رفع وضعیت ناعادلانه در ورزش

رفع وضعیت ناعادلانه در ورزش

5 اسفند 1396 11:6

* حشمت‌الله فلاحت‌پیشه - نماینده مجلس

 من معتقدم موضوع جلوگیری از تحریم ورزشکاران ایرانی در شرایطی شبیه به شرایط پیش آمده برای آقای کریمی، قطعا بدون راهکار نیست و راهکارهایی برای این موضوع وجود دارد. من اعتقادم بر این است که اگر موضوع را به طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل موضوع اشغال فلسطین ارجاع دهیم، این موضوع قابل حل و فصل خواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران در آذرماه سال 1376، طرح رفراندوم در سرزمین‌های اشغالی را ارائه داد. در قالب آن طرح ایران اعلام کرد که ما عملا مشکلی با مردم یهودی نداریم، بلکه مشکل ما با موجودیتی تحت عنوان رژیم صهیونیستی است. طبق آن طرح اعلام شده است که اگر همه فلسطینیان اصیل اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی گرد هم بیایند و رفراندومی را برای حل بحران برگزار کنند، آن رفراندوم می‌تواند هم مورد قبول ایران باشد و هم می‌تواند مورد توجه دنیا قرار بگیرد.
ورزشکارانی که از سرزمین‌های اشغالی می‌آیند یهودی و بعضا عرب و مسیحی هستند، طبق این رفراندوم می‌توان امکان تابو زدایی از ورزش را در این قالب دنبال کنیم. به هر حال کاری که تاکنون ورزشکاران ما انجام داده‌اند، یک سنت پهلوانی و در دفاع از حقانیت یک ملت صورت گرفته است.
اما واقعیت این است که در شرایطی که وضعیت ناعادلانه‌ای در ورزش دنیا شکل گرفته، باید برای بهانه زدایی و شر زدایی زمینه‌های مختلف پیشرفت و افتخار آفرینی ورزشکاران کشورمان، راهکارهایی را ارائه دهیم که در قبال این راهکارها امکان مواجه نشدن در میدان تله‌آمیزی را که علیه ما شکل گرفته است پیدا کنیم.
در رفراندوم مذکور، ما گفته‌ایم که یهودیان سرزمین‌‌های اشغالی هم می‌توانند رای دهند و یا اینکه ما عملا با مردم یهودی مشکلی نداریم. ما بارها گفته‌ایم تا زمانی که اقدامات انتحاری در سرزمین‌های اشغالی صورت می‌گیرد، ما اعلام کردیم که حتی با کشتن زنان و کودکان یهودی هم به‌شدت مخالف هستیم که اینها جزئی از سیاست نرم جمهوری‌ اسلامی‌ ایران است. با توجه به اینکه در قالب طرح رفراندوم مذکور، مردم یهودی هم به رسمیت شناخته شده‌اند، می‌توان در موضوع بازنگری مواجهه ورزشکاران ایرانی‌ها با ورزشکاران «یهودی» را در دستور کار قرار داد.
برای اینکه ورزشکاران ما سهم غیرقابل انکاری در دیپلماسی عمومی کشور دارند، ما نباید ورزشکارانمان را از سکوهای جهانی محروم کنیم. به هرحال ضمن اینکه واقعیتی وجود دارد و آن این است که اکنون موضوع کشتی نگرفتن با ورزشکاران سرزمین‌های اشغالی تبدیل به یک توطئه علیه ایران شده است و به گونه‌ای عمل شده تا این موضوع را سد راه ورزش‌های ما قرار دهند تا علاوه بر اینکه تحریم‌های بین‌المللی علیه ما را گسترش دهند، ایران را هم از دیپلماسی دنیا محروم کنند.
مواجه نشدن با ورزشکاران اسرائیلی در کشور ما و در میان ورزشکاران‌مان تقریبا به یک رویه تبدیل شده است. بسیاری از ورزشکاران سال‌ها تمرین کرده و سختی می‌کشند تا بتوانند در مسابقات جهانی حضور داشته باشند و به مدال‌های مهم مسابقات دست پیدا کنند، اما به محض اینکه متوجه می‌شوند قرار است با ورزشکار اسرائیلی مواجه شوند، یا عدم حضور خود را اعلام می‌کنند یا به صورت عمد و در عین شایستگی، مسابقات خود را واگذار می‌کنند.
این‌بار اما طبق آن‌چیزی که به‌نظر می‌رسید، باخت عمدی علیرضاکریمی، تبعات بسیار سخت و سنگینی را برای شخص کریمی و کشتی ایران به همراه داشت. طبق آخرین خبر، علیرضا کریمی 6ماه و مربی او به‌مدت 2سال از حضور در میادین بین‌المللی محروم شده‌اند.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما