انجماد ساخت و ساز در کشور

انجماد ساخت و ساز در کشور

13 اردیبهشت 1397 11:17

سال گذشته سه فصل رکود ساخت و ساز در حالی رقم خورده که همچنان اشتغال 1200 حرفه و صنعت تحت تاثیر افت دمای تولید مسکن قرار دارد.

آمارهای منتشر شده از پیش‌بینی تولید مسکن در سومین فصل سال 1396 حاکی از آن است تولید هم‌چنان کمتر از یک سوم تقاضای مطلق است. در فصل پاییز سال 1396، تعداد 67511 واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداریهای کشور پیش‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 18,2درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 0.8 درصد افزایش داشته است.‏ البته طی این مدت در شهر تهران 16304 واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان، پیش‌بینی شده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 10.6 درصد افزایش داشته است.‏ با این حال رشد ساخت و ساز در کل کشور همچنان در نقطه صفر قرار دارد.

بهار 1396 در کل کشور تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادره برای احداث ساختمان 79688 مورد بوده است. تابستان 82520 مورد ثبت شده و در پاییز به 67511 مورد رسیده است.

این آمار حاکی از آن است در 9 ماهه سال گذشته به طور میانگین در هر فصل حدود 76 هزار واحد مسکونی احداث شده که اگر همین تعداد در زمستان نیز تولید داشته باشیم مجموع ساخت و ساز سالیانه از 304 هزار واحد فراتر نمی‌رود. این در حالی است که سال گذشته 608 هزار و 977 مورد ازدواج در کشور به ثبت رسیده و باید به طور متوسط 380 هزار واحد فرسوده، نوسازی شود.

بررسی‌ها از علت انجماد ساخت وساز به عواملی همچون بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری، نبود تقاضای موثر ناشی از حباب قیمت مسکن، نبود بسته‌های تشویقی و عدم تزریق نقدینگی مناسب از سوی نظام بانکی مربوط می‌شود.

دبیر کانون انبوه‌سازان می‌گوید: در پنج سال گذشته صنعت ساختمان در رکود بوده و دولت به عنوان نهاد حاکمیتی باید سیاست‌های تشویقی را برای بخش تولید ایجاد می‌کرد که متاسفانه در این پنج سال چنین روندی را ندیدیم.

فرشید پورحاجت با بیان این‌که صنعت ساختمان طی 10 سال گذشته گرفتار قوانین مزاحم شده است، بیان می‌کند: با توجه به در شرایط رکود، ریسک سرمایه گذاری در صنعت ساختمان بالا رفته است. در پنج سال گذشته بزرگ‌ترین مشکل بخش تولید، نقدینگی بوده که متاسفانه ناکارآمدی سیستم بانکی، مانع از تزریق منابع مالی مناسب برای بخش تولید مسکن شده است. در سال 1396 منابعی که برای بخش تولید مسکن تعریف شده بسیار پرهزینه بوده و هم اکنون فضای کسب و کار با قوانین  دست و پاگیرقفل شده است.

وی، تحمیل قوانین مالیاتی را دیگر عامل افزایش هزینه‌های تولید دانست و گفت: اگر به دنبال این هستیم که متناسب با نیاز طرح‌های بالادستی مثل طرح جامع مسکن، برنامه‌ریزی کنیم باید فصلی نو را در صنعت ساختمان تعریف کنیم. در این خصوص دولت و مجلس باید به صورت کاملا فوری مشکلات و موانع بخش تولید را در صنعت ساختمان کشور مورد بازنگری قرار دهند.

دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که صنعت ساختمان با 100 صنعت و بیش از 1000 حرفه ارتباط دارد افزود: سال گذشته هیچ نوع منابع مالی برای تقویت بنگاه‌های تولیدی در نظر گرفته نشد. سیاست‌های اصلی دولت یعنی برنامه توانمندسازی و بازآفرینی شهری منتج به برنامه‌های اجرایی نشده است. در این حوزه هم مشوق‌هایی در نظر گرفته نشده که ریسک و مخاطرات بخش تولید را کاهش دهد. بخش خصوصی معنی ریسک تولید را می‌فهمد و با توجه به شرایط فعلی وارد بازار تولید مسکن نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، در فصل پاییز سال 1396، تعداد 67511 واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداریهای کشور پیش‌بینی شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 18,2درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 0.8 درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ی احداث ساختمان 2.8 واحد بوده است‌. تعداد 23792 پروانه‌ی احداث ساختمان توسط شهرداری های کشور در فصل پاییز 1396 صادرشده است که نسبت به فصل گذشته حدود 19,5 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته 0.1 درصد کاهش داشته است.
در شهر تهران نیز  تعداد 2262 پروانه‌ی احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در فصل پاییز 1396 صادرشده است که نسبت به فصل گذشته حدود 14,0 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 14.4 درصد افزایش داشته است. مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان‌ صادرشده از سوی شهرداری تهران در فصل پاییز 1396 بالغ ‌بر 2872,0 هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود 18,9 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 7.4 درصد افزایش داشته است. متوسط مساحت زیربنای این دسته از پروانه‌ها در دوره‌ی مورد بررسی حدود 1270 مترمربع بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما