استانداردهای جدید شوک به صنعت خودرو است

  استانداردهای جدید شوک به صنعت خودرو است

5 اسفند 1396 11:2

* امیرحسین کاکایی / کارشناس خودرو

اگر در شرایط اقتصادی ایدئال بودیم، استاندارد‌ها باید به‌طور کامل اجرا می‌شد. با این حال سوال اینجاست که آیا با اعمال این استاندارد‌ها ایمنی مردم افزایش پیدا می‌کند یا خیر؟ اما مسئله اینجاست که محصولات جایگزین به‌جای خودروهای فعلی به دلیل تکنولوژی بالاتر، گران‌تر هستند و در واقع مردم قدرت خرید چنین محصولاتی را ندارند. با این حساب اعمال استاندارد‌ها شوک بر صنعت خودرو است. در حال‌حاضر خودروهایی که مطابق استاندارد‌های جدید باشند، آماده نیستند و جایگزین کردن خودرو‌های جدید زمان‌بر است؛ حتی باعث می‌شود عده‌ای حتی به‌طور موقت بیکار ‌شوند.
در حقیقت اعمال استاندارد‌ها باعث اضافه شدن قطعات جدید  و بالا رفتن هزینه می‌شود. در صورت خراب‌شدن هر یک از قطعات، باید تعمیر شوند که هزینه بالایی خواهد داشت و مردم به این جنبه از موضوع توجه نکرده‌اند. به‌عنوان مثال کاتالیز، قطعه‌ای است که خودرو‌ساز‌ها برای کاهش آلایندگی از آن استفاده می‌کنند ولی بیشتر مردم بعد از خراب شدن این قطعه حاضر به جایگزین کردن آن نیستند در نتیجه به‌طور کامل نمی‌توان گفت این محصول کاهش آلایندگی را در پی دارد. فضای موجود در جامعه در حال حاضر به سمت پیاده‌سازی این استاندارد‌ها گرایش دارد اما واقعیت این است که بزرگان جامعه باید منافع مصرف‌کنندگان خرد را در کنار تولیدکنندگان ببینند که آیا با شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر اجرای همه استاندارد‌ها الزامی است؟
از طرف دیگر رفتار مردم در نهایت اقدام دولت را خنثی خواهد کرد. در بلند‌مدت مردم به دلیل توان مالی پایین قادر به خرید خودرو‌های جدید نخواهند بود و در نتیجه از همان خودروهای قبلی و فرسوده که نه کاهش آلایندگی و نه افزایش ایمنی را در پی دارد، استفاده خواهند کرد. همچنین برخی خودروهایی که در حال حاضر در خط تولید هستند مثل پراید و بعضی مدل‌های پژو، در صورت اعمال استاندارد‌ها به‌طور کامل از بازار حذف خواهند شد. در دنیا زمان‌بندی تست استانداردها و توانایی خودروساز  فقط از نظر فناوری انجام نمی‌شود بلکه به توانایی مردم در تهیه محصول جدید نیز توجه می‌کنند.
در شرایط موجود فضای تولید در واحدهای خودروسازی به نحوی است که می‌توان گفت که برخی از استاندارد‌های 85گانه در کشور ما به‌دلیل نبود زیرساخت لازم کافی قابل اجرا نیستند. مسائلی مانند سوخت، خط‌کشی‌ها و اندازه جداول در کشور ما استاندارد کافی ندارند؛ در نتیجه باید اعمال استاندارد‌های 85گانه مطابق با شرایط کشور اجرا شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما