نگاه داشتن نام و یاد مصدق

نگاه داشتن نام و یاد مصدق

5 اسفند 1396 11:11

* محمد علیخانی - عضو شورای شهر تهران

 نام‌گذاری خیابانی به نام مصدق در کمیسیون فرهنگی شورا در حال بررسی است و اعضای شورا نظرات کارشناسی در این خصوص را مطالعه و دریافت می‌کنند و نظرسنجی‌های مردمی هم در این خصوص انجام داده‌اند اما این موضوع فعلاً به صحن علنی نیامده است.
معابر مختلفی را برای این نام‌گذاری در نظر گرفته‌ایم. معابری مانند زیرگذر آرش، بلوار کارگر و یا کشاورز برای این نام گذاری مطرح شدند اما من معتقدم این معابر مناسب این نام‌گذاری نیستند. به‌طور مثال زیر گذر آرش یک تونل بسیار کوتاه است که ارزش این کار را ندارد و مناسب شخصیت دکتر مصدق نیست. سایر معابر دیگر مانند بلوار کشاورز یا کارگر هم خیابان‌هایی هستند که سال‌هاست به این نام هستند و تغییر آنها بازتاب خوبی در جامعه ندارد.
مردم این خیابان‌ها را به همین نام می‌شناسند و این نام‌ها هم بر اساس یک موضوع خاص گذاشته شده و بی‌دلیل هم نیست. به‌طور مثال مدت‌هاست که برای خیابان آفریقا نا‌م‌های متعددی را می‌گذارند اما همه مردم این خیابان را نه با اسامی جدید بلکه با نام آفریقا می‌شناسند و استفاده می‌کنند.
به‌طور مثال من فکر می‌کنم خیابان 30 تیر برای این موضوع مناسب باشد هم یک خیابان تاریخی است و هم مرتبط با این موضوع. از سوی دیگر بزرگراه‌های جدیدی هم که در حال احداث و بهره‌برداری هستند برای همگی‌ اسم انتخاب شده است خصوصاً نام اکثر آنها نام شهداست، به همین دلیل فکر نمی‌کنم تغییر نام این بزرگراه‌ها کار صحیحی باشد. البته این سخنان همگی فقط در حد پیشنهاد است و باید صبر کنیم تا این بحث از کمیسیون به صحن بیاید تا در خصوص آن نظرات و پیشنهادات سایر اعضا را هم بشنویم.
اعضای شورا مصمم هستند تا این نام‌گذاری را انجام دهند، اخیراً شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه شورا تصمیم ندارد خیابانی را به اسم دکتر مصدق نام‌گذاری کند مطرح می‌شود و می‌گویند ازآنجایی‌که مصدق دارای شخصیت و ویژگی‌های لازم نیست، دلیلی ندارد که خیابانی به اسم او شود. این موضوع و این سخنان، مباحثی است که در شورای شهر چهارم مطرح شده است و به هیچ عنوان مربوط به این دوره نیست. بسیاری از رسانه‌های خبری و روزنامه‌ها در اقدامی غیرحرفه‌ای این شایعات را بدون آنکه حتی یک سؤال از اعضای شورا داشته باشند، منتشر کردند.
شایعات در شبکه‌های اجتماعی به وفور یافت می‌شود و اصلاً نمی‌توان به چشم یک منبع خبری معتبر به آنها نگاه کرد. من انتظار داشتم برخی از رسانه‌های خبری پیش از آنکه این قبیل شایعات را مطرح کنند، حداقل سؤالی از ما به‌عنوان اعضای شورا می‌کردند تا خبرهای موثقی را منتشر می‌کردند. تحقیق و تأمل در انتشار اخبار لازمه هر کاری است
بسیاری از اعضای شورا با نام‌گذاری خیابانی به اسم دکتر مصدق موافق هستند و از آن استقبال می‌کنند، طی صحبت‌ها و مباحثی که با اعضا داریم، اکثریت اعضا مصمم هستند تا این کار را حتماً انجام دهند و بحث کنونی بر سر یافتن خیابانی مناسب برای این نام‌گذاری است.
بالاخره این کمترین کاری است که ما می‌توانیم برای دکتر مصدق و پاسداشت یک شخصیت ملی انجام دهیم. البته آنها نیازی به این کارها ندارند اما این کار کوچک تنها کاری است که می‌توانیم برای زنده نگاه داشتن نام و یاد آنها انجام دهیم.
بسیاری از کشورها هیچ تاریخ و هویتی ندارند اما سعی می‌کنند هویت‌سازی کنند و حتی از اسطوره‌ها و تاریخ دیگر کشورها استفاده کنند. اما ما با وجود داشتن هویت و تمدنی بزرگ، به این موارد بهای زیادی نمی‌دهیم. دکتر مصدق و امثال او جزئی از تاریخ و شخصیت ملی ما هستند و این نام‌گذاری‌ها کمترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.
موضوع نام‌گذاری خیابانی به نام دکتر مصدق معمولاً با نزدیک شدن به 29 اسفند ماه سالروز ملی شدن صنعت نفت یا 28 مرداد سالروز کودتا علیه دکتر مصدق به اوج خود می‌رسد و تصمیماتی هم گرفته می‌شود اما، این مباحث تاکنون فقط و فقط در حد حرف باقی مانده است و عملاً هیچ کار اجرایی صورت نگرفته است.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما