تاجرنیا: روحانی حزب‌گرا نیست / همواره از طریق حلقه نزدیک دوستان و نزدیکان خود امورات را حل میکند

انتقادات به شیخ اعتدال/

تاجرنیا: روحانی حزب‌گرا نیست / همواره از طریق حلقه نزدیک دوستان و نزدیکان خود امورات را حل میکند

8 اردیبهشت 1397 18:10

آقای روحانی از آنجایی که شخصا فرد حزبی و حزب‌گرایی نیست و اصولا اعتقادی به تشکلات حزبی ندارد، همواره سعی کرده است که امورات را از طریق حلقه نزدیک دوستان و نزدیکان خود حل و فصل کند. 

علی تاجرنیا - فعال اصلاح‌طلب: واقعیتی که وجود دارد این است که ما در کشورمان تا نتوانیم تیم اجرایی کارآمد و تحزب‌گرایی داشته باشیم، محافل باندی و جناحی جای احزاب را می‌گیرند. آقای روحانی از آنجایی که شخصا فرد حزبی و حزب‌گرایی نیست و اصولا اعتقادی به تشکلات حزبی ندارد، همواره سعی کرده است که امورات را از طریق حلقه نزدیک دوستان و نزدیکان خود حل و فصل کند. 
از سوی دیگر، مشاورین آقای روحانی کسانی هستند که به لحاظ صبغه سیاسی در جریان اصول‌گرایی جای می‌گیرند و حتی نتوانسته‌اند متناسب با مطالبات رئیس‌جمهور، فضای جامعه و خواسته‌های مردم هماهنگ کنند. این حلقه نزدیکان هم به دلیل محافظه کاری و هم به دلیل عدم اعتقاد به برنامه‌های پیش‌روی دولت، برای رئیس‌جمهور به نوعی ترمز شده‌اند. 
حلقه نزدیکان روحانی نفوذ بیشتری از معاون اول و وزرای دولت به رئیس‌جمهور دارند و از این‌رو روحانی نتوانسته است توفیقات خوبی را به دست بیاورد، این موضوع نه تنها برای شخص آقای روحانی، بلکه برای بدنه جریان اصلاحات نیز تبعات بسیار منفی را در پی دارد. البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که مشکلاتی که از دولت نهم و دهم باقی مانده بود، شرایط دشوارتری را برای رئیس‌جمهور ایجاد کرده و به همین دلیل این موضوع نیازمند این است که مدیران اجرایی و کارآمدتری در دولت حضور پیدا کنند.
آن مسائلی را که به قوای دیگر مرتبط می‌شود و دست رئیس‌جمهور در آن کوتاه است مردم کاملا درک می‌کنند اما مردم آن دسته از مشکلات و موانعی را که به حوزه دولت و شخص روحانی برمی‌گردد به هیچ عنوان نه می‌پذیرند و نه درک می‌کنند. اینکه وزیر آموزش و پرورش از یادگیری زبان روسی در مدارس صحبت می‌کند یا به طور مثال بحث فیلترینگ تلگرام و غیره، مسائلی هستند که دولت باید در قبال آنها پاسخگو باشد. هرچند تصمیماتی که در آن دوره گرفته شده باعث بروز مشکلات بسیاری شده است.
به نظر من انداختن مشکلات به گردن دولت نهم و دهم از سوی دولت، اصلا مناسب و توجیه پذیر نیست و ناکارآمدی‌های دولت، روحانی و جریان اصلاحات را متضرر می‌کند.
توصیه می‌کنم آقای روحانی سخنرانی‌های دوران انتخابات خود را بار دیگر گوش دهد، رئیس جمهور بسیار محافظه کارانه عمل می‌کند. ایشان سوابق روسای جمهور گذشته را دیده است و تصور می‌کند که با محافظه کاری می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند، اما باید بداند که جریان رقیب و مخالف، بسیار بی‌رحم‌تر از آن هستند که فکر کند.
زمانی که دولت فردی را از خارج از کشور برای پست معاونت به ایران دعوت می‌کند و بعد به دلیل فشارهای سیاسی که هیچ ارتباطی با حوزه کاری آن شخص ندارد، سریعا از موضع خود عقب نشینی می‌کند، نباید هیچ انتظاری در مورد تغییر و تحول از این دولت داشته باشیم، این یک دولت ضعیف است. دولت با وجود افرادی مانند نهاوندیان، نوبخت و واعظی دچار تحول نخواهد شد و اگر آقای روحانی به فکر ایجاد تحول و موفقیت است باید این تحول را از نزدیکان خود شروع کند.
انتقادات به شیخ اعتدال تقریبا به امری متداول تبدیل شده است. از همان روزهایی که با وعده‌های رفع حصر و گسترش فضای آزادی و... پا به پاستور گذاشت، انتقادات به او شروع شد. عدم رفع حصر، نوسانات ارزی، فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و... مهم‌ترین  مسائلی هستند که باعث می‌شود روحانی حتی از سوی حامیان اصلی خود هم مورد نقد قرار بگیرد، زیرا این ناکارآمدی‌ها نه تنها وجهه روحانی را تخریب می‌کند، بلکه باعث تضعیف جایگاه اصلاح طلبان نیز می‌شود.
چندی پیش و در راستای دیدارهای چندجانبه که در زمان آیت‌الله هاشمی برگزار می‌شد و در غیاب سیدحسن خمینی، دیداری میان آقایان روحانی، رئیس دولت اصلاحات و ناطق نوری صورت گرفت که مسائل روز و عملکرد دولت، محور این گفتگوها بوده است. در این جلسه آقای ناطق نوری نیز به علت ناکارآمدی دولت در برخی از حوزه‌ها از آقای روحانی انتقاد کرده و بیشترین انتقادات جدی شیخ نور در زمینه حصر و تاکید بر سرعت بخشیدن به اجرایی شدن برنامه‌ها و شعارهای دولت بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما