بازی باخته اصلاح­طلبان با کارت میثاق­نامه/ علیخانی: میثاق نامه توسط محسن هاشمی امضاء نشده است

  بازی باخته اصلاح­طلبان با کارت میثاق­نامه/ علیخانی: میثاق نامه توسط محسن هاشمی امضاء نشده است

4 اردیبهشت 1397 10:18

مهدخت قویدل - محسن هاشمی تقریبا به اذعان همه طیف های سیاسی، در حال حاضر بهترین گزینه شهرداری پایتخت است. اما شورایی ها باز هم با  حضور او به عنوان کاندید شهرداری مخالفت کردند و پای میثاق نامه را وسط کشیدند.
 ماجرای مخالفت شورای اصلاح طلب با هاشمی از آنجا جذاب تر شد که یکی از اعضای شورای شهر روز گذشته با قاطعیت گفت  که هاشمی پای این میثاق نامه را امضا نکرده و فقط به خاطر حفظ وحدت اصلاح طلبان قید شهرداری را می زند.
محمد علیخانی، عضو شورای شهر تهران بعد از "رای گیری استمزاجی" شورا برای شهردار نشدن هاشمی، مطلبی  عنوان کرد که هنوز اصلاح طلبان به آن واکنش نشان نداده اند.علیخانی گفته است: تا آنجا که من اطلاع دارم، میثاق نامه توسط محسن هاشمی امضاء نشده است؛ اما متعهدترین فرد به این میثاق نامه، محسن هاشمی است که می گوید به نظر شورا احترام می گذارم.
این عضو شورا همچنین خطاب به بقیه همکارانش گفته است: کسانی که می گویند 21 عضو شورا این میثاق نامه را امضاء کردند، آن را منتشر کنند.   برخی نگرانند هاشمی برنامه هایش را در شورا ارائه کند. این نگرانی به این دلیل است که ممکن است این برنامه ها سبب افزایش رای وی برای شهرداری  شود.
اما چرا اصلاح طلبان شورای شهر هر بار برای شهردار نشدن محسن هاشمی بهانه امضای میثاق نامه را وسط می کشند در حالیکه وی آن را امضا نکرده است؟ هنوز بعد از گذشت چند ماه از انتخابات، اصلاح طلبان در مورد سوالاتی که درباره نحوه بستن لیست  امید شورای شهر مطرح بود، پاسخی به اقکار عمومی نداده اند.  موضوع میثاق نامه را چطور می خواهند توجیه کنند؟ اگر اسم این رفتار، فریب رای دهندگان نیست، پس چیست؟
در خوشبینانه ترین حالت، ظاهرا اصلاح طلبان شورای شهر با هر ترفندی که شده حتی پنهانکاری در مورد میثاق نامه، می خواهند مانع شهردار شدن هاشمی و مانع ورود مهدی چمران به شورا شوند.
فازغ از این سوال اساسی که آیا رای دادن لیستی و حذف صد در صدی رقیب در انتخابات، اصلا دموکراسی هست یا نه؛ امروز مشخص شده که اصلاح طلبان شورا در این مدت بیشترین ضربه را از جناح رقیب خورده اند. یکی از دلایل اصلی این اتفاق هم نبودن هیچ عضو اصولگرایی در شورا است.
حالا که هیچ اصولگرایی در شورای شهر نیست،   هر اتفاقی که در شورا می افتد، اعضای اصولگرای سابق شورا پیش از همه با خبرگزاری های وابسته به سپاه یعنی فارس و تسنیم مصاحبه می کنند و شورای شهر اصلاح طلب را تخریب می کنند. اگر حداقل یک اصولگرا در شورا بود، مواضع اصولگرایان اینقدر تند نبود  مجبور بودند برای ح فظ ظاهر هم که شده بپذیرند که در انتخابات با نتیجه 20-1 باخته اند.
اگر از همان ابتدا هاشمی شهردار شده بود و چمران به شورا آمده بود، وضع شورا و تهران هم بهتر بود. چمرانی که به عنوان یک تک رای مخالف در شورا نشسته، مجبور می شد در مقابل افشاگری های نجفی از عملکرد دوره قالیباف و تخلفات آن دوره، پاسخگو باشد. اما حالا به جای پاسخگویی هز هروز یک مصاحبه طوفانی علیه شورای اصلاح طلب می کند و همچنان طلبکار است.
با رفتن نجفی احتمالا گزارشات تخلفی که  به قوه قضائیه داده هم به حاشیه می رود.  اگر چمران در شورا بود حداقل مجبور بود به جای تکذیبیه های بی دلیل، برای تصمیمات شورایی  که خودش سالها بر آن ریاست کرد، پاسخگو باشد.   
سوال اینجاست که اصلاح طلبان شورا دقیقا از کدام کارشکنی که حضور چمران در اشورا ایجاد می کند، می ترسند؟ اصولگرایان شکست خورده در انتخابات، از همان بیرون بهشت، به راحتی توانستند با ایجاد جو امنیتی و رسانه ای در خبرگزاری های خاص خود، زیر پای نجفی را خالی کنند و شهردار منتخب شورا را سر هیچ   برکنار کنند. اتفاق بدتر از این هم ممکن بود در مدیریت تهران بیفتد؟
 6 ماه گذشته نشان داد با حذف کامل اصولگرایان از شورا، بازنده اصلی اصلاح طلبان بودند. اینکه چرا اصلاح طلبان حضر نیستند مزایای حضور یک اصولگرای  دو آتشه مثل چمران را در شورای شهر  درک کنند هم از عجایب روزگار است؛ اما حاضرند برا ی شهردار نشدن محسن هاشمی هر هزینه ای را از  آبرو و اعتبارشان هم بپردازند. حتی به ... بگویند که هاشمی پای میثاق نامه را امضا کرده و او را واردار به سکوت کنند.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما