حسینی مکارم، شهردار تهران می شود؟/  انتخاب اول شورا: یک غیر اصلاح طلب مشکوک به نجومی

حسینی مکارم، شهردار تهران می شود؟/  انتخاب اول شورا: یک غیر اصلاح طلب مشکوک به نجومی

5 اردیبهشت 1397 9:42


مهدخت قویدل - در شورای شهر تهران دقیقا چه می گذرد؟ نام افرادی مثل حسینی مکارم که در لیست املاک نجومی ها بودند و همراه شهرداری قالیباف، در لیست کاندیداهای منتخب شورا برای شهرداری پایتخت چه می کند؟ چرا به تایید علیخانی، عضو شورا،   مکارم روز گذشته در بین بیست گزینه شورا برای شهرداری، بیشترین آرا را به دست آورد؟
اصلا حسینی مکارم که با این رای گیری ظاهرا قرار است شهردار تهران شود،   انتخاب شوراست یا تحمیل رای همان ها که نجفی را وادار به استعفا کردند؟   از کی تا به حال وی به عنوان  یک چهره اصلاح طلب شناخته شده که قرار بود شاخصه شهردار آینده اصلاح طلبان باشد؟
شاید این کنایه محسن هاشمی بعد از اینکه شورا برای حضور او در بین کاندیداهای شهرداری مخالفت کرد، خلاصه همه چیزی باشد که امروز در بین جریان اصلاح طلب می گذرد:  "انشاءالله این وحدت در سال‌های آتی هم ادامه داشته باشد." دقیقا کدام وحدت؟ شورای شهری که وعده شفافیت داده بود و گفته بود اسیر سیاست بازی و حزب بازی نمی شود، این روزها به یکی از حزبی ترین نهادهای ایران تبدیل شده است.
حسینی مکارم، سرپرست شهرداری تهران در کنار حزب بازی های شورای شهر، یکی از مهمترین حاشیه های این روزهای مدیریت شهری تهران است. اگرچه شورا به صورت رسمی این خبر را منتشر نکرده اما طبق اخبار غیر رسمی و به تایید یکی از اعضای شورا، مکام با 14 رای، روز گذشته بالاترین رای را بین 7 گزینه کاندیدای شهرداری از اعضای شورای شهر    گرفته است که احتمال شهرداری او را صد برابر می کند. رای مکارم حتی از افشانی و حناچی هم بالاتر است!!!
 شورایی که ادعای پاکدستی می کرد؛ محمد علی نجفی، شهردار سابق که ادعای پاکدستی می کرد و در این سالها برای همه ثابت شده است؛ چرا باید معاونی مثل مکارم  حسینی داشته باشد؟ چرا بعد از رفتن نجفی (به دستور دادستان و اطاعت شورا)، مکارم جانشین او می شود و سرپرست شهرداری تهران؟ قحط رجال اصلاح طلب آمده یا؟
چرا در حالیکه مکارم تا دو روز قبل در مصاحبه هایش مدام  اصرار داشت که علاقه ای به شهردار  شدن ندارد، جزء 7 گزینه اصلی شهرداری تهران با بالاترین رای انتخاب شده است؟
اگرچه در بین شرایط شورای شهر برای انتخاب شهردار پایتخت بر مسئله اصلاح طلب بودن فرد تاکید شده اما ظاهرا با انتخاب مکارم، شورا از همان لحظه اول از خط قرمزهایش عبور کرده است.
شورای شهر تصمیم گرفت که نام  7 گزینه  انتخابی خود را براساس حروف الفبا منتشر کند. اما طبق اخبار غیر رسمی به ترتیب بالا ترین رای به این افراد تعلق د ارد: ، سمیع‌الله حسینی مکارم با 17 رای!؛ سید محمدعلی افشانی با 14 رای؛ محمد ابراهیم انصاری لاری با 12 رای؛ سید محمود حسینی با 11 رای؛ پیروز حناچی با 10 رای؛ نام ‌ محمود حجتی،   و حجت میرزایی هم در لیست انتخاب شده های نهایی وجود دارد. ظاهرا محسن هاشمی با 5 رای موافق، از این لیست حذف شده است.
  در مورد سوابق این 7 نفر گفته شده است:  حسینی مکارم   در حال حاضر معاون مالی و اداری شهرداری و سرپرست شهرداری تهران هستند.   پیروز حناچی، معاون عمرانی و فنی شهرداری است و در سوابق ایشان  دبیری شورای عالی معماری و شهرسازی کشور به چشم می‌خورد؛   حجت الله میرزایی   معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران را به عهده دارند و پیش از این معاون وزیر رفاه بودند.
همچنین آقای افشانی در حال حاضر معاونت عمرانی وزارت کشور هستند و در سوابق ایشان استانداری فارس نیز به چشم می‌خورد؛  انصاری لاری  در حال حاضر مدیرعامل منطقه آزاد کیش هست  و پیش از این استانداری فارس و رئیس سازمان ثبت احوال کشور بود؛  محمود حجتی هم که در حال حاضر وزیر جهاد کشاورزی هستند. نفر بعدی  محمود حسینی،  که در استانداری اصفهان و سیستان و بلوچستان کار کردند.
  قرار است این 7 نفر که شورا ترجیح داده یا رویش نشده تعداد رایی هایی که به آنها داده را اعلام کند، روزهای 16 و 17 اردیبهشت برنامه هایشان را همراه با اسامی معاونین شان به شورا اعلام کنند.  در نهایت از بین این 7 نفر، 2 گزینه به مرحله پایانی راه پیدا می کنند.  از همین حالا هم چشم بسته می شود پیش بینی کرد اگر از بین 7 گزینه بالاترین رای به مکارم داده شده،  شهردار آینده تهران کیست.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما