محمد هاشمی  در گفتگو با «روزان»: باید در برخی مسائل تغییر رویکرد بدهیم

محمد هاشمی  در گفتگو با «روزان»: باید در برخی مسائل تغییر رویکرد بدهیم

2 اسفند 1396 19:15

 
محمدهاشمی، عضوسابق مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دفتر رئیس سابق این مجمع و عضو هیات موسس حزب کارگزاران و رئیس اسبق سازمان صدا‌و‌سیما در گفتگویی با «روزان» به بحث ضرورت و اهمیت اصلاحات در کشور می‌پردازد. او در این خصوص معتقد است که «‌کشور ما در شرایط امروز نیاز به برخی اصلاحات و رویکردهای متفاوت دارد تا بتواند نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کند.» به گفته او، به صورت کلی باید گفت که ما در طول عمر انقلاب به یکسری از کلیات و اهداف کلان دست پیدا کرده‌ایم  ولی اگر بخواهیم این مسائل را به‌صورت جزئی‌تر بررسی کنیم، لازم است که در برخی مسائل نسبت به گذشته اصلاحاتی ایجاد کنیم‌. از جمله آنکه در بخش مدیریتی شاهد آن بودیم که برخی دولت‌ها دچار ناکارآمدی مدیریتی و اجرایی هستند شاید در این خصوص بهتر باشد که نوع اجرا و نظارت خودمان را تقویت کنیم.
*طی چند هفته گذشته برخی صاحب‌نظران و فعالان سیاسی بر این عقیده بودند که باید یک‌سری اصلاحات در برخی موضوعات و مسائل کشور رخ بدهد. شما این مسئله را چگونه نقد و تحلیل می‌کنید؟
کشور ما در شرایط امورز نیاز به برخی اصلاحات و رویکردهای متفاوت دارد تا بتواند نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کند. این بدان معنا نیست که ما در رسیدن به مطالبات ناکام بوده‌ایم ولی طبیعی است که در هر مجموعه‌ای مشکلاتی یا اشتباهاتی صورت بگیرد و باید برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های انقلاب به سمت رفع این مشکلات و اشتباهات قدم برداشت. تصور من بر این است که باید در این مسیر هم از تجارب گذشته خودمان و نیز از تجارب امروز و دیروز دیگر کشورها استفاده کرد و آنچه می‌تواند به نفع کشور و منافع ملی باشد را در دستور کار خودمان قرار دهیم.
*فکر می‌کنید در رسیدن به اهداف و آرمان‌های انقلاب و کشور چقدر موفق عمل کرده‌ایم و بهترین راهکار و توصیه شما برای بهبود شرایط کشور در این عرصه چیست؟

به‌صورت کلی باید گفت که ما در طول عمر انقلاب به یکسری از کلیات و اهداف کلان دست پیدا کرده‌ایم  ولی اگر بخواهیم این مسائل را به‌صورت جزئی‌تر بررسی کنیم، لازم است که در برخی مسائل نسبت به گذشته اصلاحاتی ایجاد کنیم‌. از جمله آنکه در بخش مدیریتی شاهد آن بودیم که برخی دولت‌ها دچار ناکارآمدی مدیریتی و اجرایی هستند شاید در این خصوص بهتر باشد که نوع اجرا و نظارت خودمان را تقویت کنیم. علاوه بر این نیز در مجلس قوانینی بعضا مصوب می‌شود که در نهایت نسبت به امور مربوطه خیلی کارکشا نیستند و در طی چند سال مشکلاتی دیگری را ایجاد می‌کنند. بنابراین برای حل چنین مشکلاتی باید یکسری راهکار در نظر گرفته شود. در جمهوری اسلامی، قوانین و دستگاه‌های نظارتی زیادی داریم اما این دستگاه‌ها متاسفانه مطابق قانون عمل نمی‌کنند که ما در این مباحث حتما باید به قانون برگردیم و اگر ما بتوانیم به وظایف و تعهداتی که داریم عمل کنیم‌، قطعا به آن خواسته‌ها و اهدافی که برای آن دست به انقلاب زدیم، خواهیم رسید.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما