیان به طور کامل در ایران تحقق پیدا کند البته ناامید نیستیم و همین‌گونه که در این 40 سال مبارزه برای آزادی بیان وجود داشته و پیشرفت‌هایی نیز کردیم امیدوارم همین رویه ادامه داشته باشد.
اگر شما بخواهید جایزه‌تان را به فرد دیگری اهدا کنید چه گزینه‌هایی را در ذهن دارید؟
مردان و زنانی در ایران هستند که استحقاق آن‌ها برای دریافت این جایزه بسیار بیشتر از من است. برای مثال نرگس محمدی، نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد ملکی و بسیاری از هم‌میهنان ما لایق این جوایز هستند اما اگر بخواهم یک نفر را در این بین افراد انتخاب کنم به نظر من عباس امیر انتظام است.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما