فرید موسوی در گفتگو با «روزان»: «امید» دستاوردهای مهمی‌در مجلس داشته است

فرید موسوی در گفتگو با «روزان»: «امید» دستاوردهای مهمی‌در مجلس داشته است

23 اسفند 1396 16:41

روزان: فرید موسوی یکی از اعضای فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی ‌طی گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل عملکرد فراکسیون متبوع خود در مجلس شورای اسلامی ‌از جمله جلسه اخیر استیضاح وزرای کار و راه و شهرسازی پرداخته و در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که« ممکن است در مواقعی وحدت درونی فراکسیون امید تحت تاثیر قرار گرفته باشد ولی عموما هدف اصلی این است که یک وحدت و انسجام در فراکسیون رعایت شود که این مسئله را می‌توان تا حدودی در جلسات روز گذشته استیضاح نیز درک کرد که فراکسیون امید یکپارچه‌تر و هماهنگ‌تر از گذشته رفتار کرد و این یک امتیاز ویژه برای ما بود.»
*امروز که فراکسیون امید در مجلس دهم عمرش به نیمه رسیده است، برخی اعتقاد دارند که این فراکسیون می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد. از نظر شما فراکسیون امید تا چه اندازه در تحقق مطالبات عمومی ‌و جامعه رای خود موفق عمل کرده است؟
امروز که عمر مجلس دهم به نیمه رسیده است، ارزیابی‌ها و تحلیل‌های مختلفی نسبت به عملکرد جریان‌ها و فراکسیون‌های سیاسی مجلس مطرح می‌شود که در این میان برخی اعتقاد دارند که فراکسیون امید در سطح آرمانی و مطلوبی نبوده و نتوانسته است که مطالبات عمومی‌ را پاسخ بدهد. اما واقعیت این است که برای ارزیابی عملکرد فراکسیونی مانند فراکسیون امید باید تمامی‌جوانب مسئله را در نظر گرفت و در نهایت نسبت به اقدامات آن به یک نتیجه‌گیری منصفانه و معتدلانه رسید. اگر فراموش نکرده باشید فراکسیون امید از ابتدای کار خود در مجلس دهم تا امروز توانسته است که یک روند صعودی و مورد قبول را طی کند و رفته‌رفته این روند نیز بهبود پیدا کرده است و به جرات می‌توان گفت که این فراکسیون در همین مدت نیز دستاوردهایی داشته است که حائز اهمیت هستند.

*این دستاورد چه بود؟
مهم‌ترین دستاوردی که فراکسیون امید و اصلاح‌طلبان در مجلس دهم داشته‌اند، ایجاد یک فضای متعادل و آرام در جهت پیگیری مطالبات عمومی‌ و البته حمایت از دولت برای رفع مشکلات کشور است. اگر فراموش نکرده باشید در مجلس نهم دولت مرتبا با مجلس درگیر بود و همین مسئله باعث شد تا دولت مطالبات عمومی‌ را به مجلس بعدی موکول کند. این روند تا حدود زیادی نیز منافع ملی و مطالبات عمومی ‌را تحت تاثیر قرار داد. بنابراین باید گفت که این دستاورد مهمی ‌در مجلس بود که اصلاح‌طلبان از طریق لیست امید توانستند به آن دست یابند و همین مسئله بعدتر توانست شرایط دولت و مجلس را برای پیگیری بسیاری از مسائل بهتر کند. این مسئله در حالی است که در مجلس قبلی اگر فراموش نکرده باشید، برجام با مشکلات زیادی به تصویب رسید و همواره آقای ظریف مورد سوال و انتقاد نمایندگان مجلس قرار می‌گرفت.
*شما جایگاه فراکسیون امید را به‌عنوان یک عضو چگونه در مجلس ترسیم می‌کنید؟
فراکسیون امید امروز در مجلس شورای اسلامی ‌توانسته است که در مجموع عملکرد قابل قبولی را از خودش ارائه دهد. البته کسی منکر آن نیست که هر مجموعه‌ای ممکن است دچار خطا یا اشتباه شود ولی نباید این اشتباه یا خطا را به معنای رد تمامی‌عملکردهای آن مجموعه محسوب کرده و اساسا کارنامه آن مجموعه را زیر سوال برد. بنابراین چنانچه نقدی هم به فراکسیون وارد باشد می‌توان آن را مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار داد تا در ادامه بتوان از طریق راهکاری این مسائل یا مشکلات احتمالی را برطرف کرد.  فراکسیون امید همچنین در مجلس سعی داشته است که به نحوی تعامل و همکاری‌های خود را با سایر فراکسیون‌های مجلس حفظ کند و شاید اینکه تاکنون لیست اعضای فراکسیون منتشر نشده است به همین مسئله مربوط شود‌. البته این در حالی است که فراکسیون امید معمولا از سوی جریان‌های رقیب دائما در حال نقد و بعضا انتقاد است و این مسئله و کار را برای فراکسیون امید سخت می‌کند و من تصور می‌کنم که باید نسبت به این مسائل حساس‌تر رفتار کرده و اجازه ندهیم که فضای عمومی ‌فراکسیون تحت تاثیر قرار بگیرد.
* عملکرد فراکسیون امید را در جلسات استیضاح آقایان ربیعی و آخوندی چطور ارزیابی می‌کنید؟
ممکن است در مواقعی وحدت درونی فراکسیون امید تحت تاثیر قرار گرفته باشد ولی عموما هدف اصلی این است که یک وحدت و انسجام در فراکسیون رعایت شود که این مسئله را می‌توان تا حدودی در جلسات روز گذشته استیضاح نیز درک کرد که فراکسیون امید یکپارچه‌تر و هماهنگ‌تر از گذشته رفتار کرد و این یک امتیاز ویژه برای ما بود. من فکر می‌کنم که رای آوری هردو وزیر نیز تاحدود زیادی برآمده از همین تلاش فراکسیون امید بود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما