ترکیه به دنبال بازسازی اعتماد از دست رفته با آمریکا

ترکیه به دنبال بازسازی اعتماد از دست رفته با آمریکا

18 بهمن 1396 10:39

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، آنکارا قرار است به آمریکا بگوید که دو کشور باید اعتماد از دست رفته و مخدوش را مجددا بازسازی کنند.

 رویترز: اعتماد میان آمریکا و ترکیه در پی یکسری عدم توافق‌ها به ویژه بر سر بحران سوریه مخدوش شده و حالا ترکیه به دنبال بازسازی این اعتماد است.

روابط بین این دو کشور عضو ناتو در جریان حمایت آمریکا از نیروهای شبه نظامی کرد موسوم به "سوریه دموکراتیک" مخدوش شده است. ترکیه این گروه شبه‌نظامی را تروریست می‌داند اما آمریکا آن را برای مقابله با داعش ضروری می‌داند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری TGRT گفت: اعتماد بین دو کشور مخدوش شده است. ما باید آن را بازسازی کنیم. روابط بین دو کشور بسیار مهم است.

وی ادامه داد: زمانی که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه بیاید، ما این ایده‌ها و انتظارات را به اشتراک می‌گذاریم.

اخیرا رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که وزیر امور خارجه آمریکا و ژنرال  هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است در آینده‌ای نزدیک به ترکیه بیایند. اما وزیر امور خارجه ترکیه به زمان این سفر اشاره‌ای نکرده است.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه گفت: آمریکا باید نگرانی‌های ما را درک کند. شما با این گروه تروریستی که همان یگان‌های حفاظت خلق در سوریه هستند، همکاری می‌کنید اینها تهدیدی علیه ما هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت: عملیات شاخه زیتون در عفرین بر طبق برنامه‌ریزی انجام شده ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: قریب به 1000 تروریست از زمان آغاز این عملیات در 20 ژانویه 2018 خنثی شده‌اند. بدون اینکه آنها را به طور کامل از میان برداریم نمی‌توانیم در امن و امان باشیم.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین ادامه داد: در جریان این عملیات هیچ غیرنظامی کشته نشده و ادعاها درمورد کشته شدن برخی از غیرنظامیان که در رسانه‌ها منتشر شد را رد کرد و آن را تبلیغات گروه‌های تروریستی از جمله یگان‌های حفاظت خلق و پ.ک.ک دانست.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: ما نسبت به این مساله بسیار حساس هستیم. تا به امروز هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

با دولت اسد هیچ ارتباطی نداریم

چاووش‌اوغلو در ادامه مصاحبه خود گفت، ترکیه هیچ روابط دیپلماتیکی با دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه ندارد. به عبارت دیگر ما از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کنیم. ترکیه تهدیدی برای دولت سوریه نیست.

وی همچنین ادامه داد: به نظرم ترکیه و سوریه در مورد مساله یگان‌های حفاظت خلق اختلاف نظر ندارند. دولت سوریه همان چیزی را فکر می‌کند که ما درمورد آن فکر می‌کنیم. یگان‌های حفاظت خلق یک گروه تروریستی است که به دنبال تقسیم سوریه است.

با روسیه مشکلی نداریم

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که با روسیه مشکلی ندارد و به روابطش با مسکو ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: مذاکرات صلح آستانه با هدف خاتمه درگیری در سوریه ادامه می‌یابد و روسیه پیشنهاد کرده تا نشست آتی آستانه در سطح وزرا برگزار شود. این نشست در هفته دوم مارس برگزار خواهد شد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما