گزارش روزان از پرونده‌های مهم سیاسی در بهار 97؛  تلگرام، سپنتا، نجفی!

گزارش روزان از پرونده‌های مهم سیاسی در بهار 97؛ تلگرام، سپنتا، نجفی!

18 فروردین 1397 18:29

گروه سیاسی- تعطیلات طولانی بهاری امروز به نقطه پایان خود رسیده است و کشور بعد از نزدیک به 20 روز تعطیلی از امروز به روال عادی باز می‌گردد. تعطیلات بهاری اگرچه کلیه فعالیت‌های سیاسی را هم مانند سایر حوزه‌ها دچار وقفه و رکودی طولانی کرد، اما در روزهای نوروز 97 هم رخدادهای سیاسی همچنان تداوم یافتند. رخدادهایی که البته هر کدام به پرونده‌ای بلاتکلیف شباهت دارند که باید در بهار 1397 سرنوشت‌شان روشن شود. تعیین تکلیفی که احتمالا برای ساختن یک بهار داغ و پر‌التهاب سیاسی کافی است. 

 
*پرونده اول : فیلترینگ تلگرام
ماجرای پر کش و قوس فیلترینگ تلگرام در ایام نوروز هم ادامه یافت و موافقان و مخالفان فیلتر شدن این پیام رسان علی‌رغم تعطیلات نوروزی به اظهار نظرهای خود در مورد آن ادامه دادند. درست قبل از آغاز تعطیلات نوروزی شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد  که احتمال دارد که تلگرام در تعطیلات نوروزی فیلتر شود. خبری که البته هیچ گاه به‌صورت رسمی تایید نشد. 
با این حال چند روز بعد از آغاز تعطیلات نوروزی علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و از باسابقه‌ترین نمایندگان اصول گرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تصمیم برای فیلترینگ تلگرام در «بالاترین سطح » اتخاذ شده است و این تصمیم نهایتا تا پایان فروردین ماه اعمال خواهد شد. مصاحبه بروجردی به سرعت با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی روبه‌رو شد و البته تعداد زیادی از نمایندگان فراکسیون امید هم با مصاحبه‌های متعدد ضمن انتقاد از این مصاحبه نسبت به احتمال فیلترینگ حکومت واکنش نشان دادند. طیف این واکنش‌ها از تکذیب اتخاذ چنین تصمیمی در نهادهای مسئول تا هشدار در مورد بی‌فایده بودن چنین اقدامی گسترده بود. همین واکنش‌ها البته بروجردی را واداشت تا در مصاحبه دیگری بار دیگر از فیلتر شدن تلگرام دفاع کند و بر مهیا شدن زمینه برای پیام‌رسان‌های داخلی دفاع کند. همزمان صدا و سیما هم در برنامه‌های متعددی ضمن تاکید بر مشکلات تلگرام به عنوان یک پیام‌رسان بر برتری‌های پیام‌رسان‌های داخلی و به خصوص پیام‌رسان سروش تاکید می‌کرد. 
فعالان فضای مجازی هم در روزهای نوروزی به‌شدت فعال بودند. جو غالب در شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص توئیتر البته مخالفت با فیلترینگ تلگرام بود هر چند کاربران اصول‌گرا هم که چند ماه است به‌شدت در این فضا فعال شده‌اند فعالانه از فیلترینگ تلگرام دفاع می‌کردند. کار حتی به هک کردن پیام‌رسان سروش هم کشیده شد، و برخی اطلاعات از این هک شدن در فضای مجازی منتشر شد در مقابل کاربران اصول‌گرا هم تاکید کردند که نرم افزار تلگرام هم باگ‌های مشابهی دارد. در نهایت و بلافاصله بعد از پایان تعطیلات نوروزی حسن روحانی رئیس جمهور اعلام کرد که برنامه‌ای برای فیلترینگ تلگرام مطرح نبوده است و بنا بر انحصارزدایی از پیام‌رسان‌ها و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی بوده است. 
ماجرای تلگرام مدت‌هاست که یکی از مهم‌ترین موضوعات سپهر سیاست ایران است.  منازعه‌ای که اهمیت بسیار زیادی برای 40 میلیون کاربر این پیام‌رسان دارد. آزادی شبکه‌های اجتماعی یکی از دستاوردهای مهم دولت حسن روحانی و تداوم آن یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور بوده است. از این منظر تحقق فیلترینگ آن ضربه‌ای بسیار هولناک برای برای اعتبار سیاسی و اجتماعی رئیس‌جمهور و حامیانش به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر به نظر می‌رسد که ماجرای فیلترینگ تلگرام به امری حیثیتی برای بخش‌هایی از بلوک قدرت مبدل شده است و تجربه نشان داده که این بخش از بلوک قدرت چندان اهل کوتاه آمدن در این زمینه نیست و با این حساب باید انتظار داشت که تلگرام در بهار 97 هم در کانون منازعات سیاسی قرار داشته باشد. 
*سپنتا نیکنام
دیگر پرونده ناتمام سال 96 که باید در سال 97 و البته در بهار امسال به نتیجه نهایی برسد، ماجرای تعلیق عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد است که با تفسیر فقهای شورای نگهبان از شرع ادامه عضویتش در شورای شهر یزد با مانع مواجه شده و دیوان عدالت اداری هم حکم به تعلیق موقت عضویت او داده است. ماجرای سپنتا نیکنام نه تنها با واکنش‌های شدید اصلاح‌طلبان و دولت اعتدال‌گرای حسن روحانی مواجه شده که خواستار ادامه عضویت او در این شورا بودند که علی لاریجانی رئیس مجلس و رهبر اصلی جریان راست میانه هم نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند. ماجرا البته عمیق‌تر از صرف عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد بود و به این نکته باز می‌گشت که آیا شورای نگهبان می‌تواند در هر زمان که تشخیص داد با اعلام مخالفت با قانونی که قبلا توسط خود این نهاد تایید شده است، مانع از اجرای آن شود یا آنکه بعد از یک بار تایید قانون یا مصوبه مجلس توسط این نهاد، شورای نگهبان حق اعلام نظر جدید در مورد آن مصوبه را ندارد.موضوع سپنتا نیکنام البته به سرعت مبدل به یک بحث درونی در جریان اصول‌گرا هم شد و چهره‌هایی چون مصطفی میرسلیم و عزت‌الله ضرغامی خواستار حل این مسئله از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند. مسیری که البته اتخاذ شد و مجلس بعد از تصویب قانونی صریح در این مورد و رد شدن آن توسط شورای نگهبان با تاکید بر نظر خود پرونده را به مجمع تشخیص مصلحت فرستاد. این نقطه پایان  خبرها در مورد این پرونده بود و در هفته‌های پایانی سال 96 خبری از بررسی این پرونده در مجمع تشخیص مصلحت نشد. 
در ایام تعطیلات نوروزی توئیت سپنتا نیکنام خبرساز شد. نیکنام تاکید کرده بود که مهلت شش ماهه قانونی برای عدم حضور در جلسات شورای شهر یزد به پایان رسیده است و اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام به پرونده او رسیدگی نکند، ، مهلت قانونی او پایان خواهد یافت و این به معنی عدم امکان حضور او در شورای شهر است.
توئیت سپنتا بار دیگر توجهات را به این منازعه مهم در بلوک قدرت جلب کرد؛ منازعه‌ای که تکلیف آن باید در نخستین روزهای بهار 97 روشن شود. خبرها در مورد این پرونده البته به نظر مثبت است و غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد در ایام نوروز خبر از نظر مساعد کمیسیون امنیتی-قضائی مجمع تشخیص مصلحت نسبت به بازگشت سپنتا داده بود. نظری که گویا از طریق پیغام علی شمخانی رئیس این کمیسیون به او منتقل شده است. سفید از رایزنی خود با محمد‌رضا باهنر از سیاستمداران اصول‌گرا در مورد این مسئله و نظر مساعد او هم خبر داده بود. نتیجه این پرونده هر چه که باشد تاثیری مهم و بزرگ در فضای سیاسی ایران خواهد داشت. 
*محمد‌علی نجفی
استعفای ناگهانی شهردار تهران آخرین خبر شوک‌آور سال پرماجرای 96 بود. استعفایی که کل فضای سیاسی کشور را در بهت فرو برد و به بحث‌های بسیار گسترده در مورد این استعفا، دلایل آن و نوع واکنش جریان اصلاح‌طلب به آن اختصاص داشت. نوع واکنش احزاب مختلف اصلاح‌طلب به ماجرای استعفای نجفی احتمالا یکی از بزرگ‌ترین اختلاف‌های جریان اصلاح‌طلب بعد از سال 1384 بود. به‌خصوص آنکه دو حزب بزرگ اصلاح‌طلب یعنی اتحاد ملت ایران اسلامی و کارگزاران سازندگی شد. در حالی که اتحادی‌ها بر حمایت از نجفی در مقابل فشارهای پشت پرده برای استعفا تاکید داشتند به نظر جریانی در درون کارگزاران سازندگی به دوران پس از نجفی می‌اندیشید و در پی جانشینی برای نجفی بود. در برخی محافل از محسن هاشمی به‌عنوان گزینه کارگزاران برای این سمت نام برده می‌شود. 
همزمان در شبکه‌های اجتماعی هم بدنه اجتماعی جریان اصلاح‌طلب دیدگاه‌های مختلفی در مورد این استعفا و دلایل آن و نوع واکنشی که شورای اصلاح‌طلب شهر باید در مقابل آن نشان دهد ابراز می‌کردند. استعفای نجفی قرار است که فردا در جلسه رسمی شورای شهر تهران بررسی شود. در حالی که مجموعه خبرها نشان از دارد که احتمال عدم موافقت شورا با استعفای او بیشتر از پذیرش این تصمیم است و روشن نیست که در صورت رد این استعفا واکنش محمد علی نجفی چه خواهد بود و فشارهای وارد شده برای استعفای او چه سمت و سویی خواهد گرفت. 
بررسی استعفای نجفی احتمالا اولین پرونده مهم بهار 97 است که تکلیف آن معین خواهد شد با این حال شاید مهم‌ترین ماجرا برای اصلاح‌طلبان در بهار داغ 97 باشد. با این حساب باید گفت که سال نکو آغاز شده است و باید به انتظار نتایج بهار آن نشست!

shareاشتراک گذاری

نظرات شما