فاضل موسوی در گفتگو با «روزان»‌: روحانی از تجارب گذشته استفاده کند

فاضل موسوی در گفتگو با «روزان»‌: روحانی از تجارب گذشته استفاده کند

18 فروردین 1397 18:24

گروه سیاسی- فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل نود دوره هشتم مجلس شورای اسلامی ‌در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل مهم‌ترین چالش‌های آینده کشور در سال جاری می‌پردازد. چالش‌هایی که برخی آن را مسائل سیاسی و برخی دیگر آن را موضوعات اقتصادی و معیشتی تفسیر و تحلیل می‌کنند. او در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که «‌من اساسا فکر نمی‌کنم که موضوعات را باید منحصر به یک مسئله کرد. البته از طرف دیگر نمی‌توان از اهمیت مسائلی چون اقتصاد و یا سیاست خارجی و برجام و امثالهم غافل شد ولی مسئله اصلی اینجاست که نباید هیچ کدام را اصل و محور و اولی بر تمامی‌موضوعات دیگر دانست و چه بهتر که همراستا با تمامی ‌این مسائل و موضوعات پیش رفت. » به گفته او، دولت روحانی در سال پیش رو باید بر اساس تجاربی که طی شش سال گذشته داشته است، بتواند یک راهکار و راه حل بهتری را برای حل بحران و مشکلات داخل کشور تدبیر کند.


*فکر می‌کنید در سال پیش رو مهم‌ترین چالش کشور چیست؟
مهم‌ترین مسئله‌ای که در سال پیش رو باید پیگیری شود، منحصر به یک موضوع و یا یک مسئله نمی‌شود، موضوعات مختلفی هستند که باید در سال جاری مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرند و من اساسا فکر نمی‌کنم که موضوعات را باید منحصر به یک مسئله کرد. البته از طرف دیگر نمی‌توان از اهمیت مسائلی چون اقتصاد و یا سیاست خارجی و برجام و امثالهم غافل شد ولی مسئله اصلی اینجاست که نباید هیچ کدام را اصل و محور و اولی بر تمامی‌موضوعات دیگر دانست و چه بهتر که همراستا با تمامی‌این مسائل و موضوعات پیش رفت.
*امسال هم به نوعی سال اقتصادی نام‌گذاری شد. از نظر شما در عرصه اقتصادی دولت‌ها چقدر موفق عمل کرده‌اند؟
مسئله اقتصاد قریب به یک دهه است که در کشور مطرح می‌شود ولی سوال اصلی اینجاست که چرا همچنان به این مهم دست پیدا نکرده‌ایم. من در این خصوص فکر می‌کنم که ما هنوز نتوانسته‌ایم که به یک فهم و درک و البته یک ساختار و روش مشترک و واحد دست پیدا کنیم و همین نکته باعث شده است که ما در عرصه‌هایی شاهد برخی مشکلات و موانع باشیم.  تصور من بر این است که اگر بتوانیم دغدغه‌ها و مطالبات مردم را بیشتر و بهتر از سابق شناسایی کرده و در این جریان ضمن تقویت ارتباط بین مسئولان و نهادها با مردم، از روش‌ها و ساختارها و چارچوب‌های متکی بر راه‌حل‌های عملیاتی و اجرایی بهره گرفته شود، قطعا به نتیجه روشن و موفقی دست پیدا می‌کنیم.
*شما فکر می‌کنید که دولت روحانی در سال 97 چه دستاوردهای مهمی‌داشته باشد؟
دولت روحانی در سال پیش رو باید بر اساس تجاربی که طی شش سال گذشته داشته است، بتواند یک راهکار و راه‌حل بهتری را برای حل بحران و مشکلات داخل کشور تدبیر کند. تصور من در این خصوص چنین است که آقای روحانی نسبتا روند بهتری را در هفته‌های سابق در مقایسه با ماه‌های قبل در پیش گرفته است و امیدوارم که در سال پیش رو دولت بتواند به بخشی از مطالبات مردم به ویژه مطالبات اقتصادی و معیشتی آنان پاسخ بدهد تا در ادامه کشور بتواند با نگاه روشن‌تری نسبت به آینده حرکت کند.
*از حالا برخی اصول‌گرایان درباره معرفی چهره‌های نظامی ‌به عنوان گزینه‌های احتمالی انتخاباتی صحبت کرده‌اند. شما در این خصوص چه پیش‌بینی و تحلیلی دارید؟
در خصوص انتخابات همان‌طور که شما اشاره کردید برخی رسانه‌ها و همین طور برخی جریان‌های سیاسی زودتر از موعد موضع‌گیری کرده‌اند که من فکر می‌کنم طرح این مسائل خیلی به نفع و سود کشور نیست و چه بهتر که در این جریان به دولت مستقر اجازه کار بدهیم و از آنان در جهت حل مشکلات کشور و پاسخ به مطالبات مردم حمایت کنیم و پیش‌بینی و ارزیابی‌های انتخاباتی را به زمان مشخص خود موکول کنیم ولی به هر جهت من فکر می‌کنم که مهم‌ترین فاکتور تعیین کننده در ادوار انتخاباتی آینده خود دولت و خود مجلس هستند که با عملکرد خودشان می‌توانند جریان‌های متبوعشان را در آینده به پیروزی مجدد برسانند و یا موجبات شکست آنان را فراهم کنند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما