حسین کنعانی‌مقدم در گفتگو با «روزان»:  عملکرد اصول‌گرایان از گذشته بهتر شده است

حسین کنعانی‌مقدم در گفتگو با «روزان»: عملکرد اصول‌گرایان از گذشته بهتر شده است

12 اسفند 1396 17:45

 گروه سیاسی- حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصول‌گرا و دبیرکل حزب سبز ایران در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل و البته مقایسه عملکرد اصول‌گرایان در مجلس شورای اسلامی‌طی یک دهه اخیر می‌پردازد و سپس این مسئله را به موضوعاتی مانند سیاست داخلی کشور و تعاملات بین مجلس و دولت بسط می‌دهد.

 کنعانی‌مقدم در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که « ‌آنان در مجلس دهم بیشتر به دنبال جنبه‌های مثبت هستند و برخلاف گذشته رویکرد تعامل با فراکسیون‌های دیگر مجلس را جدی‌تر دنبال می‌کنند. مجموع این رفتارها و رویکردها باعث شده که در مجموع من کارنامه فراکسیون ولایی را در مجلس دهم موفق بدانم. البته ممکن است در برخی مواقع مشکلاتی در عملکردها وجود داشته باشد ولی مهم این است که این نقیصه‌ها یا موردی بوده‌‌اند و یا بعدتر رفع شده‌اند.»
*اگر بنا باشد مقایسه‌ای بین دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی‌داشته باشیم، به‌عنوان یک اصول‌گرا کارنامه اصول‌گرایان را در این دوران چگونه ارزیابی و فکر می‌کنید اصول‌گرایان چقدر توانستند جایگاه خودشان را در مجلس دهم در مقایسه با مجلس نهم بهبود ببخشند؟
خوشبختانه اصول‌گرایان در مجلس دهم روند بهتری نسبت به دوره نهم پیش گرفته‌‌اند و بر این اساس من فکر می‌کنم که آنان جایگاه و شرایط بهتری در مقایسه با گذشته پیدا کرده‌اند. تصور من بر این است که آنان در مجلس دهم بیشتر به‌دنبال جنبه‌های مثبت هستند و برخلاف گذشته رویکرد تعامل با فراکسیون‌های دیگر مجلس را جدی‌تر دنبال می‌کنند. مجموع این رفتارها و رویکردها باعث شده که در مجموع من کارنامه فراکسیون ولایی را در مجلس دهم موفق بدانم. البته ممکن است در برخی مواقع مشکلاتی در عملکردها وجود داشته باشد ولی مهم این است که این نقیصه‌ها یا موردی بوده‌‌اند و یا بعدتر رفع شده‌اند. من فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در این دوره از مجلس شاهد بودیم انشعاب‌های درون فراکسیونی بود که البته بر روند کلی ماجرا تاثیر زیادی نداشت و اصول‌گرایان توانستند روند خود را ادامه بدهند.
*آیا این روند تا پایان دوره دهم مجلس شورای اسلامی‌ادامه خواهد داشت و فکر می‌کنید این روند چقدر در انتخابات دوره بعدی مجلس شورای اسلامی‌تاثیرگذار واقع شود؟
من فکر می‌کنم که اصول‌گرایان در این دوره بتوانند کارنامه بهتری از دوره‌های مشابه از خودشان بر جای بگذارند که قطعا این مسئله آنان را در انتخابات آینده نیز یاری خواهد کرد. البته من فکر می‌کنم در بخشی از موارد اصول‌گرایان ورود خوبی داشته‌‌اند ولی این ورود زمانی موفق خواهد بود که بتواند مطابق با مطالبات و خواسته‌های مردمی‌پیش برود و در این میان اعضای فراکسیون اصول‌گرایان می‌توانند از ابزار نظارتی خود مانند طرح‌های سوال یا طرح‌های استیضاح استفاده کنند و در نهایت دولت را ملزم به انجام و تحقق مطالبات عمومی‌کنند.
*اما ممکن است که این روند مانند دوره نهم مجلس شورای اسلامی ‌به تنش‌ها و اختلافاتی بین دولت و مجلس ختم شود. آیا از این بابت نباید ابراز نگرانی کرد؟
قطعا بحث نظارت بحث مهمی‌است ولی در عین حال دلیلی وجود ندارد که این مباحث به تنش و اختلاف ختم شود. من فکر می‌کنم که در این خصوص بهتر است که تعاملات بین مجلس و دولت در جهت بهبود و توسعه شرایط داخلی و بین‌المللی کشور تقویت شود.
*فکر می‌کنید که در این مسئله چه شاخصه‌های تاثیرگذار بودند و باعث شدند تا عملکرد اصول‌گرایان در مجلس دهم بهتر از سابق شود؟
من فکر می‌کنم که یکی از مسائل تاثیرگذار در این مسئله حضور چهره‌های عقلایی و معتدل در هسته و محوریت حرکت فراکسیون اصول‌گرایان در این دوره مجلس همچون آقای لاریجانی است که امیدوارم در ادامه این روند با نتایج بهتری نیز همراه شود.
*از نظر شما جریان‌های افراطی چقدر در روند احزاب اصول‌گرا تاثیرگذار بودند؟

اختلاف در دیدگاه‌های سیاسی با اختلاف در تاکتیک‌ها را باید از هم مجزا دانست. اختلاف‌های ما در تاکتیک‌هایی بود که بی‌نتیجه باقی‌مانده ولی در اصول اختلافی وجود ندارد. البته هیچ کسی از جریان‌های افراطی و تندرو حمایت نمی‌کند و تندروی را درست و موفق ارزیابی نمی‌کند. ممکن است برخی درباره حمایت اصول‌گرایان از آقای احمدی‌نژاد و دولت نهم و دهم انتقاداتی داشته باشند ولی در این خصوص من فکر می‌کنم که آقای احمدی‌نژاد به وعده‌های خود عمل نکرد و در نهایت عدم تمکین ایشان از قانون آن مشکلات را به‌وجود آورد. بر همین اساس فکر نمی‌کنم که اصول‌گرایان مقصر اصلی ماجرا باشند، هرچند که اعتقاد دارم که اصول‌گرایان باید به اشتباه خود در این زمینه اعتراف کنند و از مردم عذرخواهی کنند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما