واردات و قاچاق سیگار کم شد/ تولید و صادرات افزایش یافت

واردات و قاچاق سیگار کم شد/ تولید و صادرات افزایش یافت

12 اسفند 1396 11:51

رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات آخرین وضعیت تولید، صادرات، واردات و قاچاق سیگار تا پایان بهمن‌ماه سال جاری را تشریح و اعلام کرد که تولید و صادرات سیگار افزایش یافته اما واردات و قاچاق آن کاهشی شده است.

علی‌اصغر رمزی در ارتباط با عملکرد 11 ماهه صنعت دخانیات در سال جاری، اظهار کرد: تولید سیگار طی 11 ماهه سال 1396 به میزان 43 میلیارد و 720 میلیون نخ بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل هشت درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این در مدت مذکور صادرات سیگار 340 میلیون نخ بوده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته 127 درصد افزایش یافته است.

رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات واردات 11 ماهه سیگار را دو میلیارد و 780 میلیون نخ اعلام کرد و گفت: این رقم در قیاس با واردات 11 ماهه سال گذشته 28 درصد کاهش یافته است.

رمزی همچنین در مورد میزان قاچاق سیگار تا پایان بهمن‌ماه سال جاری بیان کرد: برآورد میزان قاچاق سیگار در این مدت چهار میلیارد و 250 میلیون نخ است که در قیاس با مدت مشابه سال قبل 29 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: با اجرایی شدن تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه کشور دولت مکلف بود واردات را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل کند در نتیجه با پیگیری‌های جدی و مستمر صورت گرفته توسط مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور از سال 1393 تاکنون عمده برندهای وارداتی با راه‌اندازی 10 واحد تولیدی یا استفاده از ظرفیت خالی برخی از واحدهای تولیدی داخلی تبدیل به داخل شدند و در نتیجه 16 میلیارد و 400 میلیون نخ واردات رسمی در 11 ماهه سال 1394 به دو میلیارد و 780 میلیون نخ در مدت مشابه سال جاری کاهش یافت.

به گفته رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات، شاهد کاهش بیش از 84 درصدی واردات رسمی در بخش سیگار نسبت به سال 1394 هستیم و با افزایش تولید کارخانه‌هایی که در سال جاری راه‌اندازی شده‌اند در سال آینده واردات به سمت صفر شدن حرکت می‌کند.

رمزی با بیان این‌که 83 درصد از تولید داخلی کشور توسط سه شرکت بزرگ تولید می‌شود، اظهار کرد: 17 درصد سیگار تولید شده در کشور نیز توسط 14 شرکت دیگر به بازار می‌آید./ایسنا

shareاشتراک گذاری

نظرات شما