فاجعه آبی سال 79 در حال تکرار است/خطر افزایش شوری آب در خوزستان/آب به کانون ریزگرد

گزارش سایت «روزان» از وضعیت آب خوزستان؛

فاجعه آبی سال 79 در حال تکرار است/خطر افزایش شوری آب در خوزستان/آب به کانون ریزگرد "تالاب منصوریه" اهواز رسید/وضعیت در حوضه های آبی زهره، مارون و جراحی همچنان بحرانی است

17 بهمن 1396 9:52

دستگاه های متولی باید در بحث کاهش مصرف آموزش هایی را به مردم ارائه دهند تا بتوانیم شاهد صرفه جویی در مصرف آب از سوی مردم باشیم . پس از قولی که آقای روحانی رییس جمهور، به مردم خوزستان داده بود، آب از کارون به تالاب منصوریه که در انتهای منطقه بحرانی جنوب شرق اهواز قرار دارد، رسید و اکنون آب بخش زیادی از این تالاب را که یکی از کانون های فوق بحرانی ریزگرد در منطقه است، فرا گرفته است در ارتباط با بحث خشکسالی همچنان وضعیت در حوضه زهره و خیر آباد، مارون و جراحی بحرانی است .

روزان: درویشعلی کریمی در نشست شورای آب و برق خوزستان اظهار کرد: میزان EC آب با حجم آب رابطه معکوس دارد و هرچه حجم آب در استان کاهش پیدا کند، میزان EC آب افزایش پیدا می کند. این اتفاق در سال  79در خوزستان افتاد و یک فاجعه را رقم زد و امسال نیز خود را نشان داده است . 

وی افزود: ما در ماه بهمن قرار داریم این اتفاق کم کم در حال وقوع است. در آبادان گزارش های روزانه ای داریم که میزان EC آب بین 4000تا 4300 میکروموس در حال نوسان است و خطر افزایش EC آب وجود دارد . 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان تصریح کرد: در سال 79 که شاهد افزایش میزان EC آب بودیم، میزان دبی آب رودخانه در مقطع اهواز 90 مترمکعب بود اما اکنون این میزان بین عدد100 تا 130 مترمکعب در نوسان است و نگرانی ما این است که این عدد از 100 نیز کاهش پیدا کند و اتفاقی که در سال 79 رخ داد، مجددا رخ دهد . 

کریمی بیان کرد:اگر چنین شرایطی در استان خوزستان اتفاق بیافتد، با توجه به التهابی که میان مردم به وجود می آید، تانکرهای آبرسانی نیز خیلی نمی تواند کمک کند و اثرگذار باشد. عمده نگرانی ما مبحث بالا رفتن EC آب در مقطع اهواز، آبادان و خرمشهر است . 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: دستگاه های متولی باید در بحث کاهش مصرف آموزش هایی را به مردم ارائه دهند تا بتوانیم شاهد صرفه جویی در مصرف آب از سوی مردم باشیم. از اکنون باید این آموزش ها آغاز شود تا به فصل بهار نرسیم زیرا در آن زمان آینده ای خوبی پیش بینی نمی شود.

یدالله شمایلی در محل آبگیری تالاب منصوریه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کانال انتقال آب به عرصه های بحرانی اهواز به طول 47.2کیلومتر است که احداث آن اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و عملیات خاکی آن تا پایان اردیبهشت ماه به اتمام رسید . 

وی افزود: یکسری سازه های سنگینی مانند کانال کوت امیر، لوله رانی راه آهن اهواز – بندرامام، نهر ماله، لوله های نفت و گاز و جاده های دسترسی در مسیر بود، که با کار سنگینی که انجام گرفت از همه این موانع به خوبی عبور کردیم . 

مدیر عامل موسسه جهاد نصر تصریح کرد: از هفته گذشته پس از قولی که رییس جمهور ایران، به مردم خوزستان داده بود، آب را از کارون به منطقه عمومی هور منصوریه که در انتهای منطقه بحرانی جنوب شرق اهواز قرار دارد، منتقل کردیم و اکنون آب بخش زیادی از هور منصوریه را که یکی از کانون های فوق بحرانی ریزگرد در منطقه است، فرا گرفته است . 

شمایلی بیان کرد: در کنار این کار، مشغول بحث انتقال آب از طریق کانال های فرعی برای آبیاری نهال کاری های انجام شده از سوی منابع طبیعی استان هستیم و به موازات کاری که توسط اداره منابع طبیعی در بحث غرس نهال انجام می گیرد، آبرسانی و مرطوب سازی بخشی از منطقه نیز به عهده موسسه جهاد نصر است . 

وی ادامه داد: تا کنون حدود 120 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است و قطعا پس از این نیز برای کانال های فرعی و ایستگاه های پمپاژ مورد نظر که در این منطقه احداث خواهد شد، هزینه های دیگری مورد نیاز است که بخشی از آن را دولت در سال 96 پرداخت کرده است . 

مدیر عامل موسسه جهاد نصر اظهار کرد: ماموریت سال 96 وزارت جهاد کشاورزی در بحث گرد و غبار، 42هزار هکتار است و باقی اراضی تا سقف 350هزار هکتار در طول برنامه ششم در سال های 97، 98، 99 و 1400 پیگیری خواهد شد. امیدواریم با منابعی که دولت و مجلس برای این کار تخصیص می دهد، بتوانیم به تعهد وزارت جهاد کشاورزی به خوبی عمل کنیم . 

شمایلی خاطرنشان کرد: جا دارد از همه مسئولان استان، نماینده محترم ولی فقیه و همه دستگاه های اجرایی که در طول 10ماه گذشته ما را همراهی و کمک کردند تشکر کنیم. این کار بزرگ با این ابعاد، در طول این زمان کم بدون همدلی و هماهنگی ممکن نبود. امیدواریم این اقدامات منجر به کاهش بخشی از فشارهایی شود که گرد و غبار به مردم خوزستان وارد می کند.

مصطفی شبه در نشست شورای آب و برق خوزستان اظهار کرد: آخرین رها سازی آبی که برای شهرستان شادگان برای ما میسر بوده است، امشب به پایان می رسد و شبکه هایی که در این حوضه قرار دارند، با توجه به آخرین آبیاری انجام گرفته به تدریج تقاضا برای آب ارائه خواهند کرد،اما امکان تامین آب آن ها در این شرایط وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید پیش بینی فشارها و افزایش میزان تقاضا برای دریافت آب انجام شود، افزود: در ارتباط با رودخانه کارون بیش از آورد این رودخانه آب رها سازی می شود اما دیگر نمی توان این وضع را ادامه داد و شاهد اثرات آن در پایین دست خواهیم بود.

شبه تصریح کرد: به واسطه بالا رفتن درجه حرارت دما و تقاضای بیشتر آب برای مصرف در بخش کشاورزی از روز گذشته و با توجه به اینکه قرار است میزان خروجی آب را از سد گتوند علیا کاهش دهیم، مشکلات بیشتر و تشدید خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از بخش هایی که از کمبود آب در رودخانه کارون متاثر شده ، ایستگاه ویس است و پمپ های آن به واسطه کاهش دبی عبوری از آن نقطه در حال خارج شدن از مدار هستند که این مساله باعث قطع آب می شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: به تبع مشکلات به وجود آمده، ایستگاه های آبگیر آب شرب در منطقه ویس تحت تاثیر کاهش دبی قرار خواهند گرفت و باید پیش بینی های لازم در ارتباط با این مساله و اثرات منفی آن در برداشت ها انجام شود.

شبه بیان کرد: در حوضه کرخه شرایط به طور نسبی بهتر است اما به واسطه ریاضت هایی که باید در مصرف و برداشت آب انجام گیرد، با چالش هایی به خصوص در انتهای حوضه مواجه خواهیم شد.

وی گفت: در حال حاضر مساله ویس مساله حادی است و ممکن است به تدریج ترکش های آن نمودار شوند و در منطقه شاهد قطعی آب باشیم. در این زمینه اقدامات لازم در جهت کاهش اثرات منفی از سوی سازمان آب و برق خوزستان در حال انجام است اما مشکل کاهش دبی در مقطع ویس اثرات خود را خواهد گذاشت. 
شبه اظهار کرد: در ارتباط با بحث خشکسالی همچنان وضعیت در حوضه زهره و خیر آباد، مارون و جراحی بحرانی است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما