محمد قمی در گفتگو با «روزان» : آخوندی احتمالا رای اعتماد مجدد نخواهد گرفت

محمد قمی در گفتگو با «روزان» : آخوندی احتمالا رای اعتماد مجدد نخواهد گرفت

20 اسفند 1396 20:11

گروه سیاسی- هفته پیش‌رو یک هفته پر مشغله برای بهارستان و پاستور است. طبق برنامه از پیش اعلام شده هیات رئیسه مجلس قرار بر آن شده که بهارستان روزهای یک‌شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه یک به یک طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌‌‌شهرسازی، علی ربیعی، وزیر کار و نیز محمود حجتی، وزیر کشاورزی را بررسی ‌کند. برخی از کارشناسی‌ها و تحلیل‌ها حکایت از آن دارد که سابقه مجلس عموما در سرنوشت چند طرح همزمان استیضاح منجر به رد حداقل یکی از وزرای دولت وقت شده و این بار نیز تصور می‌شود که قرعه به نام عباس آخوندی نوشته شده باشد؛ البته این را محمد قمی یکی از اعضای فراکسیون امید به مجلس در گفتگو با «روزان» مطرح کرده است.  گفتگوی «روزان» با قمی را در ادامه می‌خوانید :
*درباره طرح استیضاح آقای حجتی نیز شنیده‌ها حکایت از آن دارد که این استیضاح به نحوی می‌تواند بار روانی طرح‌های استیضاح‌ها را علیه دولت تقویت کند. شما این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من چنین تصوری ندارم‌.یعنی نمی‌توان از این طرح تعبیر گروکشی داشت. یکی از مسائلی که در این طرح استیضاح خیلی موثر بود برخلاف آنچه شما مطرح کردید، به نوع ارتباط و تعامل وزارتخانه با مجلس مربوط می‌شود. در واقع چه آقای حجتی و چه معاون پارلمانی سابق ایشان روابط خیلی خوبی با مجلس نداشتند و چنین احساسی وجود داشت که وزارتخانه مطالبات و دغدغه نمایندگان درباره مشکلات کشاورزی را دنبال نمی‌کند. این مسئله را در کنار این بگذارید که دامداری‌ها و مرغداری‌ها و کشاورزان مشکلات عدیده‌ای داشتند که البته بخشی از آن خارج از توان وزارتخانه بود ولی در مجموع نمایندگان این مسئله را از وزارتخانه طلب کرده و اکنون تقاضا دارند که وزیر کشاورزی راهکار و راه حلی را برای برون‌رفت از این مشکلات چاره کند. البته من در نهایت تصور می‌کنم که آقای حجتی مشکل بزرگی برای ماندن در مسند کار نداشته باشند و مجلس در نهایت به ایشان رای اعتماد مجدد بدهد.
* استیضاح دیگری که این هفته مطرح خواهد شد، استیضاح آقای ربیعی است. شما این مسئله را چقدر جدی می‌دانید؟
در این خصوص می‌توان تحلیل‌های مختلفی را مطرح کرد ولی تصور من این است که عملکرد آقای ربیعی آنچنان نیست که طرح استیضاح ایشان را خیلی جدی بدانیم‌. ایشان تاکنون تلاش‌هایی را داشتند و به قول خودشان «کار و فعالیت را از کارگری شروع کرده‌اند». من فکر می‌کنم که نمایندگان می‌خواهند با این استیضاح یک تذکر جدی به وزارتخانه داده و ابهامات خود را رفع کنند. بنابراین در جمع من تصوری که از فضای عمومی مجلس دارم به دلایل مختلفی آقای ربیعی احتمالا ابقا خواهند شد.
*آقای آخوندی از جمله گزینه‌هایی است که برخی احتمال رای نیاوردن ایشان را جدی می‌دانند. شما این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر به خاطر داشته باشید ایشان یک بار دیگر نیز در همین مجلس استیضاح شدند ولی در آن زمان این طرح رای نیاورد. این بار سقوط هواپیما و حادثه تلخ جان باختن تعدادی از هموطنان باعث شد تا طرح دیگری در این خصوص به هیات رئیسه برود که به نظر می‌رسد در این طرح موضوعات و مسائل قبل نیز با حادثه هواپیما ادغام شده باشد که همین مسئله کار را برای آخوندی سخت‌تر می‌کند. آقای آخوندی باید در جلسه توضیحاتی داشته باشند که ابهامات نمایندگان را برطرف کند. البته نمی‌توان به این مسئله یک طرفه نگاه کرد من اعتقاد دارم که اگرچه می‌توان انتقاداتی را به وزارت راه وارد کرد ولی تمام قصور حادثه تلخ سقوط هواپیما را نباید به گردن وزارت راه و وزیر مربوطه انداخت. البته من طی صحبت‌هایی که با نمایندگان داشتم فکر می‌‌کنم که فضای عمومی مجلس در این جهت است که آقای آخوندی از مجلس رای اعتماد مجدد نگیرد، مگر آنکه در روز رای اعتماد اتفاقات دیگری رخ بدهد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما