روز از نو، انتخاب شهردار از نو/ شهردار تهران 23 اردیبهشت معرفی می شود

روز از نو، انتخاب شهردار از نو/ شهردار تهران 23 اردیبهشت معرفی می شود

29 فروردین 1397 16:40

مهدخت قویدل - بعد از استعفای محمد علی نجفی، حالا دوباره  نوبت شورای شهری هاست تا جانشین او را انتخاب کنند. اگرچه در زمان انتخاب نجفی، گزینه های زیادی برای شهرداری بررسی شدند و کار انتخاب طولانی  شد، ظاهرا قرار است همان فرایند برای انتخاب شهردار جدید طی شود و روز از نو، روزی از نو.   در نهایت روز 23 اردیبهشت  نام هفدهمین شهردار  پایتخت اعلام می شود.
آنطور که  از جلسه هم اندیشی روز گذشته شورای شهر برای انتخاب شهردار خبر می رسد، قرار است دوباره هر کدام از 21 عضو شورا، 5 کاندیدا را برای شهرداری پایتخت معرفی کنند و در نهایت از بین دو گزینه باقی مانده بعد از رای گیری، شهردار جدید را انتخاب کنند؛ این در حالی است که گزینه های مطرح شده فعلی مثل هاشمی، حناچی، جهانگیری، بی طرف و... تقریبا همان گزینه های قبلی هستند و بعید است در مدت 6 ماه گذشته تغییر خاصی در نگاه سیاسی یا برنامه هایشان برای تهران رخ داده باشد.
آنطور که اعضای شورا از نتیجه جلسات پشت درهای بسته شان اعلام کرده اند، ظاهرا مهمترین تفاوت  نحوه انتخاب شهردار جدید با نجفی در این است که تمام کاندیداها باید در کنار برنامه، نام معاونان خود را هم اعلام کنند. این مسئله نشان می دهد که شایعات در مورد اختلاف شورا با نجفی در مورد انتخاب معاونانش کاملا صحت دارد و چیزی فراتر از اختلاف نظر است. 
  علی اعطا، سخنگوی شورای شهر  هم در مورد معیار های انتخاب شهردار  جدید گفته است که معیارهای  16گانه انتخاب  شهردار  تغییری نکرده است؛ فقط گزینه های نهایی باید برنامه ها و تیم کاری خود را مطرح   کنند که این موضوع جدیدی است و به معنی دخالت در کار شهردار هم نیست. .اعطا گفته  تنها معیار «سابقه کار اجرایی موفق» به معیارهای انتخاب شهردار اضافه شده  و تاکید کرده که داشتن پیشینه اصلاح طلبی و اعتدال‌گرایانه،  قطعا یکی از معیارهای انتخاب شهردار پایتخت است.
سخنگوی شورای شهر همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چه تضمینی هست شهردار آینده دچار بیماری نشود، گفته است: "نمی شود پیش بینی کرد شهردار آینده بیمار می شود یا خیر!"
مورد دیگر انتخاب شهردار، بحث حضور صوری زنان در بین کاندیداهای شهرداری است؛ اگرچه در دور اول انتخاب  شهردار، نام الهه کولایی به عنوان گزینه شهردرای مطرح شده بود اما همه می دانستند که نام یک خانم فقط برای خالی نبودن عریضه در لیست پیشنهادی شورای اصلاح طلب قرار دارد. این سیاست در انتخاب شهردار جدید پایتخت هم ظاهرا ادامه دارد و نام شهیندخت مولاوردی و کولایی در بین گزینه ها مطرح است.
در ادامه این سیاست، یکی از اعضای شورای شهر هم در اقدامی احتمالا نمادین از زنان و جوانان اصلاح طلب خواسته برای کاندیداتوری شهرداری تهران رزومه بفرستند!
 نام محسن هاشمی، رئیس شورای شهر، در این دور هم بین گزینه های اصلی شهرداری تهران مطرح است. همچنان برخی از  اعضای شورا دلیل مخالفت شان با شهرداری وی را امضای میثاق نامه عنوان می کنند؛ اما این   بار تعداد موافقان شهرداری هاشمی بین اصلاح طلبان بیشتر است؛  با این حال بین جمع های اصلاح طلب  هم به صراحت گفته می شود که مشارکتی ها (اتحاد ملتی های فعلی) نمی  خواهند یک کارگزارانی شهردار تهران شود و این بار هم مانع این انتخاب می شوند.
 
 
 
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما