پیشنهادی برای جهانی کردن همایش خلیج فارس

پیشنهادی برای جهانی کردن همایش خلیج فارس

12 اردیبهشت 1397 0:1

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی پیشنهاد ثبت جهانی همایش‌های ملی خلیج فارس در سازمان‌های جهانی را مطرح کرد.

عیسی علیزاده در همایش ملی علمی فرهنگی خلیج فارس که از صبح امروز در دانشگاه خلیج فارس در بوشهر در حال برگزاری است، با اشاره به علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس که به مناسبت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز نامگذاری شده است، یادآور شد: به همین دلیل جهاد دانشگاهی از سال 84 نسبت به برگزاری این همایش ملی اقدام کرده است.

او تداوم این برنامه‌ها را حاکی از  این دانست که جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد برخواسته از متن انقلاب اسلامی و با تکیه بر تلاش علمی و فرهنگی دانشجویان و اساتید دانشگاه سعی می‌کند خلیج فارس را به مثابه دغدغه جدی حاکمیت برای احقاق حقوق مشروع فرهنگی و سیاسی ملت ایران برجسته کند.

وی با اشاره به آغاز کار دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس در جهاد دانشگاهی و در نتیجه برگزاری 11 دوره همایش با این موضوع، اظهار کرد: در این همایش‌ها تلاش می‌کنیم تاکید بر مزیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری راهمان را محقق کنیم.

علیزاده نتایج حاصل از این همایش‌ها را مهر تاییدی دانست بر این‌که خلیج ‌فارس از گذشته دروازه اصلی ورود و خروج فرهنگ، تمدن، اقتصاد و سیاست بوده و گفت: این رویداد نشان از بالندگی دولت ایران دارد که همیشه حضور قدرتمند سیاسی در خلیج‌فارس داشته است.

وی اهمیت برگزاری این همایش‌ها را با توجه به اتفاقات و شرایط سیاسی منطقه در حال حاضر دوچندان دانست و افزود: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی پیشگام در عرصه فرهنگی و اجتماعی از نگاه علمی هر سال نسبت به ارتقای این اتفاق مهم تلاش می‌کند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی اضافه کرد: خلیج‌فارس در همه ادوار تاریخ به دلیل پیشینه تاریخی و داشتن منابع و ذخایر گران‌بهای نفتی و موقعیت استراتژیک نقش مهمی در معادلات سیاسی و جغرافیایی در سطح بین‌المللی ایفا می‌کند.

او با اشاره به ارسال 200 مقاله به دبیرخانه همایش برای شرکت در این کنگره، اظهار کرد: اعضای کمیته‌های علمی و داوری دوازدهمین دوره همایش خلیج فارس با توجه به محورهایی مانند «فرهنگ، هنر و معماری»، «گردشگری در منطقه، فرصت‌ها و چالش‌ها و ایده‌های نو در این حوزه» و «راهبردها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری» در انتخاب برگزیدگان تلاش کردند.

علیزاده یکی از مهمترین دستاوردهای این برنامه را تمرکز و توجه پژوهشگران و علاقمندان به ویژه دانشجویان به این نقطه جغرافیایی دانست و در ادامه راه‌اندازی دبیرخانه دایمی جایزه ملی خلیج فارس برای اهدای جایزه ویژه در حوزه‌های مختلف، برگزاری سالانه جشنواره علمی هنری خلیج فارس بویژه در بخش فیلم کوتاه، مستند، عکس و هنرهای تجسمی و ثبت جهانی همایش در سازمان های جهانی را سه پشنهاد برای بهتر برگزار کردن این نشست در سال های آینده مطرح کرد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما