20 سال با شورای شهر تشریفاتی /  به بهانه  سالگرد تشکیل شوراهای شهر و روستا

  20 سال با شورای شهر تشریفاتی /  به بهانه  سالگرد تشکیل شوراهای شهر و روستا

14 اردیبهشت 1397 13:40

 
مهدخت قویدل - شوراهای شهر و روستا در ایرن 20 ساله شدند؛ اما همچنان مهمترین مشکل این شوراها کمبود اختیارات و نقش نمایشی و تشریفاتی آنهاست. رئیس شورای شهر تهران اخیرا از تشریفاتی بودن کار شورای شهر گلایه کرده و گفته است که هنوز بعد از این همه سال دو سوم وظایف شوراها به آنها واگذار نشده است. استاندار تهران می گوید دولت نمی تواند این اختیارات را تفویض کند چون مشکلات قانونی وجود دارد.
یکی از مشکلات اساسی شوراها از روز اول تا امروز نداشتن اختیارات قانونی کافی برای انجام وظایف محوله است؛ در ایران همه کارها به عهده دولت و استانداری هاست. همین موضوع باعث شده تا مسائلی مثل ترافیک و آلودگی هوا متولی مشخص نداشته باشند. اگرچه در ظاهر وظیفه شهرداری و شوراست تا به این امور رسیدگی کند، اما اختیارات قانونی این کارها دست دولتی هاست. در 20 سال گذشته این پاسکاری انونی باعث شده تاگره ترافیک در تهران روز به روز کورتر شود و هوا آلوده تر وو هیچکس هم مسئولیت این مشکلات را قبول نکند.
مسائل حل نشده پایتخت باعث شد تا محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در سالگرد تاسیس شوراها اظهار امیدواری کند که   دولت مسئولیت های قانونی شورا را در اختیار این نهاد مدنی بگذارد؛ وی   تاکید کرده است:   قانون شوراها در دولت سازندگی تنظیم و تصویب شد و در دولت اصلاحات به سراسر ایران پا نهاد.  بر اساس قانون اساسی،  وظایف زیادی بر عهده شوراها نهاده شده است که تنها در حدود یک سوم آنها به شوراها تفویض شده است.  اگر سایر وظایف نیز به شورا تفویض شود، شوراها می توانند به وظایف خود عمل کرده و با ایجاد مدیریت یکپارچه شهری ، ناهماهنگی ها به اتمام برسد.
محمد حسین مقیمی، استاندار تهران، در پاسخ به درخواست هاشمی گفته است:    اینگونه تصور نکنید که دولت نمی‌خواهد بخشی از وظایفش را به شورا تفویض کند؛ یک ایراد قانونی وجود دارد و باید این مسئله حل شود. چندین جلسه برگزار شد و در مورد تفویض بخشی از اختیارات دولت به شورا صحبت شد؛ اما مسئله این است که طبق قانون، وزرا باید مقابل مجلس  پاسخگو باشند و نمی‌توانند بخشی از وظایف خود را به سازمان دیگری محول کنند که تحت مدیریت آنها نیست.
استاندار تهران با بیان اینکه در قانون برنامه سوم توسعه زمانی که معاون عمرانی وزارت کشور بودم 21 فعالیت احصا شد که می‌توانستیم آنها را به شوراها بدهیم، گفت: با این حال تنها واگذاری کتابخانه‌ها تصویب شد که بعد از آن نیز وزیر مربوطه اعلام کرد نمی‌تواند این وظیفه را واگذار کند! چرا که باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد.
 
شوراهای شهر ور وستا با وجود تشریفاتی بودن از همان سال اول از وجوه خاصی مورد توجه قرار گرفتند. حضوراما حضور چهره های سیاسی معروف در شوراهای کلان شهرها باعث شد تا این نهاد مورد اهمیت قرار بگیرد. چهره هایی که یا به دنبال کسب قدرت بیشتر بودند یا   از لیست مجلس و وزارت و پست های مهم دیگر جا مانده بودند به نمایندگی از احزاب وارد شوراها می شدند.
اگرچه حضور چهرهای سیاسی و مشهور به شوراهای  شهر وزن بیشتری برای دیده شدن داد، اما در بیشتر موارد باعث شد تا شورا به عرصه سیاست بازی تبدیل شود. یکی از نمونه های بارز این اتفاق در کلان شهر تهران رخ داد. سال هاست که شورای شهر بین اصلاح طلبان و اصلگرایان دست به دست می شود  و نتیجه این سیاست بازی ها، پایتختی است که بسیاری از مشکلات اساسی آن سالهاست حل نشده باقی مانده است.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما