هاشم‌زایی در گفتگو با «روزان»: دولت باید مطالبات عمومی‌ را جدی‌تر دنبال کند

هاشم‌زایی در گفتگو با «روزان»: دولت باید مطالبات عمومی‌ را جدی‌تر دنبال کند

22 فروردین 1397 12:20

 
روزان: تغییر و تحولات سریع بازار ارز و سکه، موضع‌گیری‌ها و پیش‌بینی‌های ضد و نقیض و البته متعدد درباره فیلترینگ احتمالی برخی شبکه‌های اجتماعی و در راس آن تلگرام، فرضیه‌ها و گمانه زنی‌ها درباره رفع حصر و انجام برخی گشایش‌های سیاسی و امنیتی در کشور و امثالهم طی یک ماه گذشته، حجم زیادی از نظرات و انتقادات را معطوف به دولت روحانی کرده است. بر همین اساس تصور می‌شود که سال 97 از همان روزهای آغازین، آینده خطیری را پیش روی دولت روحانی قرار داده است و او که پیش‌تر در ایام انتخابات با طرح شعارهای مختلف انتخاباتی تاکید بر حل و تحقق مطالبات عمومی ‌داشت باید هرچه سریع‌تر راهکاری برای برون رفت دولت از زیر این فشارها پیدا کند؛ راه حلی که البته از مسیر تحقق و حل و رفع مطالبات و مشکلات عمومی‌باید بگذرد وگرنه انتخابات دوره آینده را برای دولت و اصلاح‌طلبان به عنوان مهم‌ترین حامی‌دولت روحانی قطعا سخت خواهد کرد. عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل این مسئله پرداخته و تاکید بر این موضوع دارد که «باید دولت روحانی گام‌های جدی تری را برای تحقق و حل مطالبات عمومی‌بردارد».
*این روزها انتقادات زیادی نسبت به دولت مطرح می‌شود. شما در واکنش به این انتقادات فکر می‌کنید دولت چه راهکاری را برای برون رفت از این هجمه‌ها می‌تواند فراهم کند؟
مسلما در این مدت مسائل مختلفی در کشور رخ داده است که بخشی از آن به مسائل و مباحث اقتصادی و معیشتی مانند تغییر و تحولات جدی در بازار ارز و سکه مربوط می‌شود و بخش دیگری از این مسائل به موضوعات سیاسی مانند گشایش‌های سیاسی و امنیتی و همین طور مسائلی چون فیلترینگ احتمالی شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام برمی‌گردد. در این خصوص باید گفت که تمامی‌مسائل تماما مربوط به دولت روحانی نمی‌شود و بر همین اساس نباید مقصر اصلی و قطعی تمامی‌این اتفاقات را دولت دانست ولی قطعا دولت با توجه به آنکه مجری قانون اساسی در کشور است، تا حدودی در این مسائل سهم دارد و باید نسبت به همین نقش آفرینی و سهم به مردم و رسانه و دیگران پاسخگو باشد.
*با این حال دولت می‌توانست در برخی مسائل اقداماتی را اجرایی کرده و از طریقی جلوی برخی اتفاقات را بگیرد؟
قطعا همین طور است و من نیز در سوال قبلی به این موضوع اشاره کردم . مثلا در بحث سکه و ارز اختیارات دولت زیاد است ولی در مسائل سیاسی این موضوع شدت کمتری دارد. ولی من در خصوص همه مسائل اعتقاد دارم که دولت می‌تواند عملکرد مثبتی داشته باشد‌. همان طور که شاهد بودید در هفته‌های منتهی به پایان سال 96 بحث‌های زیادی درباره گشایش‌های امنیتی و سیاسی مطرح شد ولی حداقل تا امروز اثری از آن را شاهد نیستیم. بنابراین مجموعه این اتفاقات باعث می‌شود که در اذهان عمومی ‌انتقاداتی نسبت به دولت مطرح شود.
*اما برخی مسائل ممکن است به تصمیم دولت منحصر نباشد. شما با این مسئله موافق نیستید؟
بله ممکن است برخی مسائل به تصمیم دولت منحصر نباشد ولی این انتظار از دولت می‌رود که موضوعات را به صورت جدی و مرتب دنبال کند و چنانچه مانعی یا مشکلی بر سر راه است آن را برای مردم شرح و مردم را در جریان مسئله قرار دهند. این حق مردم است که از موضوعات مطلع باشند و بدانند دولت تا چه اندازه نسبت به مطالبات و مشکلات آنان و جامعه پیگیر و مسئولیت پذیر است. همچنین دولت باید بتواند ارتباط و سطح صمیمیت خود را با مردم تقویت کند که این مسئله تا حدودی به ضعف رسانه‌ای دولت مربوط می‌شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما