گزارش «روزان» از استیضاح سه وزیر در مجلس / هزینه‌های غفلت فراکسیون«امید»

گزارش «روزان» از استیضاح سه وزیر در مجلس / هزینه‌های غفلت فراکسیون«امید»

20 اسفند 1396 20:13

گروه سیاسی- استیضاح وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر راه و شهرسازی به ترتیب در جلسه علنی صبح و بعد از ظهر روز سه‌شنبه و استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم در نوبت صبح روز چهارشنبه برگزار می‌شود. این خبری است که بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس به رسانه‌ها داده است و به این ترتیب آخرین هفته کاری مجلس در سال جدید، هفته استیضاح‌ها خواهد بود و پیش از آغاز تعطیلات سه وزیر باید دوباره از بهارستان رای اعتماد بگیرند.
با این حال و علی‌رغم نزدیک شدن به زمان برگزاری استیضاح نه صف‌بندی‌های سیاسی مجلس چندان روشن است و نه می‌توان تخمینی از وضعیت علی ربیعی، عباس آخوندی و محمود حجتی در روز استیضاح داشت یا به گمانه‌زنی نظر نهایی فراکسیون‌های مختلف مجلس در مورد استیضاح‌ها پرداخت.

*علی ربیعی : «شستا» در کانون استیضاح
شاید پر سر و صداترین استیضاح این هفته اسیتضاح وزیر کار باشد. علی ربیعی چهره اصلاح‌طلبی که البته بارها تاکید کرده  است که در وزارت کار، کاری به کار سیاست ندارد و به عنوان عضو این جناح سیاسی به این وزارتخانه نرفته است. ربیعی اما به‌شدت مورد حمایت تشکل‌های کارگری و حزب اسلامی کار است و این روزها خبرگزاری ایلنا سرشار از مصاحبه‌ها و خبرها در حمایت از عملکرد علی ربیعی است. مصاحبه‌هایی که گاه از نمایندگان مجلس گرفته می‌شود و گاه از فعالان تشکل‌های کارگری.
این در حالی است که دلیل استیضاح علی ربیعی هم چندان روشن نیست و بعید است که این مسئله چندان ربطی به عملکرد وزیر در حوزه کارگری داشته باشد و احتمالا باید رد استیضاح را در سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری این سازمان یعنی  «شستا» زد. یکی از بزرگ‌ترین‌ هولدینگ‌های اقتصادی ایران که مالک ده‌ها و صدها بنگاه اقتصادی است. شستا در اختیار سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان با این همه دارایی احتمالا محل اصلی بروز یکی از ابرچالش‌های ایران یعنی بحران صندوق‌های بازنشستگی است.
انتصابات در ده‌ها شرکت ریز و درشت زیر مجموعه شستا همواره محلی برای منازعه بوده است و البته نمایندگان مجلس به سنت کلی پارلمان در ایران بیش از مسائل ملی دلمشغول مسائل محلی و انتصابات هستند و این امر احتمال اینکه دلیل استیضاح ربیعی را باید بیشتر در سازمان تامین اجتماعی جستجو کرد را افزایش می‌دهد.
در فضای مبهم استیضاح ربیعی اما به نظر می‌رسد که اصول‌گرایان بیش از اصلاح‌طلبان پیگیر اسیتضاح ربیعی هستند. آنچنان که محمدرضا پورابراهیمی رئیس اصول‌گرای کمیسیون اقتصادی مجلس در سخنرانی‌ای در شهر کرمان با تاکید بر اینکه مجلس در مورد استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کوتاه نمی‌آید، چون استمرار وضیعت کنونی و حتی یک روز ربیعی به صلاح کشور نیست، ادامه داده است: «مگر می‌توان با مردم تعارف داشت و جریان و گروه سیاسی برای ماندن در وزارت درست کنیم، به وزیر تعاون تذکر می‌دهیم که از لابی سیاسی دست بردارد.»
در این میان اما یک حمایت مهم از ربیعی صورت گرفته است که می‌تواند ماجرای استیضاح را کمی روشن‌تر کند. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با ایلنا در این خصوص گفته است:« به‌رغم اینکه جامعه کارفرمایی در موضوعاتی مثل نحوه اداره تامین اجتماعی و اصلاح قانون کار انتقادات و گلایه‌هایی دارد اما نمی‌توان منکر اقدامات ارزنده ربیعی در حوزه اجتماعی و فقرزدایی بود.»
حسین سلاح‌ورزی ادامه داده است:‌ «ربیعی اقدامات خوبی در حوزه بهزیستی، اجتماعی و کاهش فقر داشته است و از همه مهم‌تر اینکه نشان داد عزم جدی برای واگذاری شرکت‌های تامین اجتماعی، خصوصی‌سازی و فاصله گرفتن شستا از بنگاه‌داری دارد.»
وی تصریح کرد: «به نظر نمی‌رسد استیضاح و یا عزل ربیعی در این برهه از زمان کار مثبتی باشد و کمکی به حال اقتصاد، دولت و جامعه عمومی کشور کند.»
*عباس آخوندی‌: حالا چرا؟
عباس آخوندی دیگر وزیری است که این هفته و برای با سوم به بهارستان می‌رود. او پیش از این و در دولت یازدهم دو بار دیگر در مجلس استیضاح شده است و حالا برای سومین بار روانه مجلس است تا رای اعتماد بگیرد. دلیل اسیتضاح آخوندی البته روشن‌تر است و سقوط هواپیمای تهران-یاسوج مهم‌ترین علت استیضاح آخوندی ذکر شده است. البته اصول‌گریان هیچ از حضور او در این سمت دل خوشی نداشته‌اند و این بار هم این سانحه هوایی و البته سانحه نفتکش سانچی را فرصتی برای استیضاح او برشمرده‌اند.
آخوندی اما این بار رویکردی تهاجمی برای دفاع در پیش گرفته است. او روز گذشته یادداشتی در رسانه‌ها منتشر کرد و به این استیضاح واکنش نشان داد. آخوندی در بخشی از یادداشت خود نوشته است‌: « بنا به گفته منطقیان یکم، پرسش باید بر پایه‌های درست و پایداری استوار باشد. این بدین معنی است که پرسش از آنچه می‌دانیم بی‌مورد است. و پرسش از آنچه پاسخش در نتیجه‌ آزمون باید به‌دست آید، قبل از آن، بی‌نتیجه است. دوم، آنکه پرسشگری باید بر مبنای حقوقِ قانونی پرسش‌کننده و پاسخگو بوده و فرایندهای حقوقی و قانونی در شکل‌گیری آن طی شده ‌باشد. این نیز مورد اجماع جامعه‌های مبتنی بر حاکمیت قانون است. سوم، در نتیجه‌ پرسش، حقیقتی روشن شود و گرهی از امور کشور طی آن باز شود.
بی‌گمان استفاده‌ شکلی و ظاهری از این حقوق، نه تنها به نهادینه شدن مردم‌سالاری و آزادی منجر نخواهد شد که می‌تواند نتیجه‌ معکوس هم داشته باشد. نمونه افراطی این وضعیت را در دولت‌های نهم و دهم همگان دیدیم و اکنون نیز می‌بینیم که بر اثرِ آن چگونه جامعه در لب پرتگاه شکاف اجتماعی؛ و به تعبیر قرآن بر لبِ گودالِ آتشی که کنده‌ شد و هرگز پر نشد‌ قرار گرفت و اینک نیز همچنان نهاد جامعه تا این حد بی‌قرار و ناآرام است.
اجازه دهید فراگرد شکل‌گیری این استیضاح را بررسی کنیم. من در پی نیت‌خوانی نیستم و از مقاصد پنهان سخن نمی‌گویم. من می‌خواهم یک روایت رسمی داشته ‌باشم. استیضاح در پی سانحه سقوط هواپیمای آسمان کلید خورد و یکی از طراحان آن عنوان کرد «باید توجه داشت در حوادث نفتکش سانچی و سقوط هواپیمای تهران به یاسوج وزارتخانه‌های تعاون،کار و رفاه اجتماعی و راه‌وشهرسازی مقصر هستند».
ایشان چگونه و با چه مدرکی به این نتیجه رسیدند؟ در کجای فرایندی که منجر به سانحه‌ سانچی شد، وزارت راه قرار می‌گیرد که ایشان حکم به تقصیر صادر فرموده‌اند؟ همگان آگاهند و نمایندگان محترم به‌ قاعده بیش از دیگران آگاهند که سانحه توسط گروهی متشکل از کارشناسان ارشد رسیدگی به سوانح دریایی کشورهای ذی‌ربط؛ ایران، چین، پاناما و هنگ‌کنگ در دست رسیدگی است.»
آخوندی ادامه داده است : «عمل به قانون از هر کسی پسندیده ‌است و البته از نمایندگان محترم پسندیده‌تر است. و اما در باره سقوط هواپیمای آسمان در مسیر تهران - یاسوج، بر اساس ماده 22 قانون هواپیمایی کشوری و آیین‌نامه‌ی اجرایی آن پس از وقوع سانحه، ستاد رسیدگی به سانحه باید شکل گیرد تا به آن رسیدگی کند.
دقیقا همان روز 29 بهمن 96 اولین اقدامی که از سوی این‌جانب طی ابلاغ به سازمان هواپیمایی کشوری صورت گرفت، تشکیل ستاد رسیدگی به سانحه بود که اولین گزارش را نیز انتشار داد. به‌موجب قانون، استیضاح‌کنندگان باید تامل می‌کردند تا گزارش این ستاد انتشار می‌یافت و براساسِ آن قاصران و یا مقصران احتمالی شناسایی و آن‌گاه اقدام به استیضاح و یا استفاده از سایر ابزارهای نظارتی می‌کردند.»
*محمود حجتی : استیضاح بی‌سر و صدا
بی سر و صداترین استیضاح این هفته مجلس اما مربوط به وزیر جهاد کشاورزی است. نه مخالفان او در رسانه‌ها چندان فعال هستند و نه حجتی و موافقانش واکنشی به اسیتضاح روز چهارشنبه نشان داده‌اند. شاید برای روشن شدن دلیل استیضاح حجتی باید باز هم صبر کرد.
*هزینه‌های غفلت «امید»

ربیعی و حجتی از جمله وزرای اصلاح‌طلب کابینه هستند و عباس آخوندی هم وزیری که اصول گرایان مجلس بارها نشان داده‌اند که به شدت با او مخالف هستند. با آنکه خط و ربط سیاسی این استیضاح‌ها چندان روشن نیست با این حال پایگاه سیاسی وزرا می‌تواند ماجرا را کمی روشن کند. اصول گرایان در مجلس نشان داده‌اند که تشکیلاتی‌تر و پنهان‌تر از اصلاح‌طلبان عمل می‌کنند و بعید نیست که این بار هم برنامه‌ای برای ضرب شست نشان دادن به اصلاح‌طلبان و دولت داشته باشند. آن چنان که در ماجرای عدم رای اعتماد به حبیب‌الله بیطرف صورت دادند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما