سهیلا جلودارزاده در گفتگو با «روزان»: باید زمینه گفتگوی سیاسی را در کشور تسهیل کرد

سهیلا جلودارزاده در گفتگو با «روزان»: باید زمینه گفتگوی سیاسی را در کشور تسهیل کرد

16 اسفند 1396 14:32

 
روزان: سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی‌طی گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل منشور سیاسی که اخیرا از سوی وزارت کشور به استانداران ابلاغ شده است، می‌پردازد. او در این خصوص منشور گفتگوی سیاسی را با مطالبه سابق و مشخص اصلاح‌طلبان تحت عنوان گفتگوی ملی به مقایسه گذاشته و بر همین اساس تاکید بر این مسئله دارد که منشور مطرح شده در وزارت کشور به نوعی می‌تواند آغازکننده همان مطالبه اصلاح‌طلبان در جهت حل اختلافات گذشته و تقویت وحدت و همبستگی ملی باشد. جلودارزاده در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که « در یک دهه گذشته بارها و بارها درباره ضرورت و اهمیت این مسئله صحبت شده بود که ما باید راه و مسیری را برای گفتگو بین جریان‌ها و اقشار مختلف سیاسی و اجتماعی و امثالهم ایجاد کنیم. این گفتگو و یا این مذاکره در ادامه منجر به آن می‌شود که برخی سوءتفاهمات و اختلافات سابق و مانده در گذشته به راحتی حل شود و فراتر از آن زمینه همکاری و وحدت و توسعه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی بهتری در آینده کشور رقم زده شود.»
 
*منشور گفتگوی سیاسی اخیرا از جانب وزارت کشور به استانداران کشور ابلاغ شد. این منشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
منشوری که اخیرا وزارت کشور به استانداران در سراسر کشور ابلاغ کرده است به جهاتی قابل دفاع و می‌تواند آغازکننده راه مهمی ‌باشد. چراکه در یک دهه گذشته بارها و بارها درباره ضرورت و اهمیت این مسئله صحبت شده بود که ما باید راه و مسیری را برای گفتگو بین جریان‌ها و اقشار مختلف سیاسی و اجتماعی و امثالهم ایجاد کنیم. این گفتگو و یا این مذاکره در ادامه منجر به آن می‌شود که برخی سوءتفاهمات و اختلافات سابق و مانده در گذشته به‌راحتی حل شود و فراتر از آن زمینه همکاری و وحدت و توسعه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی بهتری در آینده کشور رقم زده شود و فراموش نکنیم که هرچه این همکاری‌ها و مشارکت‌ها توسعه بیشتری پیدا کند، قطعا ما می‌توانیم نتایج بهتری را در عرصه داخلی و خارجی در جهت تامین و تضمین منافع ملی رقم بزنیم.
 
*فکر می‌کنید این مسئله چگونه می‌تواند در بین جریان‌های سیاسی یک روند موفق را طی کند؟
برای آنکه بتوانیم مذاکره و گفتگوی بین جریان‌های سیاسی را بهتر رقم بزنیم، باید زمینه‌های مساعدی را در این عرصه فراهم کنیم. به‌عنوان مثال بعضا برخی چهره‌های سیاسی مشخصا اصول‌گرا برای انجام مذاکره سیاسی اشاره به پیش شرط‌هایی داشتند که مسلما این رفتار یکی از موانع انجام مذاکره و گفتگوی بین جریان‌های سیاسی است. علاوه بر این نیز نباید فراموش کرد که این مذاکرات در جهت حل اختلافات گذشته و توسعه همکاری‌ها در آینده است، بنابراین نباید پیش از انجام مذاکرات صرفا به برجسته‌سازی اختلافات سابق بپردازیم بلکه باید دنبال راهکار و راه حلی جهت حل این اختلافات باشند.
 
*شما اتفاقات سابق را چگونه با موضوع منشور جمع‌بندی می‌کنید و فکر می‌کنید منشور گفتگوی سیاسی می‌تواند از تکرار اتفاقاتی مانند اعتراضات دی ماه گذشته جلوگیری کند؟

اتفاقات دی ماه را تاکنون بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان درباره آن صحبت کرده‌اند و من فکر می‌کنم که در این خصوص راهکارهای خوبی از سوی کارشناسان مطرح شده است. تصور من بر این است که باید در این خصوص زمینه را برای بیان اعتراض مردم از راه قانونی و طبق قانون اساسی فراهم کرد و در مقابل نیز مسئولان به‌صورت جدی مطالبات قانونی مردم را پیگیری کرده و اقدامات خود را در جهت مقابله با مفاسد و تخلفات جدی‌تر از گذشته دنبال کنند. این یک واقعیت است که هرچه بتوانیم اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و فراتر از آن، حاکمیت تقویت کنیم، به نتایج بهتری دست پیدا می‌کنیم‌. این یک اصل مشخص در هر نظام مردم سالارانه است و در هر جامعه‌ای تلاش مسئولان در این جهت است که ارتباطات خود را با مردم تقویت کرده و به نوعی در این مسئله اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و حاکمیت ارتقا بدهند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما