بالاشهری های تهران چنددرصد از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

بالاشهری های تهران چنددرصد از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

28 بهمن 1396 9:48

مشترکان تهرانی سالانه یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی مصرف می‌کنند و از این میزان 10 درصد مصرف آب شرب مشترکان تهرانی معادل سالانه 110‌میلیون مترمکعب آب آشامیدنی را به استخرهایشان سرازیر می‌کنند.

 این درحالی است که دولت برای تصفیه و توزیع و... هر مترمکعب آب آشامیدنی بین 1000 تا ‌هزار و 200 تومان هزینه می‌کند که با احتساب نرخ تورم رقم ‌هزار و 200 تومان به واقعیت نزدیک‌تر است. به این ترتیب، اقتصاد ملی سالانه 132‌میلیارد تومان بابت استخر پایتخت‌نشین‌ها هزینه اضافه می‌دهد. هدایت فهمی، کارشناس منابع آب وزارت نیرو به «شهروند» می‌گوید؛ دولت هر مترمکعب آب آشامیدنی را تنها 400تومان به شهروندان می‌فروشد و حدود 800تومان یارانه در این بخش قایل می‌شود. با این حساب، باید گفت سالانه 88‌میلیارد تومان یارانه آب صرف استخر تهرانی‌ها می‌شود. 

این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که در کشورهای پیشرفته که درآمد ناخالص ملی‌شان چند برابر ایران است، هرگز آب آشامیدنی برای سایر مصارف مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و استخرها از آب تصفیه‌نشده پر می‌شوند. با این وجود جالب است بدانید فهمی، کارشناس منابع آب وزارت نیرو به «شهروند» توضیح می‌دهد؛ درصورتی که بخواهیم به پایتخت‌نشین‌ها مجوز بدهیم که از آب چاه برای پرکردن استخرهایشان استفاده کنند، همان مبلغ ناچیز 400تومان برای هرمترمکعب آب را هم نخواهند داد، زیرا از ‌سال 83 مجلس مصوبه حق‌النظاره به چاه‌های آب را حذف کرده و این به آن معناست که برداشت آب از چاه‌ها رایگان شده است!

نکته جالب‌تر این‌که شمال شهری‌های تهران در شرایطی سالانه 110‌میلیون مترمکعب آب آشامیدنی را به استخرهایشان سرازیر می‌کنند که بنا به اعلام شرکت آب‌منطقه‌ای تهران، منابع آب پایتخت ایران سالانه با 150‌میلیون مترمکعب کسری آب مواجه است.10‌درصد تهرانی‌ها استخرهایشان را با آب شرب پر می‌کنندبراساس پیمایشی که شرکت آب‌منطقه‌ای تهران انجام داده است، 10‌درصد تهرانی‌ها استخرهای شخصی‌شان را با آب آشامیدنی پر می‌کنند. 

هرچند که برخی استفاده از آب شرب برای آبیاری باغ‌ها و پرکردن استخرها را رد می‌کند اما مدیرعامل آب‌منطقه‌ای می‌گوید؛ 10‌درصد مشترکان تهرانی عمدتا در مناطق 1، 2 و3 از آب لوله‌کشی برای مصارف این‌چنینی استفاده می‌کنند. او البته این نکته را هم اضافه می‌کند که وزارت نیرو قصد دارد مشترکانی پرمصرف را شناسایی و آنها را موظف به استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز و پرکردن استخرها کند، در غیراین صورت انشعاب آب آنها قطع می‌شود.شهروند

shareاشتراک گذاری

نظرات شما