شهادت تاکنون 120 محیط‌بان / کل محیط‌بانان کشور 2500 نفر هستند

شهادت تاکنون 120 محیط‌بان / کل محیط‌بانان کشور 2500 نفر هستند

3 اردیبهشت 1397 10:55

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به آمار شهدای محیط‌بان گفت: تاکنون بیش از 120 محیط‌بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور شهید شده‌اند این در حالی است که کل آمار محیط‌بانان کشور 2500 نفر می‌باشد.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی در جریان سفر به استان خوزستان در دیدار با مسئولین انتظامی و امنیتی استان خواستار همکاری گسترده‌تر مسئولان استان با اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان شد. 

وی در تشریح وظایف سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کار محیط زیست تنها حفاظت و جلوگیری از شکار و صید نیست بلکه محیط‌بانان حافظان آب، خاک و هوا هستند و از سرمایه‌های ملی که همان سرمایه‌های نسل‌های آینده می‌باشد، دفاع می‌کنند و نمی‌گذارند محیط زیست نابود شود. 

محبت‌خانی ادامه داد: در مدت کوتاهی که در خدمت پرسنل محیط زیست هستم شاهد رشادت و ایثار این پرسنل زحمتکش بوده که با حداقل تجهیزات و وضعیت معیشتی ضعیف چگونه از محیط زیست و انفال الهی حفاظت می‌کنند که این عمل جای تقدیر دارد. 

وی افزود: در آمار جهانی برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی، برای هر 1000 هکتار یک محیط‌بان در نظر گرفته شده است در حالی که این مقدار در ایران برای بیش از 12 هزار هکتار، یک محیط‌بان با حداقل تجهیزات و امکانات می‌باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ضمن قدردانی از همکاری نیروی انتظامی، سپاه و هنگ مرزی با محیط زیست خوزستان، خواستار گسترش همکاری شده و از صدا و سیمای استانی خواست تا در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی به محیط زیست کمک کنند.

 وی افزود: باید تلاش کنیم که 80 میلیون محیط‌بان داشته باشیم تا بتوانیم محیط زیستی سالم به نسل‌های آینده هدیه کنیم. 

 محبت‌خانی با اشاره به آمار شهدای محیط‌بان گفت: تاکنون بیش از 120 محیط‌بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور شهید شده‌اند این در حالی است که کل آمار محیط‌بانان کشور 2500 نفر می‌باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست زیست کشور تعداد محیط‌بانان مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست را 8500 نفر اعلام کرد و گفت: استان خوزستان نیز با توجه به وسعت نیازمند حداقل 350 محیط‌بان است در حالی که اکنون با 30 درصد توان یعنی 90 محیط‌بان کار حفاظت و حراست از عرصه‌های طبیعی خوزستان انجام می‌شود.

وی استان خوزستان را به لحاظ برخورداری از مواهب الهی همچون رودخانه، تالاب، جنگل و کوه از استان‌های مهم و پرچالش زیست محیطی کشور دانست  و از مسئولان استان خواست تا در زمینه حفاظت از این منابع به محیط زیست کمک کنند و از همه مسئولان استان خصوصا فرمانده نیروی انتظامی درخواست کرد تا هرچه سریعتر ضاربین محیط بانان پارک ملی دز را شناسایی نمایند تا با این خاطیان برخورد قانونی شود و از خسارت به محیط‌بانان نیز جلوگیری شود. 

محبت‌خانی به نقش محیط‌بانان در امنیت کشور اشاره نمود و گفت: در سال 96 توسط محیط‌بانان سراسر کشور بیش از 4370 قبضه سلاح کشف گردید، یعنی به ازای هر محیط بان 1.7 سلاح کشف شده است که از این تعداد 70 قبضه سلاح جنگی بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما