روسیه و ایران، هم پیمان در بستن تلگرام / بروجردی: رفتن از تلگرام به سروش، مهاجرت مقدس است

روسیه و ایران، هم پیمان در بستن تلگرام / بروجردی: رفتن از تلگرام به سروش، مهاجرت مقدس است

27 فروردین 1397 15:54

 
مهدخت قویدل - ایران و روسیه  و چین همانقدر که در ظاهر متحد  سیاسی هستند، در مورد تلگرام و فضای مجازی هم دیدگاه مشابهی دارند.  اگرچه مدت هاست که بحث فیلترینگ تلگرام در ایران مطرح شده و به دلیل مخالفت افکار عمومی هنوز مسئولان موفق به بستن آن نشده اند؛  اما روسیه در اقدامی ضربتی چند روز قبل در یک دادگاه 18 دقیقه ای،  مانند چینی ها، تلگرام را در این کشور فیلتر  اعلام کرد. بهانه روسیه برای بستن تلگرام این بود که این شرکت حاضر نیست اطلاعات محرمانه کاربران را در اختیار آنها قرار دهد.
اینکه یک پیام رسان امن در کشوری مثل روسیه که از دوران جنگ سرد آن را با جاسوس بازی و مافیا می شناسند، تولید شده از ابتدای کار باعث شد تا بدبینی هایی نسبت به امنیت این پیام رسان در بین مردم و علی الخصوص فعالان مدنی ایجاد شود؛ اما تلگرام از زمانی که آغاز به کار کرد در بین برنامه نویسان و کارشناسان اینترنت  به عنوان یک شبکه امن و رمزگذاری شده برای مبادله پیام ها شناخته می شود.
پاول دورف، موسس تلگرام، در واکنش به مسدودسازی این اپلیکیشن در روسیه گفته است که "حریم شخصی فروشی نیست و نباید به‌ واسطه هراس یا طمع، حقوق بشر را قربانی کرد."  وی همچنین به کاربران این اپ خبر داد که نگران فیلتر شدن نباشند چون تلگرام قادر است فیلترینگ روسیه را دور بزند. تلگرام از روش‌هایی
برای دور زدنِ «فیلترینگ» استفاده خواهد کردکه کاربران را از اقداماتِ بیشتر مثل استفاده از فیلتر شکن ها بی‌نیاز می‌کند.  
 از اسفند سال 96 که زمزمه های فیلترینگ تلگرام در ایران بساری جدی شد، مدیر این شبکه مجازی در توییت هایی به کاربران ایرانی خبر از اجرای پروژه جدیدی برای ارتقای تلگرام داده بود که در آن از سیستم بلاک چین استفاده می شود. سیستمی که تلگرام را کاملا ضد فیلتر می کرد. حالا اقدام زودهنگام روسیه برای فیلتر کردن تلگرام احتمالا باعث می شود این پروژه سرعت بیشتری به خود بگیرد.
در حکم دادگاه مسکو برای فیلترینگ تلگرام آمده است که تلگرام باید کلیدهای رمزگذاری خود را به سرویس امنیت فدرال روسیه تحویل دهد، وگرنه مسدود می شود. تلاش هایی از این دست پیش از این از سوی دولت ایران هم انجام شده بود از جمله اینکه ایران تاکید داشت تلگرام باید سرورهای خود را به داخل ایران انتقال بدهد.
تلگرام در ایران تبدیل به پدیده عجیبی شده است. تقریبا هر اتفاقی که در کشور می افتد، یک مسئولی پیدا می شود که یک سر آن را به تلگرام ربط بدهد. از موضوع داعش تا گران شدن نرخ ارز و افزایش آسیب های اجتماعی در کشور، همیشه در ایران پای تلگرام وسط بوده است.
از آغاز سال 97، تصمیم مسئولان برای مسدودسازی تلگرام آنقدر جدی شد که حتی تاریخ  20 فروردین به عنوان تاریخ قطعی فیلترینگ تلگرام اعلام شد؛ اما با واکنش کاربران فضای مجازی،  مسئولان این امر را به آینده حواله کردند.
علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، یکی از مدافعان جدی فیلترینگ تلگرام است. وی بارها تلگرام را یک مسئله امنیتی برای کشور عنوان کرده و اخیرا هم از فیلترینگ  قطعی تلگرام خبر داده و گفته است: "فیلترینگ تلگرام، تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و فکر می کنم تلگرام تا آخر فروردین جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد.  با توجه به نقش مخربی که تلگرام در بحران های سال گذشته در کشور داشت و هم اینکه ما امروز در فضای مجازی به این توانمندی رسیده ایم که یک سامانه ملی مانند سروش را تعریف کنیم، تلگرام فیلتر می شود."
40 میلیون کاربر تلگرام در ایران از آغاز ظهور شبکه های اجتماعی تجربیات مشابهی در مورد فیلترینگ دارند. مهاجرت دسته جمعی از فیس بوک به وایبر و حالا از تلگرام به کسی فعلا نمی داند کجا! اگرچه کاربران ایرانی به دلیل امنیت پایین پیام رسان های داخلی مثل سروش، حاضر نیستند به این شبکه ها نقل مکان کنند؛ اما مقامات معتقدند با فیلترینگ تلگرام، تعداد کاربران پیام رسان های داخلی افزایش چشمگیری پیدا می کند.
اگرچه بروجردی معتقد است مهاجرت 40 میلیون ایرانی از تلگرام به پیام رسان های داخلی یک مهارجرت مقدس است، اما اکثر کاربران ایرانی تلگرام چنین اعتقادی ندارند. با وجود رونمایی از تلگرام ضد فیلتر در روسیه باید منتظر ماند و دید که آیا فیلترینگ این شبکه اجتماعی در ایران به نتیجه ای هم می رسد؟ 
 
 
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما