ابهام یک استعفا! /توطئه اصولگرایان در شهرداری تهران/ حافظی از دسیسه مدیران قالیباف برای حذف نجفی خبر داد

ابهام یک استعفا! /توطئه اصولگرایان در شهرداری تهران/ حافظی از دسیسه مدیران قالیباف برای حذف نجفی خبر داد

24 اسفند 1396 9:28

روزان - مهدخت قویدل: محمد علی نجفی، شهردار تهران، استعفا داد. یکی از مدیران منصوب قالیباف مجلس رقص برج میلاد را تدارک دید و حضور نجفی در این جشن که برای روز زن بود، بهانه خوبی به دست اصولگرایان داد تا او را روانه دادستانی کنند و مجبور به استعفا شود. خبری که نشان می دهد انتخابات برای اصولگرایان تمام نشده و هنوز در حال انتقام گرفتن از شکست سنگین شان در شورای شهر تهران هستند.
در بین تمام تایید و تکذیب هایی که از صبح دیروز در فضای رسانه ایران در مورد استعفای شهردار جریان داشت، مهمترین خبر مربوط به عضو سابق شورای شهر تهران است. رحمت الله حافظی  در حافظه شهروندان تهرانی به عنوان یکی از فسادستیزترین اعضای شورا نهادینه شده است وی روز گذشته هم در میان تایید و تکذیب ها و لاپوشانی ها، حقیقت پشت پرده استعفای نجفی را در یک توییت منتشر کرد.
حافظی در توییتر خود نوشت: "مدیر منصوب شهردار سابق مراسم رقص در برج میلاد را تدارک می بیند؛ شهردار فعلی به دادستانی احضار می‌شود و سپس با وثیقه آزاد می شود و نهایتا استعفا می‌دهد. با این رفتارها و چنین عملکردی نیازی به ستون پنجم دشمن نداریم، خودمان تیشه به ریشه‌ها خواهیم زد."
توییت حافظی خبر از توطئه پشت پرده گروهی از اصولگرایان برای شهردار تهران می دهد. اگر نجفی از همان ابتدای کار به خواسته رای دهنده ها تن داده بود و با اصولگرایان شهرداری مدارا نمی کرد، امروز وضه این نبود. مردم پایتخت مثل بسیاری از شهرهای دیگر ایران به طور کامل به لیست اصلاحات رای دادند تا شورای شهر وشهرداری تهران را از دست شهردار قبلی نجات دهند؛ اما نجفی بدون توجه به این خواسته مردم، بسیاری از این مدیران اصولگرا را در شهرداری نگه داشت و در نهایت هم با دسیسه یکی از آنها مجبور به استعفا شد.
نجفی خواست به عنوان یک کار اخلاقی درسیاست! با حفظ سیستم پوسیده مدیران قالیبافی در شهرداری پایتخت،   فساد را از شهرداری پاک کند. وی حتی خواسته اصلاح طلبان برای حضور جوانان اصلاح طلب در مدیریت های شهرداری را نادیده گرفت و به مدیران قالیباف اعتماد کرد؛ اما  گویا موریانه فساد بیشتر از حد تصور او در لانه شهرداری رخنه کرده بود.  
نجفی که به عنوان یکی از تئوریسین های اخلاق گرای اصلاحات شناخته شده، مثل رئیس دولت اصلاحات از مدارای زیاد با برخی اصولگرایان ضربه خورد. ضربه ای که کاش شورای شهر و شهردار جدید پایتخت،  از آن درس بگیرند و دوباره آن را تکرار نکنند.  در مملکتی که عشق به میز مدیریت و رانت های آن، بر عشق به خدمت به مردم و تحقق منافع مردم غلبه کرده،  بازی کردن باکارت های نسوخته رقیب در شهرداری، اشتباهی بودکه نجفی را از بهشت راند.
 رفتن نجفی به خاطر اتفاقی که در برج میلاد افتاده و رقص چند دختر بچه زیر 8 سال، تقریبا قطعی شده  است و به گفته محسن هاشمی وی از شب دوشنبه استعفای خود را اعلام کرده بود. با این حال  اعضای شورا به رسم اصلاح طلبی، قصد افشای حقیقت پشت پرده را برای مردم ندارند. مثل همیشه  آنها تصمیم دارند دسیسه چینی مخالفان اصولگرای نجفی برای حذف او را پنهان کنند.
با این  که فشار و دسیسه اصولگرایان برای حذف نجفی از روز هم روشن تر است، اعضای شورا قبل از اعلام رسمی استعفا، هرکدام دلیل متفاوتی را برای استعفای شهردار منتخب شان عنوان کردند؛ یکی گفت بیماری جدید نجفی (در برخی رسانه ها گفته شده بیماری سرطان) عامل استعفا بود؛ یکی دوری او از حزب کارگزاران را دیلل این اتفاق عنوان کرده بود. بعضی ها به  مشکل قلبی او استناد کردند.
 ظاهرا در متن استعفای نجفی از شهرداری هم مثل زمان  استعفا از  ریاست سازمان میراث فرهنگی در سال 92 از یک بیماری جدید  به عنوان دلیل استعفا نام برده شده است! البته به دلیل تعطیلی رسمی جلسات شورای شهر، نجفی تا پایان تعطیلات نوروز شهردار تهران می ماند. قرار است در اولین جلسه بعد عید در 15 فروردین یا 19 فروردین استعفای او در صحن  قرائت شود و  اعضای شورا در مورد رفتن یا ماندن او تصمیم بگیرند.
هنوز خبر استعفا قطعی نشده، گزینه های جانشینی نجفی هم دوباره به سر زبان ها افتاده اند. برخی می گویند محسن هاشمی شهردار می شود و چمران اصولگرا، حامی همیشگی شهردرای قالیباف، به شورا می آید و با این اتفاق عملا گزارش نجفی برای رسیدگی به تخلفات مالی دوره قالیباف از دور خارج می شود. پیروز حناچی و  مهرعلیزاده هم از گزینه هایی هستند که نام آنها برای شهرداری مطرح شده است.
اما کاش آقای نجفی به عنوان شهردرا اصلاح طلب تهران قبل از رفتن و استعفا، رسم همیشگی اصلاحات برای سکوت در برابر مخالفان را می شکست. کاش نجفی شجاعت به خرج می داد و از توطئه ای که اصولگرایان از روز اول برای حذف او چیدند، با مردمی که به لیست امید رای دادند، صحبت می کرد. مردم حق دارند بدانند چرا شهرداری که از روز اول برای مبارزه با فساد این سمت را پذیرفت و بخشی از فسادهای دوره قبل را افشا کرد، امروز مجور شده استعفا بدهد و از بهشت برود.  
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما