کارگران زن امنیت شغلی ندارند/ برگزاری مراسم تجلیل از زنان کارگر با حضور زنان دولت 

کارگران زن امنیت شغلی ندارند/ برگزاری مراسم تجلیل از زنان کارگر با حضور زنان دولت 

10 اردیبهشت 1397 19:0

 
گروه اجتماعی- 11 درصد کارگران ایرانی زن هستند. سرپرست خانوار بودن تعدادی از آنها هم باعث شده تا شرایط کاری دشوارتری داشته باشند. همانطور که وزیر کار در مراسم «تجلیل از مقام زنان کارگر» گفته، اگرچه نداشتن امنیت شغلی برای کارگران در ایران یک امر عمومی است، اما زنان کارگر بیشتر در معرض ناامنی شغلی هستند. ربیعی همچنین به مسئولان یادآوری کرد  ما باید واقعیت زن  را درک کنیم وگرنه عدم درک این واقعیت در آینده ایجاد مشکل خواهد کرد.
 در این مراسم که زنان اصلی کابینه به‌عنوان سخنران حضور داشتند، خانم ابتکار در حالی از رشد اشتغال زنان در سال‌های اخیر خبر داد که آمارها چندان این ادعا را تایید نمی‌کند. طبق آمارهای غیر رسمی،این سال‌ها حضور زنان در مشاغل رسمی کمتر شده و بیشتر شاهد حضور آنها در ابزار کار غیر رسمی هستم. بازاری با دستمزد پایین و نداشتن بیمه و ... .
 باید واقعیت زنان شاغل را درک کنیم
علی ربیعی، وزیر کار، در این همایش گفت:  ما باید واقعیت زن را درک کنیم. من به‌عنوان یک عضو دولت و کنشگر اجتماعی معتقدم عدم درک این واقعیت در آینده ایجاد مشکل خواهد کرد. زنان باسوادتر از مردان هستند. تعداد زنان آماده ورود به بازار کار دارد زیاد می‌شود و با تخصص‌های بیشتری وارد بازار کار می‌شوند. اگر ظرفیت‌ها را برای فعالیت و اشتغال آنها باز نکنیم، عدم توازن اجتماعی را خواهیم داشت.  
وی در ادامه اظهار داشت: در وزارت کار و تامین اجتماعی، باید نقش زنان را در آینده ایران مورد بازبینی قرار دهیم. مسئله امنیت شغلی در مورد زنان بدتر از وضعیت مردان است. شاهد تعداد زیاد استخدام‌های غیررسمی با دستمزدهای پایین‌تر برای زنان هستیم.
رشد اشتغال زنان در سال‌های 95 و 96
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، هم در مراسم تجلیل از زنان کارگر از عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت کارگران و کارگران زن ایرانی خبر داد و گفت: در سال 95 و 96، رشد قابل‌ توجه در حوزه اشتغال زنان داشتیم که این خود نشان‌دهنده توجه دولت به این موضوع است. 
وی  افزود: دولت، به مسائل زنان کارگر همچون مرخصی زایمان، مسئولیت آنها برای ارائه مراقبت‌های ویژه در خانواده، حق برخورداری از تشکل و... توجه دارد.  
افزایش سهم زنان در بازار کار آینده ایران
شهیندخت مولاوردی هم در ادامه این مراسم گفت: آمار رسمى حکایت از رشد روزافزون زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست دارد.  زنان یک نیروى کار بزرگ و سرمایه اجتماعى عظیم براى کشور هستند. آنها اکنون توانسته‌اند در دانشگاه‌ها، جایگاه بالایى را براى خود کسب کنند و در آینده نیز سهم خود را از بازار کار به دست خواهند آورد. چنین مسائل و نکاتى در سیاست‌گذارى‌ها و بازبینى قوانین مى‌بایستى به کار بسته شود.
به نقل از ایلنا، دستیار ویژه رئیس‌جمهور  در امور حقوق شهروندی افزود:  درباره اشتغال زنان بحث زیاد است. آمار رسمى حکایت از رشد روزافزون زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست دارد. امنیت شغلى و تقارن نقش‌هاى زنان با نقش‌هاى آنها در خانواده باید مد نظر قرار گرفته، و در این حوزه‌ها باید بازبینى همه‌جانبه صورت گیرد.
زنان مجلس، پیگیر مطالبات زنان کارگر
فاطمه ذوالقدر، نایب‌رئیس فراکسیون زنان مجلس، هم در ادامه این مراسم گفت: ما نمایندگان در پی مطالبات این قشر از جامعه و همچنین زنان کارگر هستیم. اکنون در مجلس، 17 زن حضور دارند. مسائلی همچون کار در محیط‌های با آلاینده‌های زیاد یا داشتن فرزند زیر شش‌سال را مورد توجه قرار می‌دهیم.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما