آتش در گلستان/ گزارش «روزان» از آشوب در منطقه پاسداران و حمله هولناک به نیروهای انتظامی

  آتش در گلستان/ گزارش «روزان» از آشوب در منطقه پاسداران و حمله هولناک به نیروهای انتظامی

2 اسفند 1396 19:13

گروه سیاسی- غروب روز دوشنبه یک‌بار دیگر درگیری میان دراویش گنابادی که از هفته‌ها قبل در خیابان گلستان هفتم پاسداران، محل زندگی قطب این دراویش، تجمع کرده بودند بالا گرفت.

 درگیری‌ای که غروب به خونریزی کشیده شد و شوربختانه 3 تن از پرسنل نیروی انتظامی و 2 نفر از نیروهای بسیجی حاضر در این درگیری‌ها به شهادت رسیدند. وضعیت در گلستان هفتم از چند هفته قبل بحرانی بود و درگیری‌هایی میان جمعی از دراویش با نیروهای انتظامی و امنیتی روی داده بود. با این حال با درایت نیروهای امنیتی این وضعیت متشنج به درگیری منتهی نشده بود. در روزهای اولیه شکل‌گیری تنش، دراویش مدعی بودند که عده‌ای قصد درگیری با دکتر نورعلی تابنده، قطب آنها را داشته‌اند. امری که صحت آن مشخص نیست. در همان موقع مقامات ارشد اعلام کرده‌اند که هیچ برنامه‌ای برای برخورد و دستگیری دراویش ندارند و قطب دراویش هم با صدور بیانیه‌ای تاکید که هواداران او به خانه‌های خود بازگردند و جان او در خطر نیست. با این حال حضور برخی از این دراویش در محل ادامه یافت تا حوالی ظهر روز دوشنبه جرقه‌های شروع یک بحران خونین زده شود.
*گفتگو آیین درویشی نبود
به نظر می‌رسد که بازداشت یکی از دراویش نقطه شروع این بحران جدید بوده است؛ هر چند تایید کامل این مسئله هنوز میسر نیست. در فیلم‌هایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، گفتگوی دو نفر از این دراویش با دو افسر نیروی انتظامی مشاهده می‌شود. در این گفتگو که به نظر در مقابل کلانتری 102 پاسداران صورت می‌گیرد، این دراویش خواستار آزادی بی‌قید و شرط درویش بازداشت شده هستند. آنچه در این فیلم بسیار عجیب به نظر می‌رسد، لحن بسیار مهاجم یکی از این دراویش است که آشکارا با لحنی پرخاشگرانه به ماموران انتظامی می‌گوید که خواستار آزادی بی‌قید و شرط درویش بازداشتی هستند. او در اشاره‌ای به آن سوی خیابان از تحصن دیگر دراویش می‌گوید و ابراز می‌کند که نیروی انتظامی تنها نیم ساعت فرصت دارد که این کار را انجام دهد. در فیلم روشن نیست که دراویش بعد از این مهلت نیم ساعته قصد انجام چه کاری داشته‌اند.
*اتوبوس مرگ
با نزدیک شدن به ساعات غروب به تدریج خبرهای بیشتری از درگیری در گلستان هفتم مخابره شد. خبرها حاکی از حاکم شدن فضایی تشنج بار در این منطقه بود. با این حال انتشار فیلمی در فضای مجازی از حمله یک اتوبوس به ماموران انتظامی حاضر در محل، افکار عمومی را در شوک فروبرد. در فیلم‌هایی که از این حادثه منتشر شده است، یک اتوبوس سفید رنگ به ناگهان وارد خیابانی شده و به  سوی صفی از نیروهای انتظامی که با لباس پلیس ضد شورش در حال حرکت هستند حمله می‌برد. برخورد اتوبوس به صف ماموران انتظامی و سپس برخورد آن با چند ماشین دیگر در آن منطقه به توقف اتوبوس منجر می‌شود. به فاصله کوتاهی بعد از انتشار این فیلم خبر رسید که سه تن از پرسنل نیروی انتظامی در این برخورد به شهادت رسیده‌اند و چند تن دیگر زخمی شده‌اند. خبرها از بازداشت راننده اتوبوس مهاجم هم حکایت داشت که برخی منابع او را محمد ثلاث معرفی کرده‌اند هر چند این خبرها به صورت رسمی اعلام نشده و قابل تایید نیست.
بروز این خشونت از سوی گروهی که همواره به صلح‌طلبی شهره بوده‌اند موجب شگفتی شدیدی در افکار عمومی شد. حمله‌ای که کاملا با تصاویر اقدامات تروریستی صورت گرفته توسط گروه‌های تروریستی در  غرب مشابهت داشت.  با این حال، این پایان ماجرا نبود و حمله با ماشین به صف پلیس بار دیگر در ساعات پایانی شب تکرار شد. در فیلم‌های منتشر شده از این حادثه دیده می‌شود که بار دیگر یک دستگاه سمند سفید رنگ به صف نیروهای پلیس ضد شورش حمله‌ور می‌شود و  تعدادی از آنها را زیر می‌گیرد.
در ویدئوهایی که در ساعات مختلف بامداد سه شنبه از منطقه گلستان هفتم مخابره می‌شد، اوضاع منطقه را تشنج بار نشان می‌داد و دراویش را در حال  درگیری با ماموران انتظامی. علاوه بر حادثه اتوبوس و سمند مرگ، محسن همدانی معاون امنیتی استانداری تهران هم غروب روز دوشنبه خبر وقوع تیراندازی در منطقه درگیری را در  گفتگو با ایلنا تایید و تاکید کرده که از این تیراندازی و جزئیات آن اطلاع دقیقی در دست نیست.
سردار منتظر المهدی سخنگوی ناجا هم دوشنبه شب در مورد هویت شهدای این حادثه گفت : ««گروهبان امامی» و «گروهبان بایرامی» از نیروهای کادر یگان امداد نیروی انتظامی در جنایت حمله اتوبوس دراویش گنابادی به شهادت رسیدند. دیگر شهید این جنایت، یک سرباز وظیفه است که هنوز هویت وی مشخص نیست.»
وی با بیان اینکه در حال حاضر ماموران انتظامی برای کنترل کامل در محل مستقر هستند، اظهار کرد: «تجمع در ابتدا با 40 نفر آغاز شده که پس از حادثه تلخ مقابل کلانتری پاسداران از تعداد تجمع‌کنندگان کاسته شده است.»
*سخنگوی ناجا : آتش آشوب خاموش شد
صبح دیروز سخنگوی پلیس جزئیات بیشتری از اتفاقات دوشنبه شب در گلستان هفتم در اختیار رسانه‌ها قرار داد. سخنگوی نیروی انتظامی از دستگیری 300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران تهران خبر داد و گفت: رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس و سمند) و ضاربان و عناصر اصلی آشوب خیابان پاسداران تهران در بین دستگیرشدگان هستند.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار «سعید منتظر‌المهدی» افزود: شب گذشته نیروی انتظامی در عملیاتی پس از تعیین ضرب‌الاجل برای آشوبگران خیابان پاسداران و پایان این ضرب الاجل در ساعت چهار بامداد، آتش برافروخته شده توسط مخلان نظم و امنیت را خاموش و عناصر اصلی را دستگیر کرد.
وی با اشاره به پایان آشوب در ساعت 4:30 دقیقه بامداد و پاکسازی محل و خیابان‌های اطراف، گفت: بیش از 300 نفر از دراویش که در بین آنان رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس -سمند) و نیز ضاربان و عناصر اصلی به چشم می‌خورد، دستگیر شدند.
سخنگوی ناجا با اشاره به زخمی و مجروح شدن 30 نفر از ماموران حاضر در صحنه افزود: تعدادی از آشوبگران نیز مصدوم شدند.
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: متاسفانه شاهد تخریب اموال عمومی، خودروها و شیشه منازل مردم توسط اخلال‌گران نظم و امنیت در محل مورد نظر بودیم.
*اوضاع در گلستان هفتم تحت کنترل است
دیروز تصاویر و فیلم‌هایی از بازداشت تعدادی از دراویش به دست نیروهای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در یکی از این تصاویر دیده می‌شود که یکی از بازداشت‌شدگان همان فردی است که در مقابل کلانتری 102 پاسداران با ماموران با تندی سخن می‌گوید.
حوالی بعد از ظهر دیروز هم خبر رسید که رئیس نیروی انتظامی پایتخت اعلام کرده است که اوضاع در منطقه گلستان کاملا تحت کنترل است و دیگر مشکل برای نظم و امنیت در این منطقه وجود ندارد.
*لزوم ریشه‌یابی دقیق حادثه هولناک
صحنه برخورد اتوبوس و ماشین با ماموران نیروی انتظامی صحنه‌ای بسیار فجیع بود و همگان را در بهت و حیرت فرو برد. بروز این نوع از خشونت در قلب پایتخت و آن هم از سوی گروهی که معمولا به دوری از سیاست و خشونت شناخته می‌شوند، یک زنگ خطر بسیار جدی است. در این شرایط نخستین اقدام بعد از فرونشاندن آتش آشوب و خشونت باید بررسی دقیق ابعاد امنیتی این فاجعه هولناک باشد. ابعاد امنیتی‌ای که با توجه به وضعیت جدال امنیتی در خاورمیانه و آرزوی دشمنان ایران برای به آشوب کشاندن کشور باید به دقت و وسواس مورد بررسی نهادهای مسئول قرار بگیرد. ضاربان ماموران انتظامی هم باید به سرعت و دقت محاکمه و به سزای این عمل شنیع برسند.

روی دیگر سکه اما بازبینی دقیق جامعه شناختی و سیاسی بروز این اتفاق هولناک است. جامعه ایران علی‌رغم وجود پرخاش‌های روزمره، هیچ‌گاه جامعه‌ای مستعد رفتارهای خشن و تروریستی نبوده است و این یکی از دلایلی بوده است که موجب شده است در این خاورمیانه پرآشوب نظم و امنیت در ایران پایدار باقی بماند. کوشش برای حفظ این سرمایه بزرگ اجتماعی از آسیب احتمالا یکی از مهم‌ترین وظایف حاکمیت و البته جامعه مدنی در ایران است، در آتش خشونت همه بازنده‌اند و تنها برنده، دشمنان این آب و خاک هستند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما