پیش‌بینی بازار سکه بعد از پیش‌فروش‌ها/نقدینگی؛1445 هزار میلیارد تومان/ ارزیابی مثبت از روند موجود/کاهش هزینه وام مسکن/14 میلیون و 400 هزار تومان هزینه خرید اوراق

پیش‌بینی بازار سکه بعد از پیش‌فروش‌ها/نقدینگی؛1445 هزار میلیارد تومان/ ارزیابی مثبت از روند موجود/کاهش هزینه وام مسکن/14 میلیون و 400 هزار تومان هزینه خرید اوراق

18 بهمن 1396 13:39

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که سکه دیگر جای گران شدن ندارد و پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی می‌تواند تا حدودی به کنترل و تنظیم بازار سکه کمک کند اما در افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری تاثیری نخواهد داشت.

روزان: بانک مرکزی در ادامه سیاست‌هایش در مورد سکه، پس از حراجی‌های یک ماه اخیر، طرح پیش‌فروش سکه را با هدف پوشش تقاضای مصرفی خانوارها و تقاضای سرمایه‌گذاری از روز گذشته در شعب <بانک ملی/a> ایران آغاز شد که در باره این تصمیم بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار طلا  سکه، ابراهیم محمدولی - رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت:‌ این اقدام می‌تواند تاثیرات مثبتی بر بازار داشته باشد و پول‌های سردرگمی که در پیچ و خم بازار هستند را بدست آورد و به سمت خود بکشاند؛ لذا از این جهت می‌تواند موثر واقع شود.  

وی با اشاره به اینکه پیش فروش سکه در کنترل بازار سکه موثر خواهد بود، اظهار کرد: تاثیر دیگر این سیاست این است که تا حدودی روی تنظیم و نظم بازار اثر می‌گذارد و در واقع به تنظیم بازار کمک می‌کند. با استفاده از این روش کنترل نسبی روی بازار ایجاد می‌شود. اما از طرف دیگر این اقدام نمی‌تواند به تقاضای سرمایه‌گذاری کمک کند و به نظر نمی‌رسد بتواند کسانی که صاحب سرمایه هستند را به سمت سرمایه گذاری ترغیب کند.

محمد ولی تصریح کرد: در حال حاضر سکه به قیمتی رسیده است که دیگر جای بالا رفتن ندارد و باید تلاش شود که قیمت آن به سمت کاهش حرکت کند. از طرفی هم باید دید که قیمت طلای جهانی چه وضعیتی خواهد داشت، چون قیمت سکه از قیمت طلای جهانی تاثیر می‌گیرد و تا حدود زیادی از آن تبعیت می‌کند.

 
نقدینگی؛1445 هزار میلیارد تومان/ ارزیابی مثبت از روند موجود
حجم نقدینگی در اقتصاد ایران همچنان به روند فزاینده خود ادامه می‌دهد. این شاخص در حدود دو سال اخیر یعنی از آذر ماه 1394 تا آذر 1396 تا 520 هزار میلیارد تومان رشد کرده و از 925 هزار میلیارد به 1445 هزار میلیارد تومان رسیده است.

جزئیات آماری که بانک مرکزی درباره تغییرات نقدینگی منتشر کرده است، نشان می‌دهد با وجود رشد نقدینگی، از سرعت رشد آن کم شده است. رشد نقدینگی در آذرماه امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته 22 درصد  و نسبت به اسفند ماه 15.3 درصد بوده است در حالی که درصد رشد آن در آذرماه 1395 به آذر 1394 حدود 28.1 درصد  و در آذر سال قبل نسبت به اسفند 1394 تا 16.5 درصد بوده است.

میزان نقدینگی از پایان سال قبل که 1253 هزار میلیارد تومان ثبت شده بود تا پایان 9 ماه اول امسال حدود 200 هزار میلیارد تومان در فاصله آبان تا آذرماه تا 20 هزار میلیارد تومان رشد دارد.

از 1445 هزار میلیارد تومان نقدینگی ثبت شده 173 هزارمیلیارد تومان را پول و بیش از 1271 هزار میلیارد تومان آن را شبه‌پول که عمده آن سپرده های بانکی است، تشکیل می‌دهد.

 درحالی روند رشد نقدینگی مورد انتقاد کارشناسان است که مسئولان بانک مرکزی رشد آن در سال جاری را مثبت ارزیابی کرده‌اند. در این زمینه مهدی‌زاده-مدیر اداره بررسی‌های و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی -رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته و نرخ رشد کمتر آن را مثبت ارزیابی کرده است.

اخیرا بانک مرکزی پیش‌فروش سکه را نیز در دستور کار قرار داده است و در کنار تاکید کارشناسان مبنی بر اقدام این بانک برای کنترل نقدینگی، مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز عنوان کرده است که همواره در پایان سال فشار نقدینگی وجود دارد و پیش فروش سکه می‌تواند به کنترل بیشتر آن کمک کند.

کاهش هزینه وام مسکن/14 میلیون و 400 هزار تومان هزینه خرید اوراق

در این روزها قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس ایران از حدود 71 هزار تومان تا حدود 72 هزار و 700 تومان متغییر است.

بر خلاف ماه‌های گذشته که فاصله کمترین قیمت تسه تا بیشترین قیمت آن بیش از 5 هزار تومان بود، در این مدت اوراق تسهیلات مسکن تفاوت قیمت چندانی با یکدیگر نداشتند.

امروز امتیاز تسهیلات مسکن اردیبهشت 1396 حدود 72 هزار و 600 تومان داد و ستد شد و اوراق تسه اسفند 1394 حدود 71 هزار تومان بود.

از آنجایی که زمان زیادی تا سررسید شدن اوراق حدود 71 هزار تومانی نمانده برای مشخص شدن هزینه انواع وام‌های مسکن قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن را تقریبا حدود 72 هزار تومان در نظر می‌گیریم و با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن باید 200 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید 14 میلیون و 400 هزار تومان صرف خرید این 200 برگ کنند. این مبلغ با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید 20 برگ بهادار به قیمت یک میلیون و 440 هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند، در مجموع برای دریافت وام 110 میلیون تومانی مسکن حدود 15 میلیون و 840 هزار تومان‌ می‌شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید 11 میلیون و 520 هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و 440 هزار تومان اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام 90 میلیون تومانی باید 12 میلیون و 960 هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر 200 هزار نفر می‌توانند برای گرفتن 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار خریداری کنند که باید 8 میلیون و 640 هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت 10 میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید یک میلیون و 440 هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام 70 میلیون تومانی باید 10 میلیون و 80 هزار تومان پرداخت کنند.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق 8 میلیون و 640 هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت مبلغ 7 میلیون و 200 تومان و افراد گروه سوم مبلغ 5 میلیون و 760 هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام 10 میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و 440 هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه) توسط <بانک مسکن/a> منتشر می‌شود. علاوه بر این <بانک ملی/a> نیز به تازگی شروع به انتشار این اوراق کرده است. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.
منبع: ایسنا

shareاشتراک گذاری

نظرات شما