گزارش روزان از نامزدهای احتمالی شهرداری تهران/ «بهشت» در تعلیق؛ ژنرال‌های اصلاح‌طلب خانه‌نشین!

گزارش روزان از نامزدهای احتمالی شهرداری تهران/ «بهشت» در تعلیق؛ ژنرال‌های اصلاح‌طلب خانه‌نشین!

26 فروردین 1397 18:51 chat_bubble_outline1 نظر

 
گروه سیاسی- خداحافظی محمد علی نجفی با صندلی شهرداری تهران، قطعا اتفاقی بسیار تلخ برای مجموعه جریانات اصلاح‌طلب به شمار می‌رود. نجفی گزینه‌ای مورد اجماع همه جریان‌های این جناح سیاسی بود و امیدهای بسیار زیادی به موفقیت او در مقام شهرداری تهران بسته شده بود. او یکی از معدود ژنرال‌های چهارستاره جناح اصلاح‌طلب بود که امید می‌رفت هسته سخت قدرت او را در یک مقام عالی اجرایی تحمل کند. کناره‌گیری او از این سمت که به نظر زیر فشارهای شدید سیاسی صورت گرفت این امید را کاملا ا ز میان برد. 
عدم پایداری نجفی در مقابل فشارهای شدید هم اگرچه با بیماری صعب العلاج تا حدودی قابل توجیه بود، اما بدنه سیاسی و اجتماعی جریان اصلاحات را بار دیگر به یاد ضعف همیشگی اصلاح‌طلبان در قاطعیت و پایداری در مقابل فشارهای انداخت و از این منظر یاس حاکم بر اردوگاه اصلاح‌طلبی را تعمیق کرد. 
سیاست اما مانند همه بخش‌های زندگی علی‌رغم رخدادهای تلخ و شکست‌های سنگین ادامه می‌یابد. برای اصلاح‌طلبان حالا هیچ کاری مهم‌تر از تعیین جانشین نجفی در شهرداری تهران نیست. نکته بسیار مهم آنکه به نظر در حال حاضر اجماع چندانی هم در میان گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب و اعضای شورای شهر تهران در مورد جانشین احتمالی نجفی وجود ندارد و نام‌های مختلفی در محافل سیاسی و مطبوعاتی تهران به گوش می‌رسد :
*کارگزاران سازندگی : در سودای شهرداری محسن هاشمی 
رئیس شورای شهر تهران، فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی و عضو حزب کارگزاران سازندگی که به نظر گزینه اصلی طیف قدرتمندی از این حزب برای تکیه زدن بر کرسی شهرداری تهران است. شهردار شدن محسن هاشمی به شدت مورد تاکید غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است که در ماه‌های اخیر نقشی بسیار فعال در منازعات درونی اصلاح‌طلبان داشته و به اصطلاح یک پای همه دعواها بوده است. حتی پیش از آنکه خبری از استعفای محمد علی نجفی منتشر شود، روزنامه سازندگی یعنی ارگان حزب کارگزاران حملات ایذایی به نجفی را در قالب انتشار برخی شنیده‌ها آغاز کرده بود. با رسیدن خبر استعفای نجفی –که گفته می‌شود برخی سران کارگزاران به شدت بر آن اصرار داشته‌اند- ارگان این حزب بلافاصله نام محسن هاشمی را به‌عنوان جانشین نجفی مطرح کرد. 
در روزهای اخیر هم خبرهایی از رایزنی برای شهردار شدن محسن هاشمی به گوش می‌رسد. این کار به نظر با یک دشواری بزرگ مواجه است و آن مخالفت بسیاری از اعضای شورای شهر با خروج هاشمی از شوراست. خروجی که به معنی وارد شدن مهدی چمران اصولگرا به شوراست و بسیاری از اعضای شورا این امر را بی حرمتی به رای شهروندان تهرانی می‌دانند که لیستی یکسره اصلاح‌طلب را به شورای شهر تهران روانه کرده‌اند. به نظر اما آنچه بیش از هر چیز مهم است مخالفت گروه‌های دیگر اصلاح‌طلب و از جمله حزب اتحاد ملت ایران اسلامی است که 6 نفر از نمایندگان شورای شهر تهران عضو یا نزدیک به این حزب هستند و کارگزاران برای شهردار کردن هاشمی احتمالا باید به جنگی تمام عیار با اتحاد در شورا روی آورد. امری که به هیچ عنوان مورد رضایت بزرگان جناح اصلاح‌طلب نیست. 
محسن هاشمی البته سابقه اجرایی و مدیریتی قوی و مرتبطی در مدیریت متروی تهران دارد و پیشینه خانوادگی او هم حتما در شناخت و همکاری لایه‌های مدیریتی با او کمک خواهد کرد. محسن هاشمی احتمالا نزدیک‌ترین  فرد خانواده هاشمی به هسته سخت قدرت هم هست و بر خلاف برادرش مهدی و خواهرانش فاطمه و فائزه هیچ گاه با این لایه‌ها درگیر نشده است و از این منظر شاید مسیر ساده‌تری در اداره شهر تهران در پیش داشته باشد. 
شهردار شدن محسن هاشمی موافقان قدرتمند و مخالفان بسیار دارد و باید منتظر ماند و دید او از صندلی ریاست شورا به کرسی شهرداری تهران می‌رود یا خیر؟
*اعتماد ملی : افشانی یا سلطانی‌فر؟استاندار سابق فارس و عضو حزب اعتماد ملی که پیش از این مم یکی از گزینه‌های این حزب برای تصدی سمت شهرداری تهران بود. افشانی در آن زمان و در بین 7 نامزد نهایی اصلاح‌طلبان با کسب 16 رای بعد از محمد علی نجفی و حسین مرعشی در جایگاه سوم ایستاد. در آن زمان گفته می‌شد که طرح نام افشانی برای شهرداری تهران بیش از هر چیز به این دلیل بوده است که حزب اعتماد ملی تاکید بر معرفی نامزدی اختصاصی داشته است. در روزهای اخیر اما بالا گرفتن اختلافات میان دو حزب قدرتمند دیگر اصلاح‌طلب یعنی اتحاد ملت و کارگزاران سازندگی به نظر شانس تکیه زدن نامزد یک حزب اصلاح‌طلب دیگر را افزایش داده است و هم از این روی نام محمد علی افشانی بار دیگر شنیده می‌شود. سه نفر از اعضا شورای شهر یعنی محمد جواد حق شناس، ابراهیم امینی و حجت نظری عضو حزب اعتماد ملی هستند و از این رو این حزب هم از جمله احزاب متنفذ اصلاح‌طلب در شورای شهر پنجم است و احتمال جدی شدن نامزد این حزب برای شهرداری تهران هم به نظر وجود دارد. 
دیگر گزینه احتمالی حزب اعتماد ملی می‌تواند مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان باشد. شنیده می‌شود که این پیشنهاد مطرح شده است که صالحی امیری به جای سلطانی فر به وزارت ورزش وجوانان بروند و سلطانی فر کلید طلایی تهران را تحویل بگیرد. 
*اتحاد ملت : بیطرف، حناچی، اوسط هاشمی یا ....
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی احتمالا بیشترین تعداد نمایندگان عضو و نزدیک به یک حزب را در شورای شهر در اختیار دارد. سید محمود میرلوحی، علی اعطا، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، آرش میلانی و زهرا صدراعظم نوری نمایندگان عضو یا نزدیک به اتحاد در شورای شهر هستند. حزب کارگزاران سازندگی مدعی بود که دوره شهرداری نجفی اعضا این حزب در لایه‌های مختلف مدریتی بیش از دیگر احزاب به کار گرفته شده و بخشی از مخالفت آن‌ها به نجفی نیز به نظر به همین نکته باز می‌گشت. هر چه که بود اتحادی‌ها تا آخرین ساعات حضور نجفی در شهرداری تهران به شدت از او حمایت کردند و معقتد به ایستادگی در مقابل فشارها برای کناره‌گیری نجفی بودند. 
با قطعی شدن کناره‌گیری نجفی اما حالا اتحاد ملت هم باید گزینه‌های خود برای شهرداری تهران را مطرح نماید. از جمله گزینه‌هایی که این روزها نامش در محافل سیاسی و مطبوعاتی تهران شنیده می‌شود حبیب الله بیطرف است. وزیر نیرو در دولت اصلاحات که البته از کسب رای اعتماد مجلس برای به دست گرفتن همین سمت در دولت دوازدهم بازماند. بیطرف در زمره دانشجویان پیرو خط امام است و از همان زمان با برخی از اعضای ارشد حزب مشارکت سابق و اتحاد ملت فعلی ارتباط داشته است. او البته دوران مدیریتی نسبتا موفقی در وزارت نیرو داشته است با این حال هیچ سابقه و تخصصی در مورد مسائل شهری در کارنامه ندارد. 
دیگر گزینه احتمالی اتحاد پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری نجفی است. حناچی پیش از آنکه به شهرداری تهران بیاید معاون آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی بود. حناچی از مهم‌ترین  چهره‌های آکادمیک کشور در حوزه شهرسازی است و در محافل آکادمیک از اعتبار بسیاری برخوردار است. نقطه ضعف حناچی -که شاید در این شرایط نقطه قوت او باشد- فقدان سابقه سیاسی است و به هیچ عنوان نمی‌توان او را چهره‌ای سیاسی دانست. امری که برای شهردار کلان‌شهری چون تهران که در زمره رجال کشور محسوب می‌شود قاعدتا مطلوب نیست. با این حال شاید غیرسیاسی بودن حناچی اندکی از فشارهای پیدا و پنهان شدید بر او بکاهد و امکان فعالیت بیشتری را برای او فراهم کند. 
علی اوسط هاشمی استاندار سابق استان سیستان و بلوچستان دیگر فردی است که نامش برای حضور در سمت شهرداری تهران شنیده می‌شد. کارنامه بسیار درخشان هاشمی در مدیریت استان سیستان و بلوچستان در دوره‌ای بسیار حساس مهم‌ترین  دلیل مطرح شدن نام اوست. هر چند هاشمی هیچ سابقه و تجربه‌ای در زمینه مدیریت شهری ندارد و به نظر مطرح شدن نام او نیز هنوز چندان جدی نیست. 
*ژنرال‌ها در مرخصی اجباری
شهردار تهران را الزاما احزاب بزرگ اصلاح‌طلب معین نمی‌کنند. تعداد قابل توجهی از نمایندگان شورای شهر یا عضو حزبی نیستند یا آنکه به احزاب کوچک‌تر اصلاحات وابستگی دارند و ائتلاف آن‌ها اگر حول فرد مشخصی باشد می‌‌تواند نقشی حیاتی در انتخاب شهردار تهران ایفا کند. 
آن چه اما بیش از هر چیز این روزها به چشم می‌آید غیبت ژنرال‌های اصلاح‌طلب در میان گزینه‌هاست. از کارگزاران سازندگی حسین مرعشی و از حزب اتحاد ملت محسن صفایی فراهانی نام‌هایی هستند که به دلیل فشارهای سیاسی نمی‌توانند مطرح شوند و این روایت تلخ سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه در ایران امروز است!

shareاشتراک گذاری

نظرات شما  • رضا
     
    0
    0
   علی اوسط هاشمی معاون استاندار و فرماندار تهران در زمانی است که احمدی نژاد شهردار تهران بود و شناخت او از تهران و مدیریت شهری بیش از سایر کاندیداهاست. از اول انقلاب تا کنون شهردار، فزناندار و معاون استاندار شهرهای مختلف بوده و اقتدار و مدیریت او در زمان استانداری سیستان و بلوچستان زبانزد است.
   6 ماه قبل