اردوغان در باتلاق عفرین/ گزارش ««روزان» از احتمال توافق میان کردهای سوریه با حکومت مرکزی بر سر دفاع از عفرین

اردوغان در باتلاق عفرین/ گزارش ««روزان» از احتمال توافق میان کردهای سوریه با حکومت مرکزی بر سر دفاع از عفرین

2 اسفند 1396 19:18

    گروه دیپلماسی: با گذشت یک ماه از آغاز عملیات ترکیه در عفرین، رجب طیب اردوغان در باتلاق بحران سوریه در حال غرق شدن است. اکنون به‌نظر می‌رسد، در صورتی که حکومت مرکزی سوریه با کردهای سوریه برای دفاع از عفرین در برابر آنکارا به توافق برسد، شکست اردوغان در جنگ شمال سوریه حتمی خواهد بود.

  در روزهای گذشته اخبار زیادی مبنی بر توافق کردهای سوریه و حکومت مرکزی برای دفاع از عفرین منتشر شده است؛ رخ دادن این امر را می‌توان به معنای شکست حتمی ترک‌ها در بحران سوریه دانست. به گزارش رویترز، دیروز -سه‌شنبه- تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که نیروهای مردمی سوری تا ساعاتی دیگر وارد عفرین می‌شوند. ورود نیروهای مردمی سوریه به عفرین برای مقابله با تهاجم ترکیه صورت می‌گیرد. پیش از این، «شیخ بلو» از مقام‌های ارشد حزب اتحاد دموکراتیک کُردهای سوریه اعلام کرده بود که یگان‌های مدافع خلق و دمشق برای ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرین توافق کردند. شیخ بلو اضافه کرد که توافق با دمشق تنها برای حفاظت از مرز‌های عفرین بوده است. باوجود اعلام این خبر،  «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه هنوز مشخص نیست نیروهای ارتش سوریه وارد عفرین می‌شوند یا نه، گفت: نیروهای وابسته به سوریه هنوز وارد منطقه عفرین در شمال سوریه نشده‌اند. همچنین، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: کسانی را ‌که رفتارهای خصومت‌آمیز دارند و استقلال کشورمان را تهدید می‌کنند زیر پا له خواهیم کرد، در این‌باره با هیچ‌کس شوخی نداریم. به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیبب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: کشوری که ما متحد خود می‌پنداریم به‌جز جنگنده، هرگونه سلاحی در اختیار یگان‌های مدافع خلق قرار می‌دهد. وی با اشاره به عملیات شاخه زیتون گفت: در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا خواستیم این عملیات را آغاز کنیم اما بارها ما را فریب داد. اما دیگر صبرمان تمام شد و عملیات را آغاز کردیم.
پرده برداشته شدن از مذاکرات مخفی بازیگران پیرامون سوریه
در روزهای گذشته که اخبار فراوانی پیرامون توافق کردهای سوریه با حکومت مرکزی منتشر شد، به‌تدریج گزارش‌هایی پیرامون مذاکرات مخفی کردهای سوریه، دمشق و ارتش روسیه منتشر شد اما از سوی دیگر اخباری از مذاکرات میان آمریکا و ترکیه بر سر منبج منتشر شد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نمایندگان یگان‌های مدافع خلق کرد، نیروهای دولت سوریه و ارتش روسیه نشستی سه‌جانبه را برای بررسی تحولات مربوط به عفرین برگزار کردند. همزمان مسئولان ارتش‌های آمریکا و ترکیه نیز نشست‌هایی را برای بررسی مسائل مربوط به شهر منبج برگزار کردند. به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، در این نشست سه‌جانبه که با حضور سبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق سوریه، مالک علیا، رئیس کمیته امنیتی نیروهای دولت سوریه و فرمانده مرکز آشتی روسیه در شمال سوریه در شهر حلب برگزار شد، کردها متن توافقنامه به‌دست آمده با دمشق را که شامل سه بند بود، ارائه کردند. از جمله بندهای این توافقنامه هماهنگی و همکاری میدانی میان ارتش سوریه و یگان‌های مدافع خلق کرد، تلاش برای مقابله با عملیات شاخه زیتون ترکیه در عفرین و همکاری در راستای آزادسازی مناطق تحت کنترل ارتش ترکیه و گروه‌های حامی آنها در شمال عفرین و در نزدیکی مرز است.
توافقنامه به‌دست آمده میان کردها و دولت سوریه خلاصه‌ای از مذاکرات و سازش‌های اخیر دو طرف بود، در حالی که دمشق به دنبال کنترل کامل در عفرین همانند سایر مناطق این کشور است، در این میان یگان‌های مدافع خلق کرد پیشنهاد دادند که نیروهای این یگان لباس فرم نیروهای ارتش سوریه را بر تن کرده تا به این ترتیب هرگونه حمله‌ای به آنها به بحرانی میان آنکارا و دمشق تبدیل شود. در این توافقنامه اشاره‌ای به جزئیات مربوط به نیروها، مهمات و اماکن استقرار آنها نشده و تنها اصول کلی که دو طرف درمورد آنها به توافق رسیده‌اند ذکر شده است. در این نشست سه جانبه نمایندگان ارتش روسیه اعلام کردند، هیچ‌گونه دستورعملی از سوی رهبران خود دریافت نکرده‌اند و نیروهای آنها که پیش از آغاز عملیات شاخه زیتون از این منطقه عقب‌نشینی کرده بوده، هرگز از این توافق حمایت نخواهند کرد بلکه اجرای آن را گامی خطرناک می‌دانند. این موضع‌گیری ارتش روسیه تاکیدی بر اظهارات والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه پیش از آغاز عملیات شاخه زیتون در ماه گذشته میلادی بود که گفت: ترکیه حق دفاع از امنیت ملی خود را دارد و ارتش روسیه هرگز مانع جنگنده‌های ترکیه در حمله به عفرین نخواهند شد.
سیبان حمو نیز در این نشست گفت: ما مشکلی با ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرین برای حمایت از این منطقه و برقراری امنیت در مرزهای آن در برابر نیروهای ترکیه نداریم. همزمان آمریکا و ترکیه نیز مذاکراتی درباره شهر منبج داشتند. در این نشست نمایندگی از ارتش و اطلاعات ترکیه برای بررسی تحولات منبج که یک مرکز ارتش آمریکا و مرکز دیگر برای ارتش روسیه در آنجا قرار دارد، حضور داشتند. طبق اطلاعات به دست آمده در این میان آمریکا پیشنهاد استقرار ارتش ترکیه و آمریکا در منبج و پذیرش مسئله کاهش نقش یگان‌های مدافع خلق کرد در این شهر را داد اما ترکیه خواستار خروج یگان‌های مدافع خلق شامل حدود 300 نیرو، به شرق رودخانه فرات و منحل شدن شورای تشکیل شده در این دوره و انتقال مدیریت این شهر بود. علاوه بر اینها آنکارا خواستار استقرار نیروهای عربی و گروه‌های مخالف سوریه تحت حمایت خود در مرزهای ترکیه بود. به گفته برخی منابع، آنکارا تلاش می‌کند رقابت میان پیشنهاد آمریکا و مسکو جهت حصول بهترین پیشنهاد در مورد منبج و عفرین که در راستای منافع ترکیه باشد، ایجاد کند.
امیدواری اردوغان به عدم حضور نیروهای ارتش سوریه در عفرین
در میانه اخبارهای منتشر شده پیرامون حضور پیدا کردن ارتش سوریه در عفرین، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد: ظرف روزهای آتی نیروهای ترکیه‌ای عفرین را محاصره می‌کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیروز در سخنانی خاطرنشان کرد: ظرف روزهای آتی، پیشروی‌های زمینی نیروهای ما در عفرین با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. اردوغان تاکید کرد: استقرار نیروهای ارتش سوریه در عفرین متوقف شده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا این توقف در نتیجه مذاکرات وی با پوتین بوده است، گفت: بله این استقرار پس از مذاکرات ما متوقف شد. رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد: تماس‌های ما با روسای جمهور روسیه و ایران مانع از استقرار نیروهای سوری در عفرین شد. همچنین، اردوغان گفت: با محاصره عفرین توسط نیروهای ترکیه‌ای، دیگر نیروهای کرد جایی برای چانه زنی با دولت سوریه نخواهند داشت و نتیجه این محاصره، قطع تمامی کمک‌ها برای نیروهای کرد در عفرین خواهد بود. وی افزود: ما با هرکس که امنیت ما را در داخل یا خارج کشورمان تهدید کند، مبارزه خواهیم کرد. اردوغان تصریح کرد: ما ظرف روزهای آتی به مرحله محاصره عفرین انتقال پیدا خواهیم کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: طی درگیری‌های عفرین، 32 سرباز ترکیه‌ای و 70 نیروی سوری‌ای حامی ترکیه کشته شدند. ایراد این اظهارات از سوی اردوغان به معنای امیدواری او به پایان طرح اعزام نیروهای ارتش سوریه به سمت دمشق است اما این امکان وجود دارد که در روزهای آینده تحولات به‌گونه‌ای رقم بخورد که عملیات ترکیه در عفرین را با شکست مواجه کند.
قاسم محبعلی، مدیرکل سابق خاورمیانه وزارت خارجه در تحلیل تاثیر حضور نیروهای ارتش سوریه در شهر عفرین بر روند عملیات شاخه زیتون در گفتگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: از ابتدای شروع «عملیات شاخه زیتون» و از زمانی که ترکیه شروع این عملیات را رسماً اعلام کرد، همگان بر این عقیده بودند که احتمال دارد ارتش سوریه با کردهای مستقر در عفرین به توافق برسد و وارد این محدوده شود اما تا به امروز اختلاف بر سر نحوه استقرار و چگونگی ورود ارتش سوریه به این شهر بود و نهایتاً توافق بر این شد که نیروهای سوریه وارد منطقه مذکور شوند.
از این جهت برنامه‌ ایالات متحده در سوریه مقطعی نیست و دارای تداوم درازمدت خواهد بود، اما کردها در نگاه ایالات متحده به‌دلیل اینکه همانند اعراب درگیر مسائلی مانند اسلام سیاسی، افراط‌گری و فرقه‌گرایی نیستند به عنوان یک متغیر تاثیرگذار مورد سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. لذا آینده جریان کردی در سوریه تا حدودی به سیاست‌های آینده آمریکا در سوریه و خاورمیانه بستگی دارد.
سوتیتر: با گذشت یک ماه از آغاز عملیات ترکیه در عفرین، رجب طیب اردوغان در باتلاق بحران سوریه در حال غرق شدن است. اکنون به نظر می‌رسد، در صورتی که حکومت مرکزی سوریه با کردهای سوریه برای دفاع از عفرین در برابر آنکارا به توافق برسد، شکست اردوغان در جنگ شمال سوریه حتمی خواهد بود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما