یک شهر چگونه پایتخت دوم کره جنوبی می‌شود

یک شهر چگونه پایتخت دوم کره جنوبی می‌شود

16 اسفند 1396 9:48

روزنامه‌نگاران 47 کشور جهان که در همایش روزنامه‌نگاران جهان در سئول شرکت کرده بودند، صبح روز چهارشنبه در شهر سجونگ پایتخت شهر مدیریت کشور کره جنوبی با شهردار این شهر دیدار کردند.

لی چون هی (Lee Choon Hee) - شهردار سجونگ (Sejong City) - در این دیدار گفت: شهر سجونگ در سال 2012 تاسیس شده و عنوان آن از نام چهارمین امپراتور دوره چوسان گرفته شده است. هدف از تاسیس شهر سجونگ انتقال نهادهای حاکمیتی برای کاهش ترافیک شهری در سئول و بهینه‌سازی شیوه مدیریت کشور بوده است.
او افزود: سجونگ هچنان در حال ساخت است و این شهر تا سال 2030 در سه فاز تکمیل می‌شود و به نهایت بهره‌برداری خواهد رسید. اکنون کارمندان دولت و خانواده‌هایشان در این شهر زندگی می‌کنند. آنها پس از گذشت چند سال، به زندگی در این شهر عادت کرده‌اند و از وضعیت خود راضی هستند. ضمن آن‌که ما همه امکانات را برای زندگی کارمندان دولت و خانواده‌هایشان فراهم کرده‌ایم و امیدواریم بقیه نهادهای دولتی و پارلمان کره جنوبی نیز در آینده نزدیک به سجونگ منتقل شود.

شهردار سجونگ همچنین گفت: تاکنون60  درصد دولت به سجونک منتقل شده و جمعیت این شهر از 300 هزار نفر به 800 هزار نفر در آینده خواهد بود.


وی در ادامه بیان کرد: وضعیت ما در دوره رییس جمهور جدید بهتر شده و با عزمی که وجود دارد سجونگ پایتخت موفقی برای مدیریت کشور خواهد بود.

به گزارش ایسنا، مساحت شهر سجونگ 465 کیلومتر مربع است و بزرگی آن به اندازه سه چهارم سئول است.
بودجه ساخت آن سالانه 1.41 تریلیون وون برابر با 1.26 بیلیون دلار است.
تاکنون در سجونگ 52 مهد کودک، 43 دبستان، 22 راهنمایی، 16 دبیرستان و 4 دانشگاه تاسیس شده است.
در حال حاضر همه وزارتخانه‌ها به‌جز وزارتخانه‌های علوم، فن‌آوری، امور داخلی، برابری جنسی و خانواده، اقامتگاه رییس جمهور و مجلس کره به سجونگ منتقل شده است.
در ساخت این شهر از طراحی‌های مدرن ضمن حفظ هویت سنتی بهره گرفته شده است.
سجونگ دارای تمام عملکردهای یک شهر کامل است. همچنین دولت برنامه جدی برای جذب سرمایه و ایجاد شغل‌های تجاری را دارد.
شهر طوری طراحی شده که بانوان و کودکان در آسایش و شادی باشند. مبنای طراحی سجونگ، حرمت‌گذاری و حفظ شان شهروندانش است.
به گفته خودشان، عدالت جنسی حکم کرده که زنان نیز به اندازه مردان از امکانات و رفاه شهر سجونگ بهره بگیرند.
در این شهر طی 53 پروژه با اعتقاد به اینکه نیروی زنان موتور توسعه و ضمانت عدالت جنسی است، فرصت‌های برابر برای زنان و مردان ایجاد شده است.
شهر سجونگ به‌صورت هوشمند اداره می‌شود. تمام تجهیزات حمل و نقل شهری، کنترل ترافیک، امنیت، مدیریت و غیره در اختیار این شهر قرار دارد.
با وجود ساختمان‌های مدرن، به توسعه و نگهداری فضای سبز توجه شده و راه‌های پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری برای حفظ هوای پاک وجود دارد.
از همه مهمتر، مراکز فرهنگی برای استفاده ساکنان و همچنین برای برقراری ارتباط با هنر و فرهنگ جهان وجود دارد.
سجونگ، پارک، دریاچه، مناطقی برای ایجاد کمپ، پارک طبیعی، چشمه موسیقی، معبد و منطقه کوهنوردی دارد.
پرنده آبی (بلو برد)، شکوفه‌های هلو و درختان بلوط از نمادهای شهر سجونگ هستند.


گفتنی است، امپراتور سجونگ خدمات مهمی از جمله اختراع الفبای کره ای در عصر خود (ششصد سال پیش) دارد. تا پیش از آن کره‌ای ها مجبور بودند از الفبای چینی استفاده کنند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما