لاوروف: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود

لاوروف: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف شود

26 اسفند 1396 18:6

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به آخرین تحولات سوریه، گفت، فرآیند کاهش درگیری‌ها در غوطه شرقی تنها در صورتی قابل تحقق است که شبه‌نظامیان حملات خود را متوقف کنند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: هر برنامه‌ای برای تجزیه سوریه باید متوقف و کنار گذاشته شود.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنم که حتی بتوانیم درباره تجزیه بالقوه سوریه هم سخنی به میان آوریم بلکه وظیفه ما است که به دنبال متوقف کردن هرچه سریع‌تر برنامه‌هایی از این دست باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با تأکید بر این که میزان خشونت‌ها در سوریه به طرز قابل توجهی کاهش یافته است، اظهار کرد: در صورتی که شبه‌نظامیان حملات خود را در دمشق متوقف کنند، فرآیند تنش‌زدایی و کاستن از خشونت‌ها در غوطه شرقی قابل شروع خواهد بود.

لاوروف گفت، اکنون به نظر می‌رسد که این امید وجود داشته باشد که برخی گروه‌های مسلح خود را از جبهه النصره منفک کنند.

ادامه حضور نیروهای ویژه کشورهایی نظیر انگلیس، آمریکا، فرانسه و غیره در خاک سوریه نشان می‌دهد که این روند دیگر یک جنگ نیابتی نیست بلکه ورود مستقیم به جنگ استوزیر امور خارجه روسیه همچنین حضور نیروهای نظامی خارجی به طور غیرقانونی در سوریه را محکوم کرد و ادامه داد: ادامه حضور نیروهای ویژه کشورهایی نظیر انگلیس، آمریکا، فرانسه و غیره در خاک سوریه نشان می‌دهد که این روند دیگر یک جنگ نیابتی نیست بلکه ورود مستقیم به جنگ است.

لاوروف در بخش دیگری از اظهارات خود به پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس پیشین روسی پرداخت و در این زمینه پروپاگاندای غرب را مورد انتقاد قرار داد.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به روابط کشورش با آمریکا تصریح کرد، مسکو هیچ پیمان جدیدی را درخصوص منع تسلیحات هسته‌ای امضا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: پنج قدرت رسمی هسته‌ای و سایر قدرت‌های هسته‌ای غیررسمی چنین چیزی را نخواهند پذیرفت.

لاوروف گفت: آمریکا در صدد آن است که سامانه‌های موشکی خود را توسعه بخشد و واقعیت این است که پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای تاکنون به دلیل عدم تمایل واشنگتن اجرایی نشده که این موضوع به اندازه خود تسلیحات اتمی بر ثبات راهبردی اثر می‌گذارد.

وی با اشاره به نقش آمریکا در سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که مطرح کردن اولتیماتوم از سوی این کشور در جلسات شورای امنیت این سازمان پذیرفتنی نیست.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: همکاران آمریکایی ما وقتی قطعنامه‌ای به شورای امنیت می‌آورند و ما پیشنهاد می‌کنیم که رایزنی‌های بیشتری صورت گیرد زیرا گزینه‌های جایگزینی وجود دارد، ما را متهم به بلوکه کردن فرایندها می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که خود وارد عمل شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: طرح اولتیماتوم، تحریم و اقداماتی از این دست به طور قطع با توجه به منشور ملل متحد قابل قبول نیست.

لاوروف همچنین اظهارات نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص حمله به دمشق در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی را غیرقابل‌قبول دانست.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما