استفاده دولتی ها از تلگرام رسما ممنوع شد  / پایان تلگرام در ایران نزدیک است؟

استفاده دولتی ها از تلگرام رسما ممنوع شد  / پایان تلگرام در ایران نزدیک است؟

1 اردیبهشت 1397 10:13

 
مهدخت قویدل- قطعی دو ساعته تلگرام در روز گذشته  همزمان با فیلترینگ این شبکه اجتماعی  در روسیه باعث شد تا این شایعه برای ساعاتی بین کاربران ایرانی مطرح شود که بالاخره تلگرام را فیلتر کردند. شایعه ای که با اعلام اختلال در تلگرام از سوی مدیر این شرکت به پایان رسید؛ اما چند ساعت بعد بخشنامه ممنوعیت استفاده دستگاه های اجرایی از تلگرام از سوی دولت صادر شد.
اما فیلترینگ تلگرام از چند روز قبل در روسیه تبدیل به سوژه طنز شبکه های اجتماعی  شده است.  مدیر تلگرام همانطور که وعده داده بود نسخه بدون فیلتر تلگرام را در روسیه عرضه کرد. نسخه ای که بدون فیلترشکن هم کار می کند و دردسرهای زیادی برای دولت روسیه فراهم کرده است.
آنطور که در اخبار آمده، دولت روسیه بعد از بستن 18 میلیون IP هنوز موفق به فیلتر کردن تلگرام نشده و
شبکه بانکی روسیه دچار اختلال شده است.
  دستگاه امنیتی فدرال روسیه از تلگرام  خواسته بود تا «کلید‌های رمزنگاری تلکرام» را برای خواندن مکالمات خصوصی کاربران به آنها  بدهد. با مخالفت این شرکت، دادگاهی در روسیه حکم فیلترینگ تلگرام را صادر کرد.
 تا این لحظه دولت روسیه از پس فیلترینگ تلگرام بر نیامده است.
روسیه اول سرورهای اصلی   تلگرام را فیلتر کرد؛ اما  تلگرام  سرویس‌هایش را به آمازون‌ وب‌سرویس و گوگل‌کلاود برد   تا دسترسی مردم به این شبکه اجتماعی حفظ شود.  نتیجه این اقدام فقط اختلال در سرویس های اینترنتی روسیه بود. حالا هم دولت روسیه از گوگل پلی خواسته این اپلیکیشن را حذف کند.
واکنش مردم روسیه هم به این اتفاق در نوع خود جالب  و متفاوت بود. با اعلام فیلتر شدن تلگرام،  روس ها صدها موشک کاغذی را مقابل دادگاهی که حکم فیلترینگ   داده بود، گذاشتند. اگرچه شبکه محبوب اجتماعی روس ها واتس اپ بود، بعد از فیلترینگ تلگرام  روس ها آنقدر این شبکه را نصب کردند که تبدیل به محبوبترین شبکه اجتماعی در روسیه شده است.
همزمان با این اتفاقات در روسیه، گرچه امکان دارد نتیجه فیلترینگ در ایران هم مشابه روسیه شود، مسئولان ایرانی همچنان به انجام مصاحبه های پی در پی برای اعلام فیلترینگ احتمالی تلگرام اصرار دارند.
در ایران، روز گذشته، مرکز مدیریت راهبری ریاست جمهوری در بخشنامه ای به دستگاه های اجرایی، ممنوعیت استفاده از تلگرام و پیام رسان های خارجی  را به   تمامی نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیر دولتی اعلام کرده است.
در پی ابلاغ این بخشنامه، ابتدا کانال تلگرامی رهبری در تلگرام بسته شد. در پی این اقدام، شورای نگهبان هم اعلام کرد که کانال تلگرامش رابسته است.
روز گذشته  اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت، هم در یکی از آخرین پست های کانال تلگرامی اش، خبر  خروج از تلگرام و مهاجرت به پیام رسان های داخلی را اعلام کرد و نوشت: در چارچوب قوانین و مقررات کشور، از امروز در کانال تلگرامی معاون اول رئیس جمهور مطلبی منتشر نخواهد شد.
بعد از صدور این بخشنامه، دولتی ها یکی یکی دارند خبر خروجشان از تلگرام را اعلام می کنند. اخباری که می تواند نشانه اعلام فیلترینگ تلگرام در روزهای آینده باشد؛ اما هنوز کسی نمی داند که آیا تلگرام می تواند برای ایرانی ها هم نسخه بدون فیلتر ارائه کند یا این پایان عمر این شبکه اجتماعی در ایران است.
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما