پوتین در نطق پیروزی روس‌ها را به وحدت فراخواند

با اعلام پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه؛

پوتین در نطق پیروزی روس‌ها را به وحدت فراخواند

28 اسفند 1396 10:28

کمیسیون انتخابات روسیه در گزارشی اعلام کرد به دنبال شمارش 99.81 درصد از آرا ولادیمیر پوتین با کسب 76.67 درصد آرای مردمی به پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست یافته است.

 ‌به نقل از شبکه خبری آر تی، این کمیسیون همچنین اعلام کرد: حدود 111 میلیون شهروند روسیه، حدود 60 درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کرده‌اند.

براساس گزارش کمیته انتخابات بیش از یک میلیون تن از مردم کریمه به پوتین رای داده‌اند.

پوتین پس از اعلام پیروزی در انتخابات در جمع حامیانش حاضر شد و در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال ریاست جمهوری مجدد در سال 2030 می‌باشد، با خنده، گفت‌: چه فکری می کنید. حرفی که می زنید کمی خنده دار است. فکر می کنید که من اینجا می‌مانم تا 100 ساله شوم؟ نه!

پوتین که در سال 2024 ،72 ساله خواهد شد دیگر واجد شرایط برای  کاندیداتوری دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری روسیه نخواهد بود.

بر اساس قانون اساسی این  کشور هر رییس جمهور می‌تواند تنها دو دوره متوالی به عنوان رییس جمهور خدمت کند. پوتین در پاسخ به این سوال که آیا در سال 2030 به فکر ریاست جمهوری خواهد بود، گفت‌: در حال‌ حاضر هیچ طرحی برای اصلاحات قانون اساسی ندارم. گوش کنید به نظرم چیزی که شما در حال‌ حاضر می‌گویید کمی خنده دار است.

وی همچنین اتهامات مبنی بر این که کشورش در مسمومیت جاسوس دو جانبه روس در لندن دست داشته است، را رد کرد و افزود: این یک ادعای بیهوده و بی پایه و بی اساس است که روسیه بخواهد کاری این چنینی آن هم قبل از انتخابات و مسابقات جهانی انجام دهد. برای تحقیق و همکاری با لندن در این پرونده آماده‌ایم.

پوتین همچنین گفت‌: من این تراژدی را از رسانه‌ها شنیدم و این تئوری که این سم نظامی در مسموم سازی این جاسوس مورد استفاده قرار گرفته است بسیار احمقانه است .بی معناست که تصور شود دولت روسیه سرگئی اسکریپال جاسوس سابق این کشور و دخترش را مسموم کرده است.
وی افزود: روسیه عامل گاز اعصابی را که مقامات انگلیس می‌گویند در این حمله استفاده شده ندارد و اگر این عامل سمی استفاده شده بود افراد بیشتری قربانی می‌شدند. روسیه زرادخانه تسلیحات شیمیایی ندارد تاکید می‌کنم که ما تمامی تسلیحات شیمیایی خود را تحت نظارت ناظران بین‌المللی از بین برده‌ایم و به تعهدات خود پایبند بوده‌ایم.

ولادیمیر پوتین با قدردانی از مردم روسیه و هوادارانش که در هوای بسیار سرد مسکو به میدان سرخ رفته بودند گفت : همه ما برای سربلندی روسیه ، تلاش بزرگی را آغاز خواهیم کرد .

ولادیمیر پوتین، رای قاطع مردم روسیه را اعتماد دوباره مردم این کشور به برنامه‌های داخلی و خارجی خود عنوان کرد و گفت: شما یک تیم بزرگ هستید و من جزو تیم شما هستم.اعتماد دوباره شما ، ما را وادار می کند تا همچنان پر انرژی کار کنیم . حفظ وحدت بسیار اهمیت دارد و طرفداران دیگر نامزدها هم که به رقبای من رای داده‌اند ، باید با وحدت و همدلی به فکر آینده روشن کشور و فرزندان خود باشیم . نتایج انتخابات نشان داد که باید همان مسیر پرقدرت گذشته را ادامه دهیم و با هم به پیش برویم.

پوتین به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده بود. او هفت رقیب داشت: پاول گرودینین از حزب کمونیست؛ ولادیمیر ژیرینفسکی از حزب لیبرال دموکرات؛ کسنیا سوبچاک از ابتکار مدنی؛ گریگوری یاولینسکی از حزب یابلوکو که منتقد سرسخت سیاست‌های پوتین است.

همچنین بوریس تیتف از حزب رشد، سرگی بابورین از اتحادیۀ مردمی سراسری روسیه و ماکسیم سورایکین از حزب "کمونیست‌های روسیه" در این انتخابات شرکت بودند. الکسی ناوالنی، مهم ترین رهبر مخالفان دولت، از حضور در انتخابات منع شده بود و مخالفان دولت این انتخابات را تحریم کرده‌ بودند.

گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج جهان از روسیه که از منتقدان پوتین است در پیامی در توییتر نوشت: "هر کدام از رهبران جهان آزاد که "پیروزی" پوتین را تبریک بگویند همدست نبرد جهانی او علیه دموکراسی هستند. آنها با این کار موقعیت خود به عنوان رهبرانی که آزادانه انتخاب شده‌اند را زیر سوال می برند."

پوتین ابتدا در سال 1999 نخست وزیر روسیه شد؛ پس از آن از سال 2000 تا 2008 به ریاست جمهوری برگزیده شد. او در فاصله سال‌های 2008 تا 2012 که مجددا پست نخست وزیری را عهده دار شده بود، قانون اساسی را تغییر و دوره ریاست جمهوری را از چهار به شش سال افزایش داد. از سال 2012 تا کنون، پوتین مجددا پست ریاست جمهوری را عهده‌دار بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما