احمد شیرزاد در گفتگو «روزان»: اقتصاد و سیاست خارجی اولویت‌های دولت هستند

احمد شیرزاد در گفتگو «روزان»: اقتصاد و سیاست خارجی اولویت‌های دولت هستند

4 اردیبهشت 1397 12:59

 
احمد شیرزاد در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل عملکرد دولت روحانی و اولویت‌های کابینه او در سال جاری می‌پردازد. اولویت هایی که به زعم او در ابتدا منحصر به مباحث و مسائل اقتصادی می‌شود و بعد از آن دولتمردان می‌بایست در سیاست خارجی تمامی جوانب کار را سنجیده و یک استراتژی ویژه را در تقویت تعاملات با منطقه و اروپا در پیش بگیرند. فکر می‌کنم که مهم‌ترین  اولویت دولت روحانی در سال پیش رو بر آن است که باید روابط خود را ابتدا به ساکن در منطقه و سپس با اروپا به سبب ماجرای برجام بیش از گذشته تقویت کند. البته در عین حال نیز باید موضع گیری و سیاست‌های ایران در عرصه بین‌المللی به نحوی باشد که زمینه بهانه گیری جریان رقیب بین‌المللی را فراهم نکند. همچنان‌که در دوران برجام شاهد بودیم که جریان مخالف ایران در تمامی اتفاقات تلاش داشت که موضوعات را علیه ایران تغییر دهد.
*از نظر شما دولت روحانی چه برنامه‌های مهمی در سال جاری پیش رو دارد؟
در سال پیش رو تصور می‌شود که دولت بیش از هر چیزی با موضوع اقتصاد دست به گریبان باشد و این موضوع را می‌توان تا حدودی در پس اتفاقاتی مانند اتفاقات اخیر بازار ارز نیز مشاهده کرد. مضاف بر اینکه هنوز دغدغه هایی چون تعیین تکلیف دستمزد و حقوق و البته قیمت کالاهای اساسی در سال پیش رو مشخص نیست و همگی این مسائل سبب می‌شود تا موضوع اقتصاد رفته رفته اهمیت بیشتری به خود بگیرد. ولی با وجود این من فکر می‌کنم که دولت در چند جبهه باید تلاش کند که در این میان مسئله سیاست خارجی و البته اخیرا موضوع بحران کم آبی باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. در مجموع نجات کشور از بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت قبل و اصلاح فضای داخلی کشور همراه با نگاه ویژه تیم اقتصادی دولت به کنترل و کاهش بی‌سابقه تورم و همچنین اصلاح عقلانی سیاست خارجی‌ای که اجماع جهانی علیه ایران را نشانه گرفته از جمله نکات برجسته اقدامات دولت در سال به حساب می‌آید که باید به‌صورت جدی دنبال شود. 
مهمترین برنامه دولت در سیاست خارجی معطوف به چه اقداماتی خواهد بود؟
من فکر می‌کنم که مهم‌ترین  اولویت دولت روحانی در سال پیش رو بر آن است که باید روابط خود ابتدا به ساکن در منطقه و سپس با اروپا به سبب ماجرای برجام بیش از گذشته تقویت کند. البته در عین حال نیز باید موضع گیری و سیاست‌های ایران در عرصه بین‌المللی به نحوی باشد که زمینه بهانه گیری جریان رقیب بین‌المللی را فراهم نکند. همچنان‌که در دوران برجام شاهد بودیم که جریان مخالف ایران در تمامی اتفاقات تلاش داشت که موضوعات را علیه ایران تغییر دهد. من در این خصوص توصیه می‌کنم که ایران با همان رویکرد موفقی که در برجام دنبال می‌کرد می‌تواند دوباره به موفقیت هایی دست یابد. هرچند که در دوران جدید حضور چهره‌های جدیدی مانند ترامپ این مسئله را پیچیده کرده است.
دولت روحانی در سیاست داخلی چقدر موفق عمل کرده است؟
تاکید هوشمندانه روحانی بر حفظ برجام که به‌رغم همه کارشکنی‌های داخلی و خارجی بسترساز بسیاری از گشایش‌های اقتصادی شده است و اصرار بر تعامل سازنده با جهان با وجود گسترش افراط‌گرایی در منطقه و حضور ترامپ در سمت ریاست‌جمهوری آمریکا، از نکات کلیدی نقشه راه آینده توسط وی بود. بنابراین باید از این منظر رویکرد دولت را موفق ارزیابی کرد. فراموش نکنیم که طبق تجربه قبلی که ما کسب کرده ایم سپردن برجام و سیاست خارجی کشور در شرایط حساس جهانی به افرادی که اعتقادی به گفتگو و تعامل با جهان نداشته و مذاکره و رابطه با دنیا را به وابستگی و عدم استقلال کشور تعبیر می‌کنند، بی‌تردید بازگشت به عقب و به مخاطره انداختن امنیت کشور است. تبیین و تشریح کارنامه روحانی و آنچه وی به‌صورت اجمالی برای سال پیش رو ترسیم کرده است به خوبی نشان می‌دهد که دولت روحانی به رغم برخی تصمیم‌گیری‌های حداقل در ظاهر اشتباه می‌تواند در سال پیش رو برخی مسائل و مشکلات کشور و البته وعده‌های مهم انتخاباتی را سر و سامان بدهد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما