سازمان پزشکان بدون مرز حمله سعودی به مراسم عروسی در یمن را

سازمان پزشکان بدون مرز حمله سعودی به مراسم عروسی در یمن را "وحشتناک" خواند/فرانسه هم محکوم کرد

5 اردیبهشت 1397 10:25

سازمان پزشکان بدون مرز بمباران مراسم عروسی در استان حجه یمن را "وحشتناک" خوانده و این اقدام متجاوزانه ائتلاف عربی را محکوم کرد.‌ در کنار آن پاریس نیز این اقدام وحشیانه را محکوم کرد.

 به نقل از سایت شبکه المیادین، سازمان پزشکان بدون مرز با بیان اینکه هیچ یک از زخمی‌های مراسم عروسی در استان حجه یمن مسلح نبوده یا لباس نظامی به تن نداشتند، مورد هدف گرفتن این مراسم توسط ائتلاف عربی به رهبری عربستان را وحشتناک خوانده و آن را محکوم کرد.

رئیس هیئت پزشکان بدون مرز در یمن گفت، حمله به غیرنظامیان نقض خطرناک قوانین بین‌المللی انسانی است. انجام حملاتی که پیش‌بینی می‌شود به غیرنظامیان آسیب برساند ممنوع است اما نقض این قوانین توسط ائتلاف عربی در یمن همچنان ادامه دارد.

وی افزود، همه طرف‌های درگیر باید به حمایت از غیرنظامیان متعهد باشند، همچنین طرف‌هایی که با فروش سلاح این درگیری را تغذیه می‌کنند باید مسؤولیت خود را برعهده گرفته و به قوانین بین‌المللی در زمینه حفظ جان غیرنظامیان احترام بگذارند.

سال توماس، هماهنگ کننده پروژه این سازمان در حجه نیز از زنی سخن گفت که سراسیمه وارد بیمارستان شده و به دنبال فرزندش می‌گشت که در این مراسم حضور داشت.

وی گفت، حمله متجاوزانه ائتلاف عربی بسیاری از کودکان و زنان دیگر را نیز تحت‌الشعاع قرار داده زیرا آنها هنوز نمی‌دانند چه بر سر عزیزانشان آمده است.

سازمان پزشکی بدون مرز در بیانیه‌ای گزارش داد، تیمش 13 کودک از میان زخمی‌هایی که تعدادشان به 63 تن می‌رسد را معالجه کردند. زخمی‌هایی که در حمله متجاوزانه ائتلاف عربی مراسم عروسی در بخش بنی قیس مورد هدف قرار گرفته بودند.

در این بیانیه آمده است: در ابتدا زخمی‌ها از محل حادثه به الحمیر منتقل شدند. دو خودرو در این بخش در نتیجه حملات آسیب دیده بودند و در نخستین اقدامات کادر پزشکی و دو آمبولانس از سوی این سازمان به این بخش فرستاده شد اما آنها در رسیدن به آن منطقه مورد نظر بسیار تاخیر داشتند زیرا جنگنده‌ها همچنان بر فراز این منطقه در حال پرواز بودند و این نگرانی وجود داشت که تعداد حملات افزایش یابد.

این سازمان در بیانیه خود تاکید کرد: زخمی‌های مراسم عروسی به بیمارستان رسیدند در حالی که لباس‌های مخصوص این مراسم را بر تن داشته و هیچ کدام مسلح نبوده یا لباس نظامی بر تن نداشتند.

همچنین از یکی از شاهدان عینی نقل شد که هنگامی که صدای حمله هوایی را شنید داخل چادر بود که به دنبال این صدا بیهوش شد و هنگامی که به هوش آمد اشخاصی را دید که از چادر فرار می‌کردند. وی گفت، در این حمله یکی از پسرعموهایش کشته شد.

در این راستا، فرانسه این حمله به مراسم عروسی را محکوم کرد که دست‌کم منجر به کشته شدن 30 تن و زخمی شدن چندین غیرنظامی دیگر شد.

 فرانسه همه طرف‌های درگیر را به اجرای قوانین بین‌المللی انسانی فراخواند که طبق آن انجام اقدامات غیرنظامی در حق غیرنظامیان و زیرساخت‌های اصلی شهری ممنوع شده است و همه طرف‌های درگیر باید همه اقدامات لازم را هنگام اجرای عملیات خود در این باره اتخاذ کنند.

پاریس اعلام کرد: تضمین امنیت و عدم تاخیر در ارائه کمک‌های انسانی به اشخاصی که نیازمند آن هستند برعهده طرف‌های درگیر است و راه حل سیاسی تنها راه حل پایان دادن به نابسامانی امنیتی و انسانی در یمن است.

فرانسه بار دیگر حمایت خود را از تلاش‌های مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن اعلام کرد.

جنگنده‌های ائتلاف عربی مراسم عروسی را در روستایی در بخش بنی قیس حجه مورد هدف قرار دادند که در اثر آن 33 غیرنظامی کشته و 47 تن دیگر زخمی شدند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما