احمد خرم در گفتگو با «روزان»: انتظارات از دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم است

احمد خرم در گفتگو با «روزان»: انتظارات از دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم است

10 اردیبهشت 1397 18:55


روزان: احمد خرم، وزیر راه و شهرسازی دولت اصلاحات در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل چالش‌های پیش روی دولت روحانی در سال جاری می‌پردازد. چالش هایی از جمله احتمال رد برجام یا همین طور موضوعات اقتصادی و سیاست داخلی که خرم در این رابطه سخن از آن به میان آورده است که «دولت دوازدهم به مراتب شرایط سخت‌تری نسبت به دولت یازدهم در پیش دارد». او در توضیح بیشتر نسبت به این مسئله به ما چنین توضیح می‌دهد که« آقای روحانی باید یک تصمیم گیری جدی و صریح برای برون رفت از این مسائل و مشکلات چاره کند چراکه ادامه این روند می‌تواند در میزان رضایت عمومی نسبت به دولت تاثیرگذار باشد. از طرف دیگر نیز این نیاز احساس می‌شود که دولت باید جدی‌تر و صریح‌تر نسبت به مطالبات عمومی و مشکلات جامعه قدم بردارد.»
*فکر می‌کنید مهم‌ترین  چالشی که این روزها دولت روحانی با آن مواجه بوده، چه موضوعی است؟
طی چند روز هفته آینده سرنوشت برجام مشخص خواهد شد و بر همین اساس آقای روحانی و تیم دیپلماسی او باید تلاش کنند تا به نحوی فضایی را که سعی می‌شود جریان‌های ضد ایرانی علیه ما در عرصه جهانی توسعه داده و تقویت کنند کنار بزنند. این مسئله با یک دیپلماسی فعال و افزایش نفوذ و قدرت چانه زنی ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم می‌شود و در این رابطه باید دولت و در راس آن وزارت امور خارجه می‌بایست تلاش کنند تا به نحوی ضمن رفع برخی اختلافات و سوءتفاهمات، زمینه را برای افزایش همکاری‌ها و تعاملات بین‌المللی فراهم کنند. البته این مسئله صرفا به موضوعات خارجی محدود نمی‌شود و طبعا اتفاقات خارجی می‌تواند سیاست داخلی و اقتصاد کشور را نیز تحت تاثیر قرار دهد که بر این اساس می‌بایست این مسئله با یک حساسیت و دقت بیشتری نسبت به گذشته دنبال شود. من فکر می‌کنم که تجربه ما در دوران مذاکرات هسته‌ای تجربه موفقی بود که می‌توان با استفاده از این تجربه مجددا به موفقیت هایی دست یافت.
*شما به موضوع سیاست داخلی و اقتصاد اشاره کردید. فکر می‌کنید دولت روحانی برای موفقیت در این حوزه به چه معیارها و شاخصه هایی نیازمند است؟
در عرصه سیاست داخلی دولت روحانی با شرایط ویژه‌ای نسبت به دوره قبلی مواجه است. چراکه در دوره قبل او می‌بایست برای خودش و کابینه خودش سعی می‌کرد تا یک کارنامه موفق از خودش برجای بگذارد ولی چنانچه دوره هشت ساله او به پایان برسد باید کارنامه او آنچنان موفق باشد که مجدد جریان‌های حامی او بتوانند در انتخابات بعدی موفق باشند. همچنین در دوره قبل این مسئله بارها مطرح شد که هنوز دولت روحانی فرصت کافی برای حل مشکلات ندارد و از این حیث توقعات از دولت روحانی کمتر بود ولی این شرایط اکنون تفاوت کرده است. از طرف دیگر او در دولت یازدهم با دولت دهم مقایسه می‌شد که از این دولت روحانی توانست در بسیاری از موضوعات مورد حمایت قرار بگیرد ولی اکنون مقایسه عملکرد دولت او با دولت سابقش است که از این نظر کار دولت دوازدهم سخت‌تر می‌شود. 
*سخنرانی‌های اخیر آقای روحانی با واکنش هایی همراه بوده است. شما این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در این خصوص تصور می‌کنم که آقای روحانی باید یک تصمیم گیری جدی و صریح برای برون رفت از این مسائل و مشکلات چاره کند چراکه ادامه این روند می‌تواند در میزان رضایت عمومی نسبت به دولت تاثیرگذار باشد. از طرف دیگر نیز این نیاز احساس می‌شود که دولت باید جدی‌تر و صریح‌تر نسبت به مطالبات عمومی و مشکلات جامعه قدم بردارد البته عملکرد دولت در مجموع و کلیات نسبت به این مسائل قابل دفاع است ولی کافی نیست.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما