«روزان» تبعات حمله موشکی غرب به سوریه را برای ایران بررسی کرد/ ضرورت هوشیاری تهران در آینده بحران سوریه

«روزان» تبعات حمله موشکی غرب به سوریه را برای ایران بررسی کرد/ ضرورت هوشیاری تهران در آینده بحران سوریه

27 فروردین 1397 16:1

 
گروه دیپلماسی: حمله موشکی روز شنبه ائتلاف سه‌گانه آمریکا، فرانسه و انگلستان به کشور سوریه را که با هیاهوی زیادی انجام گرفت و به‌صورت محدودی انجام شد، می‌توان یکی از گرانیگاه‌های اصلی در آینده بحران سوریه ارزیابی کرد. در واقع، آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که پازل بحران سوریه همچنان ادامه دارد و در این میان، ضروری است که تصمیم‌گیرندگان و استراتژیست‌های کشورمان با جدیت و هوشیاری بیشتر نسبت به تحولات سوریه واکنش نشان دهند. روند معادلات پس از حمله موشکی دو روز قبل نشان می‌دهد که ابعاد جدیدی از بحران سوریه در راه است و به‌طور حتم در آینده نزدیک شاهد دور جدید از منازعات احتمالی خواهیم بود. 
در حقیقت، تنها یک روز پس از حمله موشکی، دیروز – یک‌شنبه- دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دولت سوریه هشدار داده است در صورتی که این کشور بار دیگر دست به «حمله شیمیایی» بزند، آمریکا آماده است تا مجددا به این کشور حمله کند. همزمان گزارش‌ها حاکی از آن هستند که فرانسه، آمریکا و انگلیس پیش نویس قطعنامه‌ای را درباره سوریه در شورای امنیت ارائه کرده‌اند؛ این پیش‌نویس قطعنامه شامل ایجاد مکانیسم جدید تحقیقات درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است. قرار است مذاکرات درباره پیش‌نویس قطعنامه امروز (دوشنبه) آغاز شود. هنوز موعدی برای رأی گیری تعیین نشده است و پاریس خواهان زمان بیشتر برای انجام مذاکرات واقعی است. مجموع این روند نشان می‌دهد که احتمالا در روزهای آینده شاهد واکنش‌ها و تحولات جدید خواهیم بود و همین موضوع، ضرورت هوشیاری هر چه بیشتر کشورمان را ایجاد کرده است.
تاکید ایران بر ماندن در کنار دولت سوریه
یک روز پس از حمله موشکی آمریکا و متحدان‌اش به سوریه، ایران همچنان بر ماندن در کنار دولت سوریه تاکید کرد. در این ارتباط، علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری یک روز بعد از حمله متجاوزانه آمریکا و متحدان‌اش به سوریه، در کنفرانس خبری با چی پی بینگ، عضو کمیته مشورتی وزارت خارجه چین با بیان اینکه در این دیدار درباره سه مسئله سوریه، برجام و روابط راهبردی بحث شد گفت: به طرف چینی گفتم از ابتدای بحران سوریه ایران در کنار سوریه ایستاده و همچنان هم این حمایت را ادامه می‌دهد. وی در ادامه تصریح کرد: آنچه آمریکایی‌ها در سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی انجام دادند بهانه‌جویی است. آنها به دنبال شکست تروریست‌ها خودشان وارد کار شدند و این نشان داد حالا که مزدورانشان موفق نشدند اهداف‌شان را پیاده کنند حامیانشان وارد شدند و این از نظر ما محکوم است. دولت و مردم سوریه قوی‌تر از هر زمان دیگری می‌توانند از تمامیت ارضی خود دفاع کنند. وی ادامه داد: ما یقین داریم اتهام دروغ استفاده از سلاح شیمیایی به دولت سوریه می‌زنند. دیدار هیات ایرانی از غوطه شرقی نشان می‌داد که سلاح شیمیایی استفاده نشده چرا که آثار سلاح شیمیایی مدت‌ها می‌ماند. همچنین، علاوه بر واکنش ولایتی، ارتش جمهوری اسلامی ایران طی بیانیه‌ای حمله موشکی آمریکا و ایادی اش به سوریه را محکوم کرده و آن را ناشی از شکست و استیصال استکبار جهانی دانست. در این بیانیه آمده است: حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه که به دنبال ادعای دروغین آنها مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه ملت سوریه انجام گرفت؛ نمونه بارز حمایت و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی است به نحوی که در سال‌های اخیر هرگاه در نبرد علیه تروریسم در سوریه و عراق عرصه بر تروریستها تنگ آمده آمریکا و چند کشور غربی عملاً وارد معرکه شده تا شکست‌های تروریستها را جبران نمایند. مقامات آمریکا در حالی ادعای دروغین استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی را مطرح می‌نمایند که خود تأمین کننده اصلی تسلیحات برای کشتار مردم یمن هستند و از هیچ جنایتی در افغانستان دریغ نمی‌کند و چه مضحک و عجیب است که همین مدعیان دروغین حمایت از ملتها، خود را در پشت نقاب دروغین صلح طلبی پنهان می‌نمایند.
موج وسیع انتقادات در آمریکا از عملکرد ترامپتنها یک روز پس از حمله موشکی غرب به سوریه، موج وسیعی از انتقادات در سطح کلان کشور آمریکا، از عملکرد ترامپ شکل گرفت. همزمان با آغاز موج، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یک‌شنبه (دیروز) به تکرار ادعاها درباره استفاده بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان پرداخت و ایران و روسیه را برای این حملات مقصر دانست. پنس در ادامه با تکرار این ادعا که اسد مسئول حمله شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی سوریه است، گفت: اسد و متحدانش نباید عزم و اراده ما را مورد آزمون قرار دهند. رئیس‌جمهور همچنین پیامی به دو کشور که مسئول مجهز کردن رژیم اسد هستند، فرستاد؛ روسیه و ایران. وی همچنین با دفاع از حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه سوریه مدعی شد که این حمله آنها موفقیت‌آمیز بوده است. اما علی‌رغم ایراد این اظهارات از سوی پنس، ده‌ها تظاهرکننده ضد جنگ آمریکایی در شهرهای مختلف آمریکا از جمله در واشنگتن دی‌سی و لس‌آنجلس در اعتراض به حمله به سوریه تظاهرات کردند. به گزارش خبر آنلاین، روزنامه دیلی میل، این معترضان از جمله شعار می‌دادند «دست‌هایتان را از سوریه دور کنید» و نمادهایی به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود «نه به جنگ علیه سوریه» و «جنگ بی پایان به نفع امپراتور». همچنین یکسری تظاهر کننده متعلق به یک گروه ضد جنگ به نام CODE PINK نمادی به دست داشتند که رویش نوشته شده بود: «جنگ غیراخلاقی و غیرقانونی عملی قهرمانانه نیست». این گروه همچنین اعتراضات ضد جنگی را در سان‌فرانسیسکو در نزدیکی خانه‌های متعلق به دو قانون‌گذار ارشد آمریکایی شامل دیان فاینستاین، سناتور کالیفرنیا و نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا سازماندهی کردند.
علاوه بر این تظاهرات، موجی دیگر از انتقادات از سوی رسانه‌های آمریکایی علیه حمله آمریکا به سوریه ایراد شد. در همین ارتباط، تارنمای خبری لوبلاگ در تحلیلی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا باحمله به سوریه به دنبال این است که توجه افکار عمومی را از رسوایی‌های سیاسی داخل آمریکا منحرف کند. این تارنما افزود: پس از چند روز تهدیدهای توئیتری و اظهارات تند، ارتش آمریکا در واکنش به حملات شیمیایی در دوما، دمشق و یکی از حومه‌های این شهر را بمباران کرد. لوبلاگ ادامه داد: جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت که حملات حداقل در شرایط فعلی تکرار نخواهد شد. ترامپ یک سیگنال برای درگیری نظامی فرستاد که نشان دهد اگر اسد مطیع نباشد، اتفاقات دیگری روی خواهد داد.هیچ یک از افراد روسیه درسوریه در این حملات آسیب ندیدند و با وجود پاسخ محکم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، به نظر نمی‌آید که حملات منجر به مواجهه نظامی بین نیروهای آمریکایی و روسی شود. این تارنمای آمریکایی در ادامه تحلیل خود نوشت: آیا ترامپ اصلا به کارهایش فکر می‌کند؟ آیا او فکر می‌کند استفاده از موشک‌های کروز ممکن است رفتارها را تغییر دهد؟ یا قصد واقعی او از این حملات، تغییر در رویه تحقیقات اتهامات علیه خودش در آمریکا است؟ به نظر می‌رسد که ترامپ با این اقدام نظامی سعی دارد تا حواس‌ها را از توجه به مشکلات داخلی در آمریکا پرت کند. در واکنشی انتقادی دیگر، جو ویلسون سفیر اسبق آمریکا در عراق در واکنش به تجاوز اخیر واشنگتن و متحدانش به سوریه گفت: ترامپ فردی بی عقل و برای آمریکا نیز خطرناک است. به گزارش خبر آنلاین، ویلسون در اظهاراتی که در رسانه‌های عراقی بازتاب یافت، گفت: معلوم می‌شود اینکه ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی می‌گفت جنگ عراق ایده بدی بوده و او از آن حمایت نکرده است، تنها تبلیغاتی برای رسیدن به پست ریاست‌جمهوری بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا این ناشی از تاثیر مشاوران بر ترامپ است یا او خود به خاطر آنها نظرش را تغییر داده است، گفت: در واقع فکر نمی‌کنم ترامپ عقل داشته باشد، از نظر من او شخصی بسیار مسخره و وحشتناک است. وی افزود او (ترامپ) آدم لاف زنی است که برای ریختن دلارهای بیشتری به حساب بانکی خود تلاش می‌کند و من فکر می‌کنم این شخص برای آمریکا خطرساز است.
ضرورت هوشیاری ایران در میانه بحران در سوریهدر میانه موج تحولات اخیر آنچه بیش از همه ضروری به نظر می‌رسد این است که ایران در میانه تحولات کشور سوریه با هوشیاری بیشتری اوضاع را رصد کند و کنش‌های منطقی را در آینده انجام دهد. در همین ارتباط، ناصر ایمانی، فعال سیاسی و کارشناس مسائل منطقه‌ای در گفتگوی با خبر آنلاین معتقد است: «هدف آمریکا و غرب را کشاندن پای ایران به هیاهوی و منازعات منطقه‌ای و نزاع بلوک شرق و غرب یعنی روسیه وآمریکا می‌داند و معتقد است: این برنامه در حالی از سوی غرب پیگیری می‌شود که ایران در جنگ داخلی سوریه تنها به خواست دولت این کشور و نقش مستشاری دارد. گرچه تهدیدات ترامپ به اعتقاد این فعال سیاسی بیشتر بلوف و هیاهیوی سیاسی است اما ایمانی از ضرورت هوشیاری در داخل ایران سخن می‌گوید: «ما در داخل کشور باید بسیار هوشیار باشیم، جریان‌های سیاسی کشور باید دقت کنند تا از سخنان تحریک کننده اجتناب کرده و بهانه دست بهانه جویان غربی ندهند. شاخه و شانه کشیدن در موضوعات مختلف در برهه کنونی چندان اقدام سنجیده‌ای نیست. ایران باید ضمن تقبیح اقدامات غرب هوشیاری خود را در مقابله با این زیاده خواهی‌ها حفظ کند و بهتر آن است که دولت، جریان‌های سیاسی و صاحبان رسانه به نوعی از جنجال آفرینی ترامپ عبور کنند.» 
سوتیتر: پازل بحران سوریه همچنان ادامه دارد و در این میان، ضروری است که تصمیم‌گیرندگان و استراتژیست‌های کشورمان با جدیت و هوشیاری بیشتر نسبت به تحولات سوریه واکنش نشان دهند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما