تخصص برخی مسئولان در تولید اخبار دلخراش/ خانه یک خانواده معلول توسط شهرداری ارومیه تخریب شد

تخصص برخی مسئولان در تولید اخبار دلخراش/ خانه یک خانواده معلول توسط شهرداری ارومیه تخریب شد

20 اسفند 1396 19:30

مهدخت قویدل - زلزله هم نیاید و هواپیما هم سقوط نکند و کشتی هم غرق نشود، برخی مسئولان در ساختن اخبار دلخراش تخصص ویژه ای دارند. خانه سه معلول را بدون هیچ اخطار قبلی، در ارومیه بر سرشان خراب کرده اند که قانون را اجرا کنند. چرا کسی با برج های بلند و غیر مجاز پولدارها کاری ندارد و  این جور مواقع کسی به یاد اجرای قانون نمی افتد؟
شهردار ارومیه که دستور این عمل غیر انسانی را داده، فاتحانه کنار خانه تخریب شده ایستاده و تایید می کند که خانه متعلق به خانواده ای با  3معلول است و وعده می دهد به جایش زمین دیگری به آنها می دهیم! معلوم نیست آن دختر و پسر نوجوانی که هر دو سندروم داون دارند قرار است خانه را در این زمین جدید بسازند یا مادر پیرشان که به زور راه می رود.
  بعد از واکنش شبکه های اجتماعی، شهردار ارومیه  در پیامی خبر تخریب خانه خانواده معلول را تکذیب کرده و گفته است معلولین پس از تخریب منزل توسط پیمانکار خلافکار و در نقشه ای دور از اخلاق به آن خانه آورده شده اند! وی قصد پیمانکار را تهییج احساسات شهروندان در تلگرام عنوان کرده و گفته است:  هرچند کار مامورین در چارچوب انجام وظایفشان بود؛ اما می توانستند با سعه صدر اقدام و خانواده را برای اخذ مجوز به شهرداری مربوطه هدایت نمایند.
ادعای شهردار ارومیه در حالی مطرح شده که فیلمی از مصاحبه پسر بزرگ این خانواده معلول منتشر شده است. وی می گوید در یک سال گذشته هیچ تذکری از طرف شهرداری در مورد مشکلات ساخت و ساز به انها داده نشده و بدون اخطار قبلی در چند ساعتی که خانه خالی بوده، شهرداری آنجا را تخریب کرده است. بعد از اینکه آنها به خانه می رسند با این صحنه ها مواجه می شوند.
انوشیروان محسنی بندپی، رئیس بهزیستی در واکنش به خبر  تخریب خانه معلولان ارومیه‌ای قول داده مشکل سرپناه این خانواده را حل کند و گفته است: این اقدام  شهرداری ارومیه با هر توجیهی، نهایت بی‌تدبیری و مغایر با اصول شرع و اخلاق اسلامی است. از طریق مسئولان قضایی پیگیری حقوقی ماجرا را انجام خواهیم داد.
 وی با اشاره به تصویب قانون جدید حمایت از حقوق معلولان گفته است: در این قانون در بندهای  مختلف تکالیف زیادی  برای سازمان‌های مختلف در راستای حمایت از مسکن، اشتغال، مناسب‌سازی اماکن، تحصیل و آتیه معلولان درنظر گرفته که شاید بهترین عیدی برای معلولین کشور باشد.
ایران یکی از کشورهایی است که پای "کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت" را امضا کرده و با تصویب مجلس و شورای نگهبان آن را به یکی از قوانین خود تبدیل کرده تا ضمانت اجرا آن را تضمین کند. همچنین پیش از آن در سال 1383 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در کشور تصویب شده بود.
در هر دو سند فوق، بحث تهیه مسکن برای 11 میلیون معلول ایرانی دیده شده است. اما این بخش از قانون هنوز به طور کامل اجرایی نشده است و به کندی در حال عملیاتی شدن است. هر از گاهی خبری از یکی از مسئولان منتشر می شود که خانواده هایتا یک معلول و دو معلول و چند معلول را تا فلان تاریخ خانه دار می کنیم و چند ماه بعد دوباره عین همین خبر در رسانه ها از قول یک مسئول دیگر منتشر می شود!
 
  
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما