بازگشت قطار دولت به ریل سیاست/ سخنگوی دولت از نزدیک بودن رفع حصر و مخالفت دولت با فیلترینگ تلگرام گفت

بازگشت قطار دولت به ریل سیاست/ سخنگوی دولت از نزدیک بودن رفع حصر و مخالفت دولت با فیلترینگ تلگرام گفت

4 اردیبهشت 1397 12:57

 
گروه سیاسی- روزها و هفته‌های متمادی است که دولت حسن روحانی به دلیل از یاد بردن وعده‌ها و تغییر مسیر سیاسی از سوی بدنه اجتماعی حامی تحت فشار و انتقاد بوده است. افکار عمومی به عملی نشدن وعده‌هایی چون رفع حصر، ترکیب کابینه که تا حدود زیادی از انتظار بدنه اجتماعی فاصله داشت، انتصابات استانی دولت به‌خصوص در وزارت کشور که راست میانه در آن خیمه زده است، خطر مداوم فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام و بیش از همه سکوت ناگهانی حسن روحانی معترض است. 
روحانی که در دور اول ریاست‌جمهوری خود با جدال‌های مداوم لفظی ضمن گشودن جبهه‌های تازه در رویارویی با رقبای سیاسی‌اش، امید و روحیه بدنه اجتماعی هوادار دولتش را حفظ می‌کرد، ماه‌هاست که راه سکوت را برگزیده و دیگری خبری از نطق‌های نیش‌دار و جدال‌های لفظی نیست. 
بدنه غیرسیاسی دولت هم البته مانند همیشه به کار خود مشغول است و تراکم بوروکرات‌های اعتدال‌گرا که تقریبا همه اتاق‌های پاستور را در اختیار دارند این وضعیت را تشدید کرده است. طیفی از اعتدال‌گرایان که از ابتدا هم نظرگاه خوشی نسبت به اصلاح‌طلبان نداشتند و در جریان چینش کابینه هم خبرهای متواتر از تلاش آنها برای کاستن از دامنه حضور اصلاح‌طلبان در کابینه داشت. چنین رویه‌ای علاوه بر آنکه اصلاح‌طلبان را به‌عنوان یکی از اضلاع ائتلافی که به پیروزی روحانی انجامید، حسابی شاکی کرده است، در بدنه اجتماعی هم به خلف وعده دولت تعبیر شده است و چرخش ناگهانی روحانی هم به منزله معامله‌ای در پشت پرده که باعث شده است رئیس‌جمهور از پیگیری شعارها و وعده‌های خود منصرف شود. 
بر همه این نارضایتی‌های سیاسی انبوه بحران‌ها و مشکلات کشور هم انباشت شده است. بحران‌های زیست محیطی، بحران امنیتی بین‌المللی و قصد ترامپ برای نابود کردن برجام، تداوم رکود در اقتصاد و در نهایت بحران ارزی‌ای که یکی از آخرین دستاوردهای دولت یعنی ثبات اقتصادی را هدف قرار داده است؛ کار را برای روحانی به شدت گره زده است. و فضایی از ناامیدی از توانمندی دولت برای حل مشکلات کشور در بین گروه‌های مختلف مردم حاکم کرده است. 
این وضعیت البته کاملا مطلوب رقبای سیاسی دولت است که با تکیه بر رسانه‌های اجتماعی خرد و کلان به شدت به کار تضعیف دولت و ایجاد فرسایش در بدنه اجتماعی حامی آن مشغول هستند. دستاوردهای کوچک دولت را نشانه رفته‌اند و پیگیرانه در پی القا حس بی‌فایده بودن مشارکت در انتخابات هستند. کاری که در سال‌های 80 تا 84 هم انجام شده و راهبردی نتیجه بخش بود و با قهر بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از صندوق رای زمینه را برای ظهور معجزه هزاره سوم از دل صندوق‌های رای مهیا کرد. 
این وضعیت از دی ماه و اعتراض‌های آن ماه به این سو تشدید هم شده است و هم انتقادات بدنه حامی روحانی بیشتر شده است و هم کوشش طرف مقابل برای القای ناکارآمدی دولت و فرسوده کردن بدنه سیاسی واجتماعی اصلاح‌طلبان. 
یک نمونه مهم از چنین کوششی را می‌توان در ماجرای فیلترینگ تلگرام می‌توان مشاهده کرد. در حالی که هیچ خبر دقیق و موثقی از فیلتر شدن این پیام رسان موجود نبود و در پناه سکوت دولت عملیات رسانه‌ای گسترده‌ای از سوی رقبای دولت در مورد فیلترینگ تلگرام صورت گرفت و این رخداد را قطعی جلوه داد. سکوت و کم کاری همیشگی دولت هم به این مسئله دامن زد و خشم شدید مردم را برانگیخت. دولت بدون آنکه به فیلترینگ تن داده باشد، هزینه این کار را در افکار عمومی پرداخت. 
در ماجرای حصر اما داستان متفاوت بود. سکوت دولت روحانی و گویا وقت ندادن رئیس‌جمهور به کمیته رفع حصر فراکسیون امید این بار به ابراز نارضایتی شدید و پیاپی اصلاح‌طلبان به‌خصوص نمایندگان فراکسیون امید منجر شد که از کم‌کاری رئیس‌جمهور در این مورد ناراضی بودند. کار حتی به اعلام موضع تلویحی رئیس دولت اصلاحات هم انجامید.
*شکستن قفل سکوت دولت
در روزهای گذشته اما به نظر سکوت دولت روحانی شکسته است. روحانی در نطق خود در جمع مدیران دولتش بار دیگر به موضع صراحت بازگشت و البته با نیش و کنایه هم به برخی از مسائل از جمله درگیری گشت ارشاد اشاره کرد. او البته در مورد تلگرام و آزادی‌ فضای مجازی با صراحت بیشتری صحبت کرد و گفت که این فضا حفظ خواهد شد و خروج دولتی‌ها از آن برای شکستن انحصار بوده است. 
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اما دیروز بعد از ماه‌ها سکوت و مصاحبه‌های تکراری در مورد دو موضوع رفع حصر و تلگرام به صراحت موضع گرفت و حتی از نزدیک بودن رفع حصر سخن گفت.به گزارش خبر آنلاین نوبخت در پاسخ به این پرسش که موضوع رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی به کجا رسیده است، گفت: قطعا دولت از این وضعیت که آنها در حصر باشند استقبال نمی‌کند آن هم در شرایطی که تاکید کردم ما نیازمند انسجام و در کنار هم قرار گرفتن هستیم. دولت از خواسته رفع حصر حمایت می‌کند و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.‌ای کاش جامعه مواضع و تلاش‌های رئیس جمهوری را در این زمینه می‌دانست اما به هرحال ما امیدواریم که رسیدن به رفع حصر که طی آن شاهد حضور فرزندان انقلاب در جامعه باشیم، نزدیک خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تلگرام برخلاف سخنان رئیس‌جمهوری در شرایط نزدیک به فیلترینگ قرار گرفته است، گفت: موضع دولت در خصوص فضای مجازی و استفاده از پیام رسان‌ها کاملا مشخص است. دولت به آزادی دسترسی به اطلاعات در این فضا هرچند که باید قوانینی هم رعایت شود، اعتقاد دارد اما اینکه رقابت میان اپلیکیشن‌های داخلی و خارجی وجود داشته باشد و اینکه دولت برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی گام‌های حمایتی برداشت لازم بود اما دولت از سوی دیگر موضعش در برابر فیلترینگ هم مشخص است.
وی افزود: اینکه پیام رسان داخلی هم در کنار پیام‌رسان‌های خارجی وجود داشته باشد از نظر دولت مشکلی ندارد اما اینکه یک شهروند ما بخواهد از پیام رسان‌های خارجی استفاده کند را ما در چارچوب منشور حقوق شهروندی، حق آن شهروند می‌دانیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که موضوع کاوه مدنی و مدیران دوتابعیتی هم به کجا رسیده است، گفت: برای این بحث وزارت اطلاعات به دنبال شناسایی این افراد بوده تا جایگزینی‌ها در این زمینه انجام شود و ما تقریبا مدیر دو تابعیتی دیگر نداشتیم. البته بازهم وزارت اطلاعات موظف به پیگیری این موضوع است و سیاست دولت این است که از مدیران دو تابعیتی استفاده نکند.
وی افزود: بخشی از منابع ما منابع انسانی است که بر اساس نوع نگرش سیاسی تقسیم‌بندی‌هایی می‌شود اما بحث در دولت بر این است که ما نمی‌خواهیم از یک جناح، چه اصلاح طلب چه اصولگرا برای انجام امور استفاده کنیم. ما در داخل نه تنها حق نداریم از این نیروها صرفا بر اساس نوع نگرش سیاسی استفاده کنیم بلکه باید از تمامی افرادی که کارآمد هستند استفاده کنیم.
نوبخت تاکید کرد: قطعا این کار غیراخلاقی است که ما احترام و آرزوی افراد را بریزیم و اسرار دیگران را افشا کنیم. اینکه کسی در خارج از کشور عکسی گرفته و حالا بیایم و آن را نشان بدهیم نادرست است و دولت هم باید از سرمایه‌های علمی ما حمایت کند.
*بازگشت دولت به ریل؟
سخنان چند روز قبل رئیس جمهور و اظهارات دیروز سخنگوی دولت علاوه بر آنکه مژده خبرهای خوب در آینده می‌دادند، می‌تواند نشانه‌ای از شکسته شدن سکوت و رخوت سیاسی حاکم بر دولت و بازگشت دولت به ریل سیاسی قبلی باشد. امری که به نظر در این شرایط حساس نه فقط برای خود دولت که برای سرنوشت اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان حیاتی است. این دو جریان هیچ دست بالای ساختاری در قدرت ندارند و انتخابات رگ حیات آنها در بلوک قدرت است و ناامیدی بدنه اجتماعی می‌تواند برای آنها بسیار مرگبار و هزینه‌زا باشد. این البته احتمالا بر خلاف تصور اعتدال‌گرایان پاستور است که برای آینده چشم به هم‌پیمانی با علی لاریجانی دارند و همین شاید مهم‌ترین  مانع بازگشت دولت به ریل سیاسی سابق باشد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما