حق زنان برای حضور در ورزشگاه

حق زنان برای حضور در ورزشگاه

9 اسفند 1396 12:49

* زهرا ساعی - نماینده مجلس

 
اینکه همه زنان بدون هیچ محدودیتی توانستند در ورزشگاه آزادی به تماشای مسابقه بنشینند، خبر امیدبخشی بود که بالاخره اتفاق افتاد. ما مدت‌هاست که پیگیر این موضوع هستیم که خانم‌ها با تدابیر لازم فرهنگی و امنیتی در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند و بارها هم از وزیر ورزش و جوانان درخواست کرده بودیم.
با این اتفاق امید است که حضور خانم‌ها در ورزش‌های سالنی همچون گذشته بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر شود. در سالهای اخیر البته چند بار شاهد حضور گزینشی بانوان در مسابقات والیبال بودیم. اما اینکه ورود همه زنان برای تماشای مسابقه یعنی زمینه‌ای که ورود آنان به ورزشگاه‌ها امر عادی شود و حساسیت کمتر داشته باشد.
یکی از موضوعاتی مهمی که در مجلس و به‌خصوص فراکسیون زنان مطرح است و نمایندگان برای حل آن توجهی ویژه‌ای دارند حق زنان برای حضور در ورزشگاه است.
هدف ما این است که برخی از مسائل حساسیت‌برانگیز با تعامل بیشتری حل شود. با مراجع قم و اساتید و مسئولان این حوزه جلسه و نشست داشته باشیم. اکثر اعضای کمیسیون‌ها به‌ویژه فراکسیون زنان هر بار به بیوت مراجع، رفتیم این مسئله را مطرح کردیم. از آنان، یاری و کمک طلبیدیم که این موضوع به‌دوراز حاشیه و حساسیت‌هایی که وجود دارد به سرانجام مطلوبی برسد و مطالبات زنان ما در بستری آرام، امن و منطقی با نظر خود مراجع بررسی شود.
متاسفانه مباحث مرتبط با زنان ما وجه سیاسی پیدا می‌کند و عجولانه رسانه‌ای می‌شود و همین دلیلی است تا مطالبات زنان مغفول بماند. هدف ما این است مطالبات و نیازها را به‌دوراز افراط‌وتفریط و اینکه بخواهیم هیاهو و کشمکش بررسی کنیم.
در حل این مسئله، تعامل اساتید حوزه و دانشگاه و کارشناسان حقوقی و فقهی و البته نمایندگان مجلس و مجریان قانون بسیار مهم و ضروری است که ارتباط خوبی برقرار شود و راهکار عملی که طبق فرهنگ ایرانی اسلامی باشد، ارائه شود.
در کشور ما هنجار و ناهنجارهایی تعریف‌شده. درباره زنان خطوط قرمز پررنگ‌تر است که یک‌شبه نمی‌توان از این خطوط عبور کرد و با حرکات شتاب‌زده، ساختارشکنی کنیم. در این شرایط حتما افرادی مخالفت خواهند کرد و باعث می‌شود تا حساسیت و حواشی شکل گیرد. برای دوری از حواشی و اینکه به یک راهکار درست برسیم و اینکه زنان ما به‌حقوق و مطالبات بحق خود برسند، باید صبر و آرامش و طبق سازوکار مناسب پیش‌رو قرار داد.
سازوکار آن هم، برگزاری جلسه‌های مشورتی، همفکری و هم‌اندیشی با کانون‌های مرتبط است. البته نمایندگان تاکنون هم همین‌طور عمل کردند که امروز نتیجه آن هم تصمیم ورود آزاد زنان به ورزشگاه سالنی شد. در این شرایط همچنان می‌توان منتظر افق‌های روشنتری بود.
اگر شرایط  رعایت شود حضور زنان در استادیوم آزادی دور از ذهن نیست و ما بسیار امیدوار هستیم. آرامش، دور شدن از حواشی و تعامل با مراجعی که تصمیم‌ساز هستند، الگوی مناسبی است که حتما نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما