گزارش «روزان» از استیضاح وزرای کار و راه / بحث داغ استیضاح در پایان فصل سرد

گزارش «روزان» از استیضاح وزرای کار و راه / بحث داغ استیضاح در پایان فصل سرد

16 اسفند 1396 14:28

گروه سیاسی- سال پرماجرای 96 رو به پایان است. با انبوهی از رخدادهای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی. از انتخابات پرشور تا اعتراضات شگفت‌انگیز و از زلزله تا سقوط هواپیما و غرق شدن کشتی، تنها برخی از حوادثی بودند که فضای عمومی کشور را در این سال تحت تاثیر قرار دارند. با این حال به‌نظر می‌رسد که این سال باز هم در عرصه سیاسی آبستن حوادث جدیدی است و باید در روزهای پایانی سال هم فصل آخر منازعات سیاسی در ایران را به نظاره نشست.

 
این فصل آخر احتمالا در بهارستان رقم خواهد خورد. جایی که در آن طرح استیضاح دو وزیر راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهایی شده و در دستور کار مجلس قرار گرفته است. این در حالی است که به نظر تلاش اصول‌گرایان برای طرح سوال از رئیس‌جمهور تا به حال ناکام مانده است، هر چند تلاش‌ آنها در این زمینه ادامه دارد.


*بهروز نعمتی : استیضاح احتمالا تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود
نکته جالب در طرح استیضاح هر دو وزیر کار و رفاه آن است که این طرح‌ها با امضای 24 نماینده به هیئت رئیسه تحویل داده شده و در دستورکار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. این تعداد کم امضاها احتمالا حکایت از عدم شکل‌گیری یک اجماع سیاسی کامل در مورد استیضاح این وزیران دارد. با این حال همین تعداد امضا کافی است تا هر دو وزیر را به مجلس بکشاند و بازی بودن یا نبودن را برای آنها تکرار کند.
دیروز بهروز نعمتی در گفتگو با ایلنا، با اشاره به اعلام وصول طرح استیضاح وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین راه و شهرسازی در جلسه علنی مجلس از احتمال برگزاری جلسه استیضاح تا پیش از پایان سال خبر داد و گفت: بنابر آیین‌‌نامه وزرای استیضاح‌شده 10 روز مهلت دارند که با حضور در جلسه علنی مجلس پاسخگوی سوالات استیضاح‌کنندگان باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که زمان برگزاری این جلسات استیضاح کی خواهد بود، خاطرنشان کرد: این مسئله بستگی به نظر وزرای استیضاح‌شده دارد که بخواهند از مهلت 10 روزه به‌طور کامل استفاده کنند یا خیر.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: با این حال، باتوجه به اعلام وصول طرح استیضاح‌های ربیعی و آخوندی حداکثر مهلت 10 روزه مصاف با روز پنج‌شنبه هفته آینده 24 اسفندماه خواهد بود.
نماینده اصول‌گرای تهران در پاسخ به این سوال که آیا امکان برگزاری جلسه در روز پنج‌شنبه وجود دارد، گفت: تصمیم‌گیری در این رابطه برعهده هیات رئیسه است.
نعمتی در عین حال خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است مجلس در هفته آخر سال تشکیل جلسه نخواهد داد و اگر قرار به برگزاری جلسه استیضاح تا پیش از پایان سال جاری باشد، احتمالاً این جلسه باید نهایتاً روز پنج‌شنبه دو هفته آینده برگزار شود. مگر اینکه وزرا نخواهند از تمام مهلت 10 روزه خود استفاده کنند که در این صورت امکان برگزاری جلسات اسیتضاح پیش از آن نیز وجود دارد. 


*چرا استیضاح دو وزیر؟
اینکه چرا عباس آخوندی و علی ربیعی، وزرای راه وشهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ضیافت استیضاح دعوت شده‌اند سوال مهمی است که این روزها برای تحلیلگران مسائل سیاسی مطرح است.
در مورد استیضاح وزیر کار حمیدرضا بادامچی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلسه به ایران گفته است‌: دستور جلسه کمیسیون اجتماعی  مجلس در روز یک‌شنبه، بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. استیضاح‌کنندگان و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه هیأت همراه خود در ساعت مقرر همگی حاضر بودند.
وی با بیان اینکه محور پررنگ صحبت استیضاح‌کنندگان، حادثه هوایی اخیر بود، گفت: نمایندگان مدیریت شرکت هوایی آسمان را مقصر می‌دانستند و معتقد بودند که وی می‌توانسته کارهایی انجام دهد که نداده است. حتی عذرخواهی‌ای که حداقل خواسته مردم دراین‌باره بوده، انجام نشده است.
بادامچی متذکر شد که وزیر کار از عملکرد مدیریت هواپیمایی آسمان دفاع کرد و گفت: وزیر گفت که آنچه در بخش هواپیمایی در توان داشتیم انجام دادیم. بسیاری از مشکلات دست ما نبوده و ما نقدینگی نداشتیم.
نایب رئیس کمسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: بخش دیگر موضوع استیضاح مربوط به عدم توانایی ادارات زیرمجموعه و بنگاه‌های شستا بوده و همچنین نمایندگان تاکید داشتند که نرخ بیکاری کاهش پیدا نکرده و توزیع اشتغال انجام نشده و همچنین به مسائلی همچون آسیب‌ها اشاره کردند.
وی ادامه داد: آقای وزیر هم از مدیریت خود دفاع کرد و گفت که من مسئول اشتغال نیستم و امکاناتی در این‌باره در اختیار من نیست من متولی روابط کار هستم.
بادامچی گفت که در پایان، استیضاح‌کنندگان از صحبت‌های وزیر قانع نشدند و بیش از 10 نفر نوشتند که ما راضی نشدیم و عدم رضایت آنها جمع‌بندی شده و به صحن خواهد رفت.
در مورد وزیر راه هم صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران گفته است‌: طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی 21 امضا دارد که 11 نفر از امضاکنندگان در جلسه بعدازظهر یک‌شنبه توضیحات آخوندی را قانع‌کننده ندانستند. با قانع نشدن نمایندگان استیضاح‌کننده، طرح استیضاح به هیات رئیسه مجلس فرستاده شد. هیات رئیسه طبق آیین‌نامه 10 روز فرصت دارد طرح را بررسی و در دستور رسیدگی صحن علنی قرار دهد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس محورهای استیضاح را مشتمل بر اجرا نشدن برنامه‌های وزیر در جلسه رای اعتماد درخصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بی‌انگیزگی وزیر و پاسخگو نبودن وی به مردم و نمایندگان، نظارت نکردن درست بر سیستم‌های ناوگان هوایی، ریلی و بروز مشکلات در کشور و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان و ناتوانی در مواجه با بحران‌های موجود در ناوگان حمل‌و‌نقل کشور دانست.


*ناوگان حمل و نقل در کانون استیضاح
آن چنان که از مصاحبه‌های نایب رئیس کمیسیون اجتماعی و سخنگوی کمیسیون عمران بر می‌آید، حوادث مربوط به ناوگان حمل و نقل در مرکز توجه نمایندگان استیضاح کننده قرار دارد. این امر البته در مورد وزیر راه طبیعی است چرا که او مسئول اصلی این مسئله در کشور است و رضایت یا عدم رضایت نمایندگان از وضعیت حمل و نقل طبعا بر رویکرد آنها نسبت به آخوندی اثرگذار است.
با این حال اینکه علی ربیعی، وزیر کار برای حوادث ناوگان حمل و نقل مورد مواخذه قرار گیرد کمی عجیب است. البته از آنجا که وزارتخانه تحت امر یک هولدینگ عظیم اقتصادی را در کنترل دارد و هواپیمایی آسمان هم که حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج در آن اتفاق افتاد، به این مجموعه تعلق دارد، توضیح استیضاح‌کنندگان در این زمینه است. هواپیمایی آسمان که البته حسین علایی را به عنوان مدیر عامل در راس خود دارد، از سرداران سپاه پاسداران در دوران جنگ است که اصول‌گرایان هم دل چندان خوشی از او ندارند.
در هر حال هم آخوندی و هم علی ربیعی از جمله وزرایی هستند که اصول‌گرایان هرگز با ادامه حضور آنها در این وزارتخانه‌ها چندان موافق نبودند. آخوندی به دلیل نزدیکی دیدگاهش به اقتصاددانان لیبرال و به‌خصوص انتقادات تندش از پروژه مسکن مهر به شدت مورد غضب اصول‌گرایان بوده است.
علی ربیعی هم به دلیل آنکه روزگاری به اردوگاه اصلاح‌طلبان تعلق داشته، هیچ‌گاه چندان مورد تفقد اصول‌گرایان نبوده است. اگرچه ربیعی در عملکرد خود در وزارت تعاون تاحدود زیادی از مشی اصلاح‌طلبانه فاصله گرفت اما هنوز تعدادی از معاونان او به اصلاح‌طلبان نزدیکند. زیر مجموعه پر تراکم او به‌خصوص در شستا و تامین اجتماعی هم که تعداد زیادی از سمت‌های کلیدی اما بی‌سروصدا را در اختیار دارد همواره محلی برای اختلاف با نمایندگان بر سر انتصابات صورت گرفته در آنها بوده است وبعید نیست که این مسائل هم در به بهارستان کشاندن ربیعی بی‌تاثیر نباشد.
در هر حال باید منتظر ماند و دید اصول‌گرایان و منتقدان دولت می‌توانن آخرین روزهای سال سخت 96 را هم با به خانه فرستادن یک یا دو وزیر به کام دولت زهر کنند یا دولت بالاخره از این سال 96 تن سالم به در خواهد برد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما