سودجویی از دلار 4200 تومانی، عامل گرانی مرغ!

سودجویی از دلار 4200 تومانی، عامل گرانی مرغ!

8 اردیبهشت 1397 15:46

رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی ضمن اعلام اینکه باتوجه به جوجه‌ریزی مناسب، برای ماه رمضان عرضه و قیمت مرغ مشکلی ندارد، گفت: واردکنندگان خوراک مرغ را که با دلار 3700 تومانی وارد کرده‌اند، براساس دلار 4200 تومانی به مرغداری می‌فروشند که باعث افزایش قیمت گوشت مرغ شده است.

محمدعلی کمالی سروستانی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با تامین گوشت مرغ مورد نیاز با توجه به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در فروردین‌ امسال 105 میلیون قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفته است و نگرانی جهت تامین گوشت مرغ مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان وجود ندارد.

وی در مورد قیمت گوشت مرغ نیز گفت: قیمت گوشت مرغ در حال کاهش است و هر کیلوگرم مرغ زنده به صورت غیرنقدی و نقدی به ترتیب 5050 و 4900 تومان است. این در حالی است که هر کیلوگرم مرغ زنده بدون احتساب سود برای مرغدار معادل 5923 تومان و با احتساب سود 6800 تومان می‌شود.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی با اشاره به این‌که قیمت گوشت مرغ برای مصرف‌کننده معادل 8000 تومان و به صورت عمده فروشی 7150 تومان است، خاطر نشان کرد: مرغدار به ازای هر کیلوگرم گوشت مرغ 1000 تومان ضرر می‌کند، چرا که تولید بالایی وجود دارد و خرید ارزان‌تر است ...

کمالی سروستانی همچنین در پاسخ به این مساله که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی " قیمت خوراک  مرغ افزایش نیافته است"، پس به چه دلیل قیمت گوشت مرغ گران شده است؟ اظهار کرد: تمام نهاده‌هایی که در بازار وجود دارد با دلار 3700 تومانی وارد شده است اما واردکنندگان براساس قیمت 4200 تومانی آن را به مرغداران می‌فروشند. همچنین سویایی که یک ماه قبل کیلویی 1800 تومان به مرغدار فروخته می‌شده به 2450 تومان رسیده است.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی با تاکید بر این‌که هزینه‌های مرغداری 35 درصد افزایش یافته است، گفت: هزینه و درآمد مرغداران در حال حاضر با یکدیگر همخوانی ندارد و با توجه به افزایش قیمت سویا، ذرت و دارو، با ادامه‌ این وضعیت مرغداران به مشکل خواهند خورد.

وی ادامه داد: در گذشته فاصله قیمتی گوشت قرمز با گوشت مرغ دو تا 2.5 برابر بود اما در حال حاضر این فاصله قیمتی به شش برابر افزایش یافته است.

کمالی سروستانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا در ماه مبارک رمضان شاهد تغییر قیمت گوشت مرغ خواهیم بود؟ اعلام کرد: با توجه به جوجه‌ریزی صورت گرفته پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت گوشت مرغ تا ماه مبارک رمضان تغییری نداشته باشد.

گفتنی است با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان، تامین گوشت مرغ مورد نیاز بازار یکی از مسائل مهمی است که هرساله مدنظر قرار می گیرد. در سال جاری نیز جوجه ریزی جهت تامین نیاز مردم به میزان 105 میلیون قطعه در فروردین ماه سال جاری صورت گرفته است و طبق اعلام اتحادیه مرغداران گوشتی نگرانی بابت این مسئله وجود ندارد و افزایش قیمت نیز پیش‌بینی نمی شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما